Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ECRI Almanya'yı ırkçılıkla suçladı

27.05.2009 14:56
Avrupa Konseyi, Almanya’nın ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele etmediğini açıkladı. Hazırlanan raporda Almanya’da göçmenlerin önüe konulan engeller neler?
Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin “Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele” birimi olan ECRI, Almanya hakkında çok önemli bir rapor hazırladı. Alanında Avrupa’nın devletlerarası referans organı olan ECRI'nin raporunda, Almanya açısından düşündürücü gözlem ve bulgulara yer verildi. Irkçılığın ve ayrımcılığın devlet kademesinde arttığını belirten rapor, Merkel hükümeti için ağır bir eleştiri niteliği taşıyor.

HÜKÜMETE UYARI

Rapor, ülkede yaşayan 2 milyon 700 binden fazla Türk’ün de Türk adı taşıdıkları veya Almanca ana dilleri olmadığı için özellikle iş ve konut alanlarında ayrımcılıkla karşılaşabildiğini açıklıyor. Ülkedeki Türkler’in yarısından fazlasının, Almanya’da sevilmedikleri ve yeterince temsil edilmedikleri hissine sahip olduğu belirtilen raporda, Alman makamları uyarılıyor.

AŞIRI SAĞCI TEHDİT

Rapor, Almanya'da göçmenleri hedefleyen politik söylemlere ve neo-Nazi propagandaya da dikkat çekiyor. Aşırı sağcı partilerin yerel seçimlerde kaydettikleri sonuçları temel alan rapor, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve Yahudi aleyhtarlığı yapan siyasi hareketlerin yasaklanması konusunda Alman makamlarını destekliyor. Rapor AB standartlarına sahip olduğu iddiasındaki Alman hükümetine çok önemli bir eleştiri olarak gösteriliyor.

'ALMANYA IRKÇI VE AYRIMCI BİR ÜLKE'

Raporda, Almanya’da 3,5 milyon Müslüman’ın yaşadığı hatırlatılarak, bu grubun güncel yaşamda, başta konut, eğitim ve dini özgürlükler alanında ayrımcılıkla karşılaştığı belirtildi. Ayrıca, Müslümanlar’ın yüzde 10’unun mallarının bilinçli bir şekilde tahrip edildiği, yüzde 3’ünün ise fiziki şiddete uğradığı istatistiklerle belgelendirildi. Cami inşaasında yaşadığı sorunlar, kadınların kamu kurumlarında türbanla çalışabilmelerine getirilen yasaklar ve 11 Eylül’den sonra Alman toplumunda olumsuz tutum ve söylemler de raporda dile getirildi.

ÖĞRETMENLER PEŞİN HÜKÜMLÜ

Raporda, Alman sivil toplum kuruluşlarının verilerine dayanılarak, öğretmenlerin özellikle Türk ve Müslüman çocuklara yönelik olumsuz tutumu dile getirildi. ECRI, bu öğretmenlerin bilinçli olarak göçmen çocuklarını ”kendileri için daha kolay olur” gerekçesiyle alt sınıflara gönderdikleri ve bunun da göçmen çocuklarına ayrımcılık olduğunu vurguladı. Rapor, öğretmenlerin kültürel çeşitlilik konusunda eğitilmesini istiyor.

VATANDAŞ OLMAYA ENGELLEME

APORA göre, vatandaş olmak için şartları yerine getirenler, mevcut vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda bırakılıyor sonra da Alman vatandaşlığı engelleniyor. Almanya’nın yabancıların uyumunu kolaylaştırması için çifte vatandaşlığı kolaylaştırması gerekiyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri