Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ayasofya'nın bilinmeyen derin sırrı

15.01.2010 09:34
İstanbul'da 1473 yıldır ayakta kalmayı başaran Ayasofya'nın bir sırrı daha ortaya çıktı.

Tarihi yapının altındaki tünellerde işgal yıllarından kalan İngiliz askerlerine ait 10 matara bulundu. Bu yağma ihtimalini gündeme getirdi Ayasofya'nın altındaki 1473 yıllık sır ünlü belgeselci Göksel Gülensoy'un çektiği "Ayasofya'nın Derinliklerinde" belgeseli ile su yüzüne çıktı. Belgesel için 2 dalgıç ve 4 mağaracının katıldığı keşif çalışmalarında beklenmedik ayrıntılar görenleri şaşkına çevirdi.

Böylelikle 537 yılında ibadete açılan Ayasofya'nın dev kubbesinin altında zemine gömülü sarnıç kapaklarının içinde muhteşem yapının şifreleri de ortaya çıkmış oldu. Kapağın 12 metre altındaki sarnıçta 1917 tarihinden kalma 10 adet İngiliz askerinin matarası bulundu. Mataralar, İngilizler'in bu gizemli dehlizlere tam 91 yıl önce girdiklerini de ispat etmiş oldu.

Bu ayrıntı da akıllara Ayasofya'nın gizli hazinelerinin İngilizler tarafından çalınmış olabileceği ihtimalini getirdi. Türkiye'nin tarihi hazinelerinin büyük çoğunluğunun yurtdışına çıkartıldığının altını çizen tarihçiler, "İşgal yıllarında ve daha öncesinde ülkemizdeki birçok hazine farklı farklı yollarla yurtdışına kaçırıldı. İstanbul'da, özellikle de Ayasofya gibi her iki dinin de en çarpıcı özelliklerini taşıyan bir mekandan hazinelerin ve objelerin alınmış olma ihtimali hiç de az değil. Bunun için Ayasofya'nın ziyaretçilere kapatılıp incelenmesi gerekir" diye konuştu.

283 METREDEKİ GİZEMLİ MEZARLAR

Belgesel ekibinin karşılaştığı bir diğer sır ise Ayasofya'nın zemininin 283 metre altındaki diğer tünellerden çıktı. Avluya yakın tünellerin birinde 2 metre yüksekliğinde, yaklaşık beşer metrekarelik iki odaya ulaşıldı. Odalarda kemikler ve testi kırıkları bulundu. Tarihi kaynaklara göre Ayasofya'ya 13. yüzyıla kadar sadece bir kişi gömülmüştü. O da "Çocuk Aziz Antinegenos"tu. Bu ilk mezardan 200 yıl sonra ise Patrik Athanasius defnedilmişti.TAKVİM

Bu haber toplam 4716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri