Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan'da yabancı sesler susturuldu

30 Aralık 2008 / 19:24
Azerbaycan Milli Televizyon ve Radyo Şurası (MTRŞ), "Amerika'nın sesi", "BBC", "Azatlı" ve "Avrupa +" radyolarının yayımını durduracağını açıkladı.
MTRŞ'nin bugün, Azerbaycan frekanslarında 1 Ocak'tan itibaren yabancı radyo yayımlarının durdurulması kararı aldığı belirtildi.

MTRŞ Başkanı Nuşirivan Meheremli konuya ilişkin açıklamasında, "Söz konusu radyoların internet ve kablo aracılığı ile yayımlanabilmesi için gerekli kurumlarla görüşmeler yapılacaktır. Söz konusu radyolar kendi yayımlarını internet ve ya uydu üzerinden yayımlayacaklar" dedi.

Daha önce Azerbaycan'da yayımlanan Türk kanalları Kanal D ve STV ile Rus kanalları ORT ve RTR'nin yayınları, Azerbaycan yasaları gereğince yabancı kanalların yayımlanması yasağı göz önünde bulundurularak durdurulmuştu.

Azerbaycan televizyonlarında yabancı kanal olarak yalnızca Türk TRT 1 kanalı yayımlanırken, kanalın Azerbaycan yerel televizyonları gibi yayım yapmasına Türkiye'de Azerbaycan Devlet Televizyon Kanalı AZ-Tv'nin serbest yayım yapabilmesi sebebiyle izin verildiği belirtildi.

Benzer teklif Rusya'ya da yapılmasına rağmen, Rusya AZ-Tv'nin ülkesinde yayım yapmasına izin vermemesi nedeniyle, Rus kanalarının Azerbaycan'da yayımı da durdurulmuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri