Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa Yakasına Hastane Kuracaklar

17 Haziran 2008 / 12:50
Türkiye'nin önde gelen özel hastanelerinden Sema, Türk Hollanda Sağlık Vakfı ve Bonfarta Sağlık Merkezi ile işbirliği yaptı.
Bu işbirliği sayesinde bu yıl 2 bin Hollandalı hasta, Türkiye'ye getirilerek tedavi edilecek.

İstanbul'un Anadolu yakasındaki Sema Hastanesi, sağlık turizminden 6 miyon Euro gelir elde etmeyi hedefliyor. Hastanenin koordinatörü Sedat Erten, Hollanda'dan başta göz, diş ve plastik cerrahi olmak üzere bazı branşlardaki hastaların tedavilerinin İstanbul'da yapılacağını söyledi.

Sema'nın Hollandalı iki kurumla yaptığı işbirliği anlaşması Amsterdam'da yapılan bir basın toplantısı ile duyuruldu. Toplantıda Sedat Erten ile birlikte Türk Hollanda Sağlık Vakfı temsilcisi Mehmet Kilisli ve Bonfarta'nın yöneticisi Adem Simitçi, anlaşmanın içeriği ile ilgili bilgi verdi. Sema Hastanesi Koordinatörü Erten, işbirliğinin Hollanda'dan hasta transferini içerdiğini anlattı. Geçen yıl Hollanda'dan 400 hasta getiren Sema Hastanesi, yeni anlaşma ile bu sayıyı bine çıkarmayı planlıyor. Agis Sigorta şirketi ile anlaşmayı genişleten hastane, bu kapsamda da bin kişinin daha tedavisini İstanbul'da yapacak. Böylece bir yılda 2 bin Hollandalı hasta, Sema Hastanesi'nde tedavi görecek. Hollandalı Agis ile yapılan anlaşmaya göre ilk tedavi İstanbul'da yapılırken, ülkesine dönenlerin takibi Bonfarta tarafından gerçekleştirilecek.

Sigorta kapsamındaki hastaların Türkiye'ye sevki için üye olduğu şirketin onayı gerekiyor. Bu yüzden şimdiye kadar Sema'ya gelen hastaların çoğunluğunu bireysel başvurular oluşturuyordu. Hollandalıların anlaşmayı imzalamasında, Avrupa standartlarındaki kaliteli hizmetin daha ucuza mal olmasının etkili olduğu ifade ediliyor. Hollanda'da başta plastik cerrahi olmak üzere bazı branşlarda fiyatlar Türkiye'nin üç-beş katına kadar çıkıyor. Sema yönetiminin bir diğer projesi de Türkiye'de ilk defa yaşlı bakım (geriatri) alanında bir merkez kurmak. Bunun için İstanbul Dragos'ta bulunan hastane binasının yanındaki gayrimenkul satın alındı. Hollandalı vakfın yetkilisi Mehmet Kilisli, hasta transferi ile birlikte aynı zamanda Hollanda'da yaşayan Türk gençlerine yönelik yaşlı bakım hizmetleri konusunda istihdam da oluşturacaklarını anlattı. Buna göre, Hollanda'da ikinci, üçüncü kuşak gençler, Türkiye'de kurulacak bir merkezde teorik eğitimi aldıktan sonra Sema Hastanesi'nde pratik yapacak. Hollanda'daki bütün sigorta şirketlerinin Türkiye'ye ilgisi sağlanmaya çalışılacak.

Bonfarta'nın yetkilisi Adem Simitçi de Hollanda'da estetik operasyonlarının sigorta şirketleri tarafından karşılanmadığını, bu nedenle birçok kişinin Türkiye'de tedavi görmeyi kabul ettiğini kaydetti. Bir de masrafları sigorta tarafından karşılanan, ancak uzun süre sıra beklenmek zorunda kalanlar da var. Simitçi, bu durumdaki hastaların da İstanbul'a gitmeyi tercih ettiğini belirtti. Bonfarta Sağlık Merkezi'nin Sema Hastanesi ile el sıkışmasındaki en büyük faktörün İstanbul'da tedavisi yapılan hastaların ülkelerine döndüklerinde bile takiplerinin yapılması olduğu ifade ediliyor.

Avrupa yakasına da hastane kuracak

Sema Hastanesi'nin uzun vadeli hedefi ise 2010 yılında yurtdışından getireceği hasta sayısını 5 bine çıkarmak. Bunun için Almanya, Belçika ve İngiltere'de faaliyet gösteren sigorta şirketleri ile anlaşmalar yapılacak. Böylece 15 milyon Euro'luk bir sağlık turizmi geliri sağlanacak. İstanbul'un Maltepe Dragos sahilindeki Sema Hastanesi, 200 bin metrekare kapalı alana kurulu. Tam donanımlı A sınıfı hastanede 6 ameliyathane, 3 doğumhane, 13 genel yoğun bağım, 9 kalp cerrahi yoğun bakım, 5 kroner yoğun bakım, 5 yeni doğan bakım ile toplam 218 yatak kapasitesine sahip. Grup ayrıca Avrupa yakasına da bir hastane kurmayı planlıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri