Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazın çoğalan ayak mantarına dikkat

07.08.2010 18:09
Toplumda sıklıkla yazın görülen, tedavi edilmediği durumda ciddi sonuçlara yol açan ve diğer aile bireylerini de etkileyen mantar hastalıkları konusunda uzmanlar uyardı.

 

Mantar hastalıkları doğada bulunan ve mantar adı verilen bir grup etkenin bulaşması ile ortaya çıkıyor. Erkeklerde daha fazla görülenhastalıken sık ayaklar, tırnaklar ve kasıklara ortaya çıkıyor.

Mantarlar toprak, hamam, sauna, havuz gibi ortak kullanım alanlarından ve hasta kişilerin hastalıklı bölgelerine veya kullandığı eşyalar çamaşır, tırnak makası, manikür ve pedikür aletleriyle temas ile de kolaylıkla bulaşabiliyor.

Ayrıca ayak temizliğine dikkat edilmemesi, ayakların ıslak, terli veya nemli kalması da hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştıran büyük bir faktör. Cildiye Uzmanı Uz. Dr. Hüseyin Başar, "Tedavi edilmemiş mantar hastalığı hasta kişi dışında özellikle eş ve çocuklar için ciddi risk oluşturur. Çocuklardailaçkullanımının sınırlı olması bu riskin önemini iki kat artırmaktadır." dedi.

Başar, "Bu nedenle uzun süreli ve zorlu tedavilere mecbur kalmamak, iş hayatını aksatmamak ve aile fertlerini bu hastalıktan korumak için ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, soyulma ve sulantı gibi problemleri olanların mutlaka bir dermatologa muayene olmaları ve doğru tedaviyi yeterli süre kullanmaları gerekmektedir." diye konuştu.


 

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri