Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan ziyarete ne diyor?

04 Eylül 2008 / 22:21
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan ziyaretini değerlendirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkiye-Ermenistan milli futbol takımlarının karşılaşmasını izlemek amacıyla başkent Erivan'a gidecek olmasını, "Konu, Türkiye'nin iç işi" biçiminde değerlendirdi.
Elmar Memmedyarov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Azerbaycan'ın bu konuya herhangi bir şekilde müdahale etmesi söz konusu değildir" diye konuştu.

Türkiye tarafından başlatılan "Kafkasya'da Güvenlik ve İstikrar Platformu" girişimiyle ilgili soruları da yanıtlayan Memmedyarov, bu girişimi olumlu karşıladıklarını söyledi.

Güney Kafkasya'da istikrarın yerleşmesinin bölge ülkeleri için olumlu etkileri olacağını vurgulayan Memmedyarov, "Bölge ülkeleri arasındaki danışma içerikli görüşmelerin sürdürülmesi gerekiyor. Bu bağlamda Azerbaycan da Rusya ve Gürcistan ile müzakereleri sürdürecektir" dedi.

Sözkonusu platformun alacağı son durum hakkında birşey söylemek içinse henüz erken olduğunu dile getiren Memmedyarov, bunun için tüm tarafların görüşünün öğrenilmesi gerektiğini kaydetti.

Azeri milletvekillerinin bir bölümü ise, Cumhurbaşkanı Gül'ün Erivan'a yolculuğunun yanlış olacağını savunarak, tepkilerini dile getirdi.

Vatandaş Hemreyliği (Güç Birliği) Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişki kurulmasının Ankara'nın kendi iradesiyle olmadığını, Avrupa Birliği, ABD ve diğer kimi ülkelerin baskısı sonucu gerçekleştiğini savundu.

İktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi milletvekillerinden Güler Ahmedova da merkezi Bakü'de bulunan Trend Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Ankara'nın, Ermeniler'in Türkler'e yaptıklarını gözardı etmemesi gerektiğini" ifade ederek, "Tarihin verdiği dersler unutulmamalı" dedi.

Parlemantodaki muhalefet yanlısı Müsavat Partisi grubunda yer alan Penah Hüseynov da Gül'ün Erivan ziyaretinin olumlu bir gelişme olmadığını ileri sürerek, "Bu, çok riskli bir ziyaret" dedi
Kaynak:
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri