Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Dinlenmiş, sakalı kesilmiş"

23.09.2009 19:16
Avukatı Cem Garipoğlu ile görüştü
Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı olarak Maltepe Ceza İnfaz Kurumları'na konulan C.G'nin avukatı Aytekin Kaya, müvekkilinin cezaevinde tek başına müşahede altında tutulduğunu bildirdi.

Kaya, Maltepe Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde tutuklu müvekkili C.G. ile savcılık tarafından aldığı özel izinle görüşme yaptı.

Cezaevinde yaklaşık 1.5 saat kalan avukat Kaya, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müvekkili ile 15 dakika kadar görüşebildiğini söyledi.

Kanunların kendisine izin verdiği ölçüde konuşabildiğini ifade eden Kaya, gizli yürütülen soruşturmanın selameti açısından tutuklu bulunan müvekkilinin hakları doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini anlattı. Kaya, ''Müvekkilim şu an müşahede altında kalıyor. Yani gözlem altında tek başına kalıyor. Müvekkilimi teslim ettiğim günden bu yana daha dinlenmiş gördüm. Sakalları tıraş edilmişti. Psikolojisi de daha iyiydi. Üzerindeki kıyafetlerini almışlar, eşofmanı vardı'' dedi.

Avukat Kaya, C.G'den ''çocuk'' olarak bahsetmesiyle ilgili de ''Bu benim tabirim değil, TCK'da nasıl hakimin, avukatın tanımı yapılıyorsa, çocuğun tanımı da yapılıyor. Yani terminoloji, ceza hukukunun terminolojisi. Biz de bunu kullanıyoruz, yani bu bir terim. Bundan sonraki süreç daha sağlıklı yürür umarım. Bu konulara dikkat edersek, böylece yargı da etkilenmemiş olur, kimse etkilenmemiş olur. Herkes işini yapar, ben de işimi yaparım'' diye konuştu.

Dava dosyasının içeriği ile ilgili bilgi vermesinin mümkün olmadığını söyleyen Kaya, bu durumun zaten yasal da olmadığını vurguladı.

Yargının kararını bu dosya içerisindeki bilgilere göre vereceğini dile getiren Kaya, basından da yargı kararını etkileyecek haberler yapılmaması konusunda istekte bulundu. Kaya, şunları söyledi:

''Şüpheliler, sanıklar için uluslararası sözleşme imzalamış durumdayız. Bunu Anayasamıza ve yasalarımıza koyduk. Biraz sabır gerekiyor. Sabırla her şey çözülecek. Dava ile ilgili ne çelişki varsa, araştırılması gereken ne varsa, bunları mahkemesi zaten yapacak. Şu anki sıkıntı ne biliyor musunuz; soruşturma hem gizli, hem de 'kısıtlılık' kararı var dosyada. Yani benim ulaşamadığım belgelere, bazı arkadaşların ulaşması hiç mümkün değil, ama sanki varmış gibi hareket ediliyor.''

C.G'yi bildiği kadarıyla akrabalarından veya ailesinden kimsenin ziyaret etmediğini belirten Kaya, ''Ailesi ile görüşecek. Telefon hakkı ya da bununla ilgili şeyler zaten mevzuatta var. Her hakkını kullanabilecek. Anayasa'nın 38. maddesinde şüpheli, sanık hakları ile ilgili, Anayasa'ya konulmuş yine usul kanunu ile ilgili yer alan bazı kurallar var. Yani 'masumiyet' ilkesi, 'suç ve cezanın şahsiliği' ilkesi, bunlar çok önemli. Bundan sonraki sürecin daha sağlıklı ilerlemesi için bu çok önemli'' şeklinde konuştu.
Bu haber toplam 4490 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri