Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Aydın Doğan ve Baykal'ı asarlardı'

01.09.2009 17:00
Ergenekon davasıyla birleştirilen Danıştay davasının tutuklu sanığı Osman Yıldırım, talepler bölümünde, savunmasının yeterince yapılamadığını söyledi.
Yıldırım, "Kemal Kerinçsiz gibi iki avukat savunmamı yapsaydı Aydın Doğan ve Deniz Baykal'ı asarlardı." diye konuştu.

Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumunda Avukat Metin Çetinbaş'ın savunmasına ara verilerek taleplerin alınmasına başlandı. Tutuklu sanık Selim Akkurt itirafçı olması için cezaevinde görmediği zulmün kalmadığını savundu. Akkurt, "Bunun elbet hesabı sorulacaktır, kendisinden olmasa bile çocuklarından sorarlar." Dedi. Erzurumlu ve kan davası olan bir aileden geldiğini belirten Akkurt, "Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu da Erzurumlu. Kendisinin, benim kan davalı olduğum aileden gelip gelmediğinin sorulmasını istiyorum. Nedir bana yapılan bu zulüm?" diye sordu.

Birleştirilen Danıştay davasının tutuklu sanığı Osman Yıldırım da, bazı konulara açıklık getirmek istediğini belirterek konuşmasına başladı. Yıldırım, "Hayatım boyunca kimseyle yargı önünde hesaplaşmak istemedim. Olayı bu noktaya getiren hukuksuzluktur, hukukun işlenmesine engel olanlardır, bu suikasti yaptırıp benim üzerime yıkanlar ve yıktıranlardır. Ben karanlık ve kirli ilişkilere sahip olabilirim. Ben karanlıkta yürürken aydınlıkta olanlar bana yanlış yaptılar. Benim üzerimden Türkiye Cumhuriyeti'ne yanlış yaptılar. Deniz Baykal ve Aydın Doğan, kukla gibi kullanılarak bana saldırıyorlar. Beyni uyuşmuş avukatlarla hukuk sağlanamaz. Ben Cumhuriyet ve TSK için hayatımı seve seve feda ederken bu Cumhuriyeti savunanlar bana neden saldırıyor. Onların savunduğu Cumhuriyet hangi Cumhuriyettir? Kemal Kerinçsiz gibi iki tane avukat olsaydı, yanıma gelip savunmamı yapsaydı Aydın Doğan ve Deniz Baykal'ı burada asarlardı." şeklinde konuştu.

Sanık Osman Yıldırım, "Cumhuriyet Savcıları beni yönlendirmedi. Bana hiçbir vaatte bulunmadılar. İşlediğim suçlar için en üst limitten ceza verilmesini istedim. 3-4 iş adamına silahlı eylem yaptım. Onlardan yargılanmak istiyorum. Herkes akıllı olacak, haddini bilecek." diye konuştu.

Danıştay davasının diğer tutuklu sanığı Erhan Timuroğlu da, "Ne Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması ne de Danıştay eylemine katıldım. Tek suçum Osman Yıldırım ile gezmek oldu. 4,5 yıldır bu nedenle tutukluyum. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Tutuklu sanık Mehmet Zekeriya Öztürk ise, 20 aydır tutuklu olduğunu, örgüt adına ortak karar aldıklarına ilişkin somut bir delil olmadığını savunarak tahliyesini talep etti.

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri