Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa zulmü destekliyor

30 Aralık 2008 / 09:15
Avrupa Birliği ülkeleri “İsrail kendisini savunmak zorunda, açıkça Hamas suçlu” açıklamasında bulundu
İsrail'in 60 yıllık işgaline sesini çıkarmayan Batı dünyası 4 gündür devam eden Gazze katliamında da sessizliğini koruyor. Amerika'nın, değişim sözüyle başa gelen müstakbel başkanı Obama Hawaii tatilini bölmezken AB ülkeleri sadece itidal çağrısında bulunmakla yetinmeyip dün de saldırılardan Hamas'ı sorumlu tuttu. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bölgedeki yeni gelişmelerden "açıkça ve sadece" Hamas'ın sorumlu olduğu konusunda Olmert'e görüş bildirdi. AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan Çek Cumhuriyeti de 'İsrail kendisini savunmakta haklı' dedi. İngiltere ise yine şiddete son verilsin açıklamasıyla yetindi.

'İSRAİL KENDİNİ SAVUNUYOR'

ABD dün Hamas'ın roket saldırılarını durdurması çağrısı yaptı. Beyaz Saray'dan ise, "İsrail sadece savunma hakkını kullanıyor. ABD, İsrail'in kendini savunmasının gerektiğini anlıyor”açıklaması geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de, Atina'nın, "şiddet olaylarını kınadığını" söylerken Çin hükümeti İsrail'in saldırılarının derhal durdurulması gerektiğini bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de şiddetin tırmanmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Papa 16. Benediktus, "Bu trajik durumla ilgili tüm tarafların insanlık ve sağduyu" için çalışmasını istedi. Öte yandan, AB Dışişleri Bakanları bugün 19.30'da toplanıyor.


Ellerinde Tevratlarla sınıra dayandılar

İsrail'de askerlerin konuşlandığı yerlere kadar gelen hahamlar, onlara destek veriyor. Askerlerle hahamlar, akşam dualarını birlikte ediyor.Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri