Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Az kalsın Arap-Kürt savaşı çıkıyordu

18.07.2009 12:29
ABD henüz Irak'tan tamamen çekilmeden merkezi yönetim baskı politikasına başladı, Kürtler silahlara sarıldı.
Irak Federal Yönetimi'nin 28 Haziran'da Kürtlerin çoğunlukta olduğu tartışmalı bölgedeki Mahmur'a asker sevk etmesi üzerine Peşmerge'yle savaşın eşiğine geldiği ortaya çıktı. Washington Post Gazetesi'ne röportaj veren Başbakan Neçirvan Barzani, "Konuşarak anlaşma yolunu seçmezsek, askerlerimiz karşı karşıya gelecek, bu kaçınılmaz" dedi.

ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi, Kuzey Iraklı Kürtler ve Irak hükümetinin savaşın eşiğinde olduğunu yazdı. Gazeteye açıklama yapan Kürt Özerk Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Başkan Mesud Barzani, "2003'teki işgalden bu yana hiç bu kadar savaşa yakın olmamıştık" dedi. Başbakan Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile ilişkilerde çıkmaza girdiklerini açıkladı. Başbakan, ABD'nin süren bölgeden çekilme hareketiyle ve ülkede artan şiddet olaylarıyla bu anlaşmazlığın giderek körüklendiğine, Sünni-Şii çekişmesinin de arttığına dikkat çekti. ABD yetkilileri de aylardır, bölgede Kürtler ve Araplar arasında ya da Maliki Hükümetiyle Kürt bölgesel yönetimi arasında bir etnik çatışma olabileceği ve bunun Irak'ın bütünlüğünü bozacağı uyarısında bulunuyordu.

Buna izin vermeyiz

28 Haziran'da meydana gelen olay da bu gerginlikleri su yüzüne çıkardı. Neçirvan Barzani, bu tarihte peşmerge ile Arap kökenli Iraklılar'ın karşı karşıya geldiğini söyledi. Barzani, olayı şöyle anlattı: "Iraklı birliklerin Mahmur'a asker yığması, Kerkük ve Musul'da huzursuzluğa yol açtı. Kuzey Iraklı Kürtler, Iraklıların kasabayı ele geçireceğini düşünerek harekete geçti ve yola barikat kurdu, böylece iki taraf karşı karşıya geldi. Bu gerginlik üzerine, Kürt liderler, Bağdat'taki hükümet yetkilileri ve ABD askeri yetkilileri masaya oturdu ve Arap birlikler, bölgeden çıkarıldı. Neçirvan Barzani, "Sabah 04.00'te hálá ayaktaydım. Bu size durumun ne kadar ciddi olduğunu anlatıyor mu. Bu bölgede kontrolü sağlamak için kalabalık birlikler gönderdiler. Ama biz buna izin vermeyeceğiz."

ABD: Basit operasyon

Mesud Barzani de konuyla ilgili şöyle konuştu: "Ne Irak ordusu, ne de Kürt örgütler bu bölgede istediği gibi at oynatabilir." Kerkük'teki ABD askeri sözcüsü James Rawlinson ise olayı bir yanlış anlamaya bağladı. Rawlinson'a göre, askeri birliklerin orada bulunmasının sebebi basit bir rotasyondan ibaretti ancak orada yaşayanlar askerleri görünce paniğe kapıldı ve Bağdat'tan asker yollandığını düşündü. Rawlinson, "Basit bir operasyonu büyük bir olaya dönüştürdüler" dedi.

Gazeteye göre, iki grup arasındaki gerilim çok yüksek ve iki taraf da patlamaya hazır bomba gibi bekliyor. Çünkü sınırlar konusundaki anlaşmazlıklar tehlike oluşturuyor. Bu gerilimin diğer sebebi ise Irak'ın petrol rezervi ve petrol çıkarılan bölgelerin, Araplar, Kürtler ve Türkmenler arasındaki paylaşımı. Mesud Barzani'yle birlikte olayların en önemli iki aktöründen biri olan Maliki'nin, Ocak'taki seçimler yaklaşırken gerginliği yatıştırmak için adım atması bekleniyor. Ancak Neçirvan Barzani de seçim sebebiyle, tüm girişimlerin donduğunu, problemlerin hasır altı edildiğini ve bu nedenle birliklerin karşı karşıya gelmelerinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Barzani: Tankım var

Irak ordusunu uyaran Neçirvan Barzani, Bağdat hükümetinin orduları güçlenene dek beklediğini ve bu arada ABD'den mühimmat ve tank desteği aldığını ileri sürdü ve ekledi: "Peki bizim ne yapmamızı bekliyorsunuz?" Barzani, gazetenin "Sizin de tanklarınız var mı?" sorusunu da "Evet, tabii var" diye yanıtladı.
Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri