Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Avrupa'nın ikinci aptalı"

20 Ekim 2008 / 14:36
Fransa'da Caisse d'Epargne isimli bankanın, 6 Ekim'de borsada yanlış işlemlerden dolayı bir günde 600 milyon euro zarar etmesinin ardından, üst düzey üç yöneticisi istifa etti.
Banka yönetim kurulunun yaptığı toplantının ardından, yönetim kurulu başkanı Charles Milhoud, genel müdür Nicolas Merindol ve finans müdürü Julien Carmona bankadaki görevlerinden istifa etti. Yönetim kurulu başkanı yaptığı yazılı açıklamada, “işlemcilerin yaptığı yanlışla ilgili sorumluluğu üstlendiğini” belirtti ve “hiç bir maddi tazminat talebi bulunmadan istifasını sunduğunu” söyledi. Banka idaresi tarafından cuma günü basına yapılan açıklamada, bankanın altı işlemcisinin hatası yüzünden meydana gelen zararın, sermayesi 20 milyar euronun üzerindeki bankanın geleceği için tehdit oluşturmadığı belirtilmişti.

Açıklamada, zararın sorumlusunun cezalandırıldığı ve konu ile ilgili gelişmeler için bankalar arası kurulun bilgilendirildiği ifade edilmişti. Fransa'da Caisse d'Epargne ile Banque Populaire'in birleşmesi bekleniyor. İki bankanın birleşmesi sonucu oluşacak yeni bankanın mevduatı 480 milyar euroya, müşteri sayısı ise 6 milyona çıkacak.

EN APTAL BANKA

Almanya'da da bir süre önce devlet bankası Kreditanstalt für Wiederaufbau batmakta olan ABD'deki Lehman Brothers'a iflastan kısa süre önce 300 milyon euro havale yapmış “Avrupa'nın en aptal bankası” diye adlandırılmıştı.

Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri