Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehitlikteki Türk bayraklarını tekrar yerine astılar...

20.10.2009 21:04
Azerbaycan, şehitlikteki Türk bayraklarını tekrar yerine astı...
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Türk şehitliğinde geçen hafta kaldırılan Türk bayrakları tekrar göndere çekildi. Karar, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin Azerbaycan'a gideceklerini açıklamalarının üzerine geldi.

GURURUMA DOKUNDU
Öte yandan Azerbaycan Milli Meclisinde bugün yapılan görüşmelerde, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin ele alındığı bildirildi. Mecliste yapılan görüşmelerde, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, "Bursa'da oynanan Türkiye-Ermenistan futbol maçından önce Azerbaycan bayrağına yapılan hareketin kendisini üzdüğünü" belirterek, "Azerbaycan bayrağına yapılan hareket gururuma dokundu" dedi.

BAYRAKLARIN KALDIRILMASI DOĞRU DEĞİL
Türkiye-Azerbaycan arasındaki gerginliği, Türk milletine mal etmenin doğru olmadığını ifade eden Esedov, iktidarların gelip geçici, halkların kalıcı olduğunu kaydetti. Esedov, "Türkiye ve Azerbaycan arasında anlaşmazlık çıkarmaya çalışan güçlerin Ermenilerden de kötü olduğunu" söyledi. Azerbaycan Milli Meclisinde bir grup milletvekili, Şehitler hiyabanındaki Türk bayraklarının kaldırılmasının doğru olmadığını belirtti.

TÜRKİYE'DE AŞAĞILANAN AZERİ BAYRAKLARI
Milletvekili İkram İsrafil, Azerbaycan-Türkiye arasındaki gerginliğe son vermek için, Bakü'nün işgalden kurtulduğu 15 Eylül gününün "Türkiye-Azerbaycan Dostluk Günü"olması gerektiğini söyledi. Türk bayrağının Azerbaycan'da en yüksek yere asılması gerektiğini belirten milletvekili İkbal Agazade de "Türk bayrağının kaldırılması düşmana güç verir" dedi. Milli Meclis Başkan yardımcısı Ziyafet Askerov ise konuşmasında, Şehitler hiyabanında Türk bayraklarının yanında Azerbaycan bayraklarının da kaldırıldığını belirterek, "Siz neden Türkiye'de aşağılanan Azerbaycan bayraklarından bahsetmiyorsunuz. Ben bayraklarımızı o şekilde görünce kendimi aşağılanmış hissettim" dedi.

Bu haber toplam 1294 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri