Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan'dan Hizbullah operasyonu

11.07.2009 10:59
İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in Azerbaycan'ı ziyaretinin ardından Azerbaycan rejiminden Hizbullah operasyonu geldi.
İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in Azerbaycan'ı ziyaretinin ardından Azerbaycan rejiminden Hizbullah operasyonu.

Azerbaycan istihbaratı, geçen yıl İsrail konsolosluğuna saldırı düzenlemeye çalışmak suçlamasıyla tutuklanan iki Lübnanlının Hizbullah üyesi olduğunu açıkladı.

Press TV Beyrut bürosunun Azerbaycan ulusal haber ajansına dayandırarak bildirdiği habere göre Azerbaycan istihbaratı geçtiğimiz yıl vatana ihanet suçlamasıyla tutukladığı dört Azeri vatandaşının da Bakü’deki İsrail büyükelçiliğine saldırı planlamak suçlamasıyla tutuklanan iki Lübnanlıya yardım etmekle suçlandığını belirtti.

Hizbullah üyesi iki Lübnanlının Azerbaycan’da terörist eylemler düzenlemek üzere Bakü’ye geldiğini öne süren Azerbaycan polisi, sanıkların mahkemede İsrail büyükelçiliğine saldırı düzenlemeyi planladıklarını itiraf ettiklerini ifade etti.

İki Lübnanlının 1985’te Hizbullah’a katıldıklarını ve 1986’da askeri eğitim aldıklarını ve İsrail’e yönelik operasyonlarda görev aldıklarını itiraf ettiğini belirten Azeri polisi, sanıklardan birinin 2007 yılında Bakü’ye geldiğini ve İsrail büyükelçiliğinin karşısında tuttuğu bir daireden konsolosluğu kamerayla izlediğini ve buraya gidip gelen kişiler hakkında istihbarat topladığını öne sürdü.

Ali Hüseyin adlı Lübnanlı sanığın hakkındaki suçlamaları reddettiğini belirten Azerbaycan radyosu ise dört Azeri sanığın da kapalı duruşmada ifade vermeyi reddederek mahkemenin basına açık olmasını talep ettiklerini duyurdu.

YDH
Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri