Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aydın Doğan ile Maliye Görüşüyor

24.11.2009 20:57
Maliye Bakanlığı ile Doğan Yayın Holding yetkilileri, gruba kesilen 4 milyar 823 milyon 825 bin 987 liralık vergi cezası için Merkezi Uzlaşmada bir araya geldi. Görüşmeye iki taraftan da şu isimler katıldı..

Gelir İdaresi Başkanlığında toplanan Merkezi Uzlaşmada Maliye Bakanlığını Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci ile 1 Başkan Yardımcısı ve 1 Daire Başkanı temsil ediyor.

Doğan Grubu ise görüşmeye Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İmre Barmanbek ile Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ'ın da yer aldığı bir heyetle katılıyor

Maliye Bakanlığı ile Doğan Grubu'nu uzlaşma masasına oturtan vergi cezası, Gelirler Kontrolörlerinin Doğan Yayın Holdinge bağlı 4 şirkette yaptığı inceleme sonrası kesildi.

Kontrolörler, 8 Eylül'de düzenledikleri 15 ayrı raporda, Holdinge toplam 3 milyar 755 milyon lira vergi aslı çıkardı. Cezasıyla birlikte bu rakam 4 milyar 823,8 milyon lira olarak belirlendi.

Ceza sonrasında Doğan Grubu şirketleri, Maliye Bakanlığınca ''Tarhiyat öncesi uzlaşmaya'' davet edildi. Grup, tarhiyat öncesi uzlaşma talebini geri çekerken, ilgili Vergi Dairesi, 25 Eylül'de 4,8 milyar liralık teminatın gönderilmesi için şirkete 15 günlük süre verdi.

Doğan Grubu da 6 Ekim'de teminatla ilgili olarak yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. 9 Ekim'de de ceza kesilen şirket hisselerinin yanı sıra 44 ayrı taşınmazı teminat olarak gösterdi.

12 Ekim'de ilgili vergi dairesince Doğan TVE, D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel hisselerinin tamamı üzerinde ihtiyati haciz işlemi başlattı. Söz konusu işlem, daha sonra banka hesaplarını da kapsayacak şekilde genişletildi.

Grupta buna karşılık vergi ve cezaların terkini için de dava açtı.

Daha sonra tarafların bugün Merkezi Uzlaşmada söz konusu vergi aslı ve cezalar için bir araya gelmesi kararlaştırıldı.

Maliye Bakanlığı denetim elemanları daha önce de Doğan Grubu şirketlerinden Petrol Ofisi'ne 1,2 milyar liralık vergi ve ceza kesmişti. Bu ceza, Merkezi Uzlaşmada 275 milyon liraya düşürülmüştü.

Kaynak:
Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri