Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aygan: Herşeyi anlatacağım!

02.09.2009 19:15
İtirafçı Abdulkadir Aygan 1990'lı yıllarda Güneydoğu'da işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili bildiği her şeyi savcılara anlatmaya hazır olduğunu söyledi.
Diyarbakır Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı, Güneydoğu Anadolu'da 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerin ayrıntılarını, JİTEM'le ilgili açıklamaları ilgi uyandıran itirafçı Abdulkadir Aygan'a soracak. İsveç makamlarından iadesi istenen PKK ve JİTEM itirafçısı Aygan'a, 70 faili meçhul cinayetle ilgili soru gönderildi. Savcılık, itirafçı Aygan'a aralarında, 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da yazar Musa Anter'in öldürülmesi olayının da yer aldığı 70'e yakın faili meçhul olayla ilgili sorular hazırladı. İngilizce çevirisi yapıldıktan sonra Adalet Bakanlığı'na gönderilen soruların, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nce İsveç Adalet Bakanlığı'na gönderildiği öğrenildi.

Bu gelişme üzerine İsveç'in Stockholm şehrinde yaşayan Abdulkadir Aygan, yurt dışından yayın yapan bir internet sitesine açıklama yaptı. Güneydoğu'da 1990'lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetlerle ilgili bütün bildiklerini anlatmaya hazır olduğunu belirten Ayhan şöyle dedi: "Bana henüz resmi bir bildirim yapılmadı. Ama böyle bir durumun olması ve savcının buraya gelmesi durumunda savcının kendisine de bildiklerimi anlatacağım. Zaten bu yönlü daha önce beyanlarım vardı."

Bilindiği gibi itirafçı Abdulkadir Aygan'ın 1994 yılında Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya'nın, öldürüldükten sonra Diyarbakır'ın Karaçalı Köyü yakınlarında toprağa gömüldüğü iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yapılan kazılarda 461 kemik parçası bulunmuştu. Kemikler Adlî Tıp Kurumu'na gönderilmişti.

Aygan, ayrıca Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'ta çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla, aralarında PKK itirafçılarının da bulunduğu 11 sanıklı JİTEM davasında sanık olarak yargılanıyor.
Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri