Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa'da Erdoğan'ı Taktir Etti

23 Ocak 2009 / 01:23
Avrupa Parlamentosu Liberal Grup lideri Graham Watson, Başbakan Erdoğan’ın İsrail'e Gösterdiği tepki ile ''Avrupa'nın hislerine tercüman oldu'' dedi

Avrupa Parlamentosu başkanlığına adaylığını açıklayan Liberal Grup Başkanı Graham Watson, "Türkiye'de yargının Ergenekon'u araştırarak doğru olanı yaptığını" söyledi.

Watson, Ergenekon davası ile ilgili, ''Gizli örgütlerin ortaya çıkarılması zordur. Derin devlet nerede başlar ve uzantıları nerelere erişir? Bence Türkiye yargının bunları araştırmasını sağlayarak doğrusunu yapıyor. Bu sürecin tamamlanması Türkiye'nin modernleşmesi yolunda ileri bir adım olacak'' dedi.

Watson, Erdoğan'ın İsrail'in orantısız güç kullanımını kınayan açıklamalarının ''Türkiye- AB ilişkilerini hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyeceğini'' belirtti.

Watson, "AB'nin Gazze’yi yalnız bıraktığında Erdoğan, AB içinde hayal kırıklığı yaşayan birçok kişinin hislerine tercüman oldu. İsrail'in orantısız güç kullanımına dayanan ve herkese suçlu muamelesi yapan politikalarını durdurmak için ne AB, ne de ABD etkin bir çaba gösterdi" diye konuştu.

Graham Watson, “Türkiye Avrupa'da değil' diyenlere şaştığını'' belirtti.

Watson,'' Daha 100 yıl geriye giderseniz herkes Türkiye'yi Avrupa gücü olarak görüyordu. Türkler 1. Dünya Savaşı'nda Avrupa'daki güç eksenlerinden biriydi. Örneğin Avrupa'nın en büyük laiklik hareketlerinden birine öncülük eden Genç Türkler, benim ülkem İskoçya'da taklit edilerek, Genç İskoç Birliği kuruldu. Türkiye tarih ve kültürümüzün parçasıdır. Ortaçağ zulmünden kaçan bilim adamları kucak açan Türkler olmuştur” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri