Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milletvekiliyken mahkum olan ilk vekil

27.10.2009 13:41
DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Böylelikle Tuğluk, milletvekili sıfatı sürerken mahkumiyet alan ilk parlamenter oldu.
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Böylelikle Tuğluk, milletvekili sıfatı sürerken mahkumiyet alan ilk parlamenter oldu. Tuğluk hakkındaki karar Yargıtay tarafından da onaylandığı taktirde karar Anayasa’nın 84. Maddesi gereği TBMM’ye bildirilecek ve oylamaya gerek kalmadan üyeliği düşecek.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Tuğluk katılmazken, avukatı Fethi Gümüş hazır bulundu. İddia makamı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanığın ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Avukat Gümüş, Tuğluk'un konuşmasının bir bütün olarak ele alındığında suç unsurunun bulunmadığını savundu. Mahkeme heyeti, duruşmaya verdiği aranın ardından sanık Tuğluk'un terörle mücadele kanununun 7/2. maddesi uyarınca 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, verilen kararın bir örneğinin TBMM Başkanlığı'na gönderilmesini de kararlaştırdı.

YARGITAY BOZMUŞTU
Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda Eylül 2006'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Aysel Tuğluk'un yargılanması, sanığın milletvekili oluşu nedeniyle durdurulmuştu. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ''yargılamanın durdurulması'' yönündeki karar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulmuştu. Yargıtay, bozma kararında, Anayasa'nın 14. maddesine de atıfta bulunarak, ''Yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığını sanığın 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş olsa bile suça konu yargılamanın terör suçu kapsamında kaldığından devam etmesi gerektiğini'' kaydetmişti.

ARIKAN, AKGÜNDÜZ, TEKELİOĞLU
Milletvekilleri dokunulmazlıkları bulunduğu için ancak suç üstü hali ya da dokunulmazlıkları kaldırıldığı taktirde yargılanabiliyor. TBMM’de MDP Siirt milletvekili Abdürrezzak Ceylan’ı öldüren ANAP Siirt milletvekili İdris Arıkan suçüstü hali nedeniyle tutuklanıp yargılanmış ve üyeliği düşmüştü. ‘’Jet Fadıl’’ olarak bilnen Fadıl Akgüündüz de milletvekili seçildikten üyeliği düşürülüp yargılanmış ve mahkum olmuştu. Leyla Zana ve arkadaşları da dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra yargılanıp, mahkum olmuşlardı.

DYP’li Fevzi Şıhanlıoğlu’nun ölümünden sorumlu tutulan MHP’li Cahit Tekelioğlu da milletvekili sıfatı bittikten sonra yargılanıp hapis cezası almıştı. Milletvekilleri devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne giren suçlarda, haklarında vekil seçilmeden önce soruşturma başladığı taktirde yargılanabiliyor. Tuğluk da bu kapsama giren ilk milletvekili oldu ve parlamenter sıfatı sürerken ceza aldı.

GAZETEPORT
Bu haber toplam 6918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri