Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan'dan gelişmeler

09 Haziran 2008 / 21:10
Kardeş Ülke Azerbaycan'dan muhabirimiz Nigar Almangızı gelişmeleri bildiriyor.

Nigar ALMANGIZI BAKÜ'den bidiriyor

Sekizlerin enerji bakanları buluşuyor
Bugün Büyük Sekizler'in enerji bakanları Japonya'nın Aomori şehrinde bir araya gelecek. Toplantının ana konusu enerji güvenliği ve iklim değişikliği problemlerini tartışmak olacaktır. Orqanizasyon, tüm dünyada enerjiden güvenli kullanmanı, enerji kaynaklarının biteceği taktirde yeni teknolojilerden ve alternatif enerjiden istifadeye dikkati çekmek olacaktır.


Bağimsız Devletler Topluluğu başkanları bugün dünya döviz kurunu tartışacak

BDT başkanları bugün yeniden Rusya'nın Sankt-Petersburq şehrinde toplanacak. Şöyle ki, “Rus Davosu” gibi tanınan Sankt-Petersburq ekonomi formu yeni dönem için işine başlamıştır. Formda enerji, kıda krizi, iklim ve dünya döviz kuru qibi konular tartışılacak. Bir önceki formda hükumet başkanları 2020 yılına kadar BDT ekonomi kalkınma stratejisi, kıda güvenliği, ulaşım ve enerji konularında işbirliği meselelerini tartışmıştı.

Cumhurbaşkanı yanında gizli toplantı

Bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı yanında Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin isteği ile “Azerbaycan büyük devletlerin siyasetinde” konulu bidahaki toplantısı yapılacak. Edinilen bilgilere göre, Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin orqanize ettiği bu toplantıya katılacak siyaset bilimci ve yorumcuların listesi sakli tutulmalidir. Bilinmesi gerekirki, adı geçen kurum Cumhurbaşkanının Kasım 2007 yılı kararı ile kurulmuştur. Kurumun asıl görevi dünya politikasını etkileyen nedenleri araştırmak, yöresel ve bölgesel siyasi proseslerin analizinin yapılması, Azerbaycan hükumetinin yürüteceği dahili ve harici siyaset, uluslararası güvenlik konularında hükumet yöneticilerine hesap vermekten oluşmaktadır.


Kaynak:
Bu haber toplam 1826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri