Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aydın Menderes DP'den istifa etti

20.05.2009 12:54
Aydın Menderes, DP'den istifa ettiğini açıkladı. Cindoruk'un 2. emanetçi olduğunu savunan Menderes, fiili genel başkanı ve Demirel'in yeni rolünü açıkladı. Menderes, çok sert çıktı.

Aydın Menderes, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 30 Martta, önceki DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'yu aradığını ve genel başkanlığa devam etmesi gerektiğini söylediğini anlattı.

Soylu'nun kendisine aday olmayacağını aktardığını belirten Menderes, bundan bir süre sonra da Hüsamettin Cindoruk'un genel başkanlığa aday olacağını açıkladığını hatırlattı.

Kendisinin buna iki sebepten dolayı karşı çıktığını belirten Menderes, Cindoruk'un son zamanlarda DP'nin hatırasına saygısızlık içeren beyanlarda bulunduğunu, ''DP'yi o dönemin muhalefetinin ve 27 Mayısçıların ağzıyla eleştirdiğini'' öne sürdü.

Menderes, ''Bunun yanı sıra Hüsamettin Cindoruk, e-muhtıradan 367'ye, başta Anayasa Mahkemesinin türban konusunda verdiği karara kadar herkesin demokrasi ve milli iradeye bağlılığının imtihandan geçtiği olayların hepsinde sınıfta kalmıştır'' dedi.

''Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in siyaset ve partiler üstü konumundan vazgeçerek, Cindoruk'u desteklediğini'' öne süren Aydın Menderes, bunun kendisini iki açıdan ilgilendirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Birincisi gerek son zamanlarda DP'yi eleştirmekte, gerekse herkesin demokrasiye bağlılık sınavından geçtiği olaylarda Demirel'in yaptıklarıyla Cindoruk'un yaptıkları arasında tam bir benzerlik olmasıdır. Ayrıca, Cindoruk'un genel başkanlığıyla bu partide ikinci emanetçilik dönemi başlamıştır. Hukuken genel başkan Hüsamettin Cindoruk, fiili genel başkan ise Süleyman Demirel olacaktır. Böyle bir parti modeli, siyasette meşruiyetle ve demokrasiyle kesinlikle bağdaşmaz. Bu partide bulunanlar bunu kabullenebilirler ama günümüzde milletimizin ve seçmenin emanetçi particiliği kabullenmesi asla söz konusu olmaz. Esasen başta Demirel olmak üzere bugün DP'nin yönetiminde bulunan zevata itimadım olsaydı, 1987'de siyasi yasaklar kalktığı vakit onlarla beraber olurdum, olmadım.

Yukarıda ifade ettiğim sebeplerden dolayı DP'den istifa ediyorum. Her şeye rağmen DP kongresinde tüm görev alanları kutlar, onlara ve siyasete dönme kararından dolayı Demirel'e başarılar dilerim.''

-''OY VERENE KIZILMAZ''-

Aydın Menderes, bir gazetecinin, ''Daha önce Cindoruk'a verilecek her oyun Adnan Menderes'in hatırasına ihanet anlamına geleceğini söylemiştiniz. Delegelere kırgın mısınız?'' sorusuna, ''Hayır, zaten delegeler büyük ölçüde Cindoruk'u desteklememişlerdir. Oy verene kızılmaz'' diye yanıtladı.

DP'nin Anavatan Partisi ile birleşmesinin gündemde olduğunun hatırlatarak, buna ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine, Menderes, ''İşe büyük yerden başlamış olacak'' dedi. Menderes, ''Peki şansı var mı? Merkez sağda bir rüzgar yaratır mı?'' sorusuna, ''Merkez sağı toplamak gibi öyle bir niyetleri yok ki'' yanıtını verdi.

Aydın Menderes, ''Cindoruk ile ilgili sorulara cevap vermeyeceğini'' de ifade ederek, ''Emanetçi bir genel başkana, olmayan bir genel başkana bir şey söylenmez ki'' diye konuştu.

Bir başka soru üzerine de Menderes, kongrede ''DP'nin başarı yazan levhanın gösterdiği istikametten gitmediğini'' ifade etti.

Menderes, bir başka gazetecinin, ''Demirel daha önce siyasete dönmeye karar vermedi. Partinin iyice küçüldüğün anda bu kararı alma nedeni sizce nedir?'' sorusuna, ''Artık o siyasetin, partilerin üstünde değildir. İster kabullensin, ister kabullenmesin siyasete dönmüştür. Biz de bundan sonra ona göre davranacağız'' karşılığını verdi.

Menderes, bir başka soru üzerine, başka bir partiye geçip geçmeme konusunda henüz bir karar vermediğini kaydetti.


Etiketler: aydın menderes dp istifa demokrat parti hüsamettin cindoruk süleyman demirel

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri