Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aydın Doğan'a AB'den kötü haber

30.11.2009 21:23
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Oomen-Ruijten, Doğan Grubu'na verilen cezayla ilgili çok sert konuştu.

AB İnsan Hakları Alt Komitesi'nin Türkiye oturumunda konuşan Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten, ''Doğan Yayın Holding ağır bir cezaya çarptırıldı.

Bence bu orantılı bir ceza değil ve bununla ilgili birşeyler yapılmalı. Ama basın özgürlüğünde gerçek sorun şu: Holding sahibi olarak medya ve diğer ticari alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz ve holdinginize bağlı medya gücünü nüfuz için kullanıyorsunuz. Türkiye'de bu sorunun çözülmesi için bu alanda ayrı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var'' dedi.

Türkiye'de yargının ''bağımsız olduğunu fakat her zaman tarafsız olamadığını'' savunan Oomen-Ruijten, halkın yargıya güven duyabilmesi için yargı reformu stratejisinin bir an önce uygulanması çağrısında bulundu.

Demokratik açılımda Türkiye'nin ''kimi cesur adımlar attığını, fakat bunların TBMM'de alınacak kararlarla desteklenmesi gerektiğini'' kaydeden Oomen-Ruijten, ''Elbette bu çok çok hassas bir konu. Demokratik açılım tarihsel bir fırsat olarak görülmeli'' diye konuştu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ise demokratik açılımın başarılı olması için Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Son dönemdeki Türk dış politikasını ''oldukça etkileyici'' bulan Flautre, Ermenistan ile başlatılan diyalog süreci ve ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için imzalanan protokollerle, İsrail-Suriye barış görüşmelerindeki rolüyle ve bölgesinde barış için diğer girişimleriyle Türkiye'nin, ''bölgesel oyuncu olduğunu gösterdiğini'' vurguladı.
 

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri