Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan'dan Erdoğan'a sert eleştiriler

03.04.2009 16:09
Azerbaycan Milli Meclisi'nin oturumunda söz alan iktidar ve muhalefet milletvekilleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini sert eleştiriler yöneltti.
Türkiye ile Ermenistan arasında gelişen diyalog sürecinde gündeme gelen iki ülke arasındaki sınırların yeniden açılması konusu Azerbaycan'da büyük endişe yarattı. Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, "Sınırların açılması Azerbaycan'ın hayrına değil" dedi.

Türk hükümetinin Ermenistan politikasına karşı bugüne kadar sadece sivil toplum kuruluşları ve muhalefet çevrelerince yapılan eleştiriler son iki gündür hükümet ve Milli Meclis seviyesinde de ifade edilmeye başlandı.

Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'un dün gittiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Azerbaycan'ın bu konudaki rahatsızlığını açıklamasından sonra, bugün de Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, "Sınırların açılması Azerbaycan'ın hayrına değil" diyerek Ankara'ya açık bir mesaj gönderdi.

Azerbaycan Milli Meclisi'nin bugünkü oturumunda söz alan iktidar ve muhalefet milletvekilleri Recep Tayyip Erdoğan hükümetini ciddi şekilde eleştirdiler.

"Türkiye-Ermenistan sınırı açılırsa..."

Muhalif Ümit Partisi Genel Başkanı İkbal Ağazade, son zamanlarda Türkiye'nin Ermenistan ile sınırları açacağına dair haberler yayıldığını belirterek, bu konunun Milli Meclis'te yapılacak kapalı oturumda müzakeresini istedi.

Ağazade, "Biz yayılan malumatların ne derece gerçeğe uygun olduğunu bilmiyoruz. Müzakereler olmalıdır ki en azından milletvekilleri Dağlık Karabağ meselesinin çözümü hakkında bilgi edinebilsinler" dedi.

Türkiye'nin Ermenistan'a sınırları açması halinde Bakü ile Ankara arasında 1991 yılında formalaşan siyasetin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini bildiren İkbal Ağazade, "Bununla ilgili olarak Azerbaycan tarafı Türkiye'den yeterli bilgi alamıyor. Türkiye siyaseti halen iktidarda olan AKP ile sınırlanamaz. Türkiye içinde sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden bu konuda ciddi rahatsız olanlar var. Onun için de Azerbaycan Parlamentosu'ndan bir temsil heyeti Türkiye giderek partiler, STK'lar ve medya ile kapsamlı görüşmeler yaparak meselenin mahiyetini Türkiye kamuoyuna duyurmalıdır" dedi.

Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov da, Türkiye parlamentosundan Azerbaycanlı kadın milletvekillerine davet geldiğini belirterek, "Bu meselenin müzakeresi için Türkiye'ye ziyaret yapılacak. Bundan başka Türkiye parlamenterlerinden bir grup önümüzdeki günlerde Bakü'ye gelerek bu konuda düzenlenecek konferansa katılacaklar" diye konuştu.

Esedov, Türkiye'nin Ermenistan'la sınırları açmasıyla ilgili haberler hakkında konuşurken de, "Televizyonda bazı politologlar sınırların açılmasını Azerbaycan'ın zaferi gibi gösteriyorlar. Ama benim şahsi fikrime göre,sınırların açılması hiç bir zaman Türkiye'nin çıkarına olmayacak ve Azerbaycan'ın da hayırına değil. Biz bunun aleyhineyiz. Bu yönde çalışmalı ve faaliyetimizi güçlendirmeliyiz" diye konuştu.

"Türkiye iktidarı ihanet ediyor"

Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Kudret Hasanguliyev, Türkiye iktidarını Azerbaycan'a ihanetle suçladı. Hasanguliyev,ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'ya attığı atom bombası sonucu meydana gelen ölümlerin soykırım olarak tanınması için girişimde bulunacaklarını belirtti.

Ana Vatan Partisi Başkan Yardımcısı Zahid Orucov da, Türkiye-Ermenistan sınırı aynı zamanda psikolojik sınırdır ve bunun settin kaldırılması Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine zarar verebilir. Orucov, "Onun için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Azerbaycan'a davet edilmeli ve bu konu ciddi şekilde müzakere edilmelidir" şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki partilerin temsilcilerinden oluşan bir parlamenter gurubu 13-14-15 Nisan'da Bakü'de Türkiye-Azerbaycan ilişkilerindeki son gelişmelerin ele alınacağı konferansa katılacak. Bu konferansta Ermenistan sınırının açılması konusunun geniş bir şekilde tartışılması beklenirken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan da İstanbul'da 6-7 Nisan da "Medeniyetler İttifakı çerçevesinde düzenlenecek konferansa katılmak üzere yeniden Türkiye'ye gelecek. ABD Başkanı Barack Obama da Türkiye'yi resmi ziyareti sırasında bu konferansta bir konuşma yapacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri