Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan'dan gördüler

14 Temmuz 2008 / 21:58
Azeri Siyasetçi Ali Hüseyinov, Ak Parti'nin laikliğe aykırı bir davranışının olmadığını ve bu yüzden kapatılmasının anlamsız olduğunu söyledi.

“Ak Parti Hükümeti,, laiklik ilkesiyle çatışan bir davranışta bulunmadı.”
Konuya çok farklı yaklaşımlar var. Türkiye'de şimdiki iktidarın laiklik ilkesiyle çatışan bir şey yaptığını zannetmiyorum. Son birkaç senede Türkiye'de ekonomi çok iyiye gitti. İşadamları, özellikle de kamuoyu iktidardan memnun. Şu an ki iktidar halkın iradesini yansıtıyor. Pek çok konuda kararlılığını ortaya koymuş durumda. Mesela PKK konusunda çok kararlı davrandı. Halkın istek ve desteği olmadan hiç bir iktidarın bu kadar emin davranacağını sanmıyorum. Bunu açıkça sezmek mümkündü. Türkiye'de son yıllardaki ekonomik ortam da bir hayli olumluydu. Bunlar tabi ki, iyi niyetin göstergesi. Şu anki iktidarın düşünce bazında laik insanlardan oluştuğunu düşünüyorum. Fakat bu konudaki endişeler de tedirgin edici ve istenmeyen durumdur.


“Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, Türkiye ile Azerbaycan'ı sonsuza dek birbirine bağladı.”
Ülkelerimiz arasındakı ilişkiler yeni bir aşamaya girmiş durumda. Bağımsızlığının ilk senelerinde Türkiye'nin Azerbaycan'a ekonomik yardım ettiğini söylemek lazım. Nahçıvan bölgesine Türkiye tarafından çok yatırım yapıldı. 1991 senesinden sonraki dönemde Azerbaycan'ın serbest piyasa ekonomisine geçişine Türkiye'den yapılan yatırımların büyük katkısı oldu. Bu şu anda da devam etmekte. Türkiye Azerbaycan'ın stratejik ortaklarından biri. Türkiye'yle Azerbaycan her zaman ulvi duygularla da birbirine bağlı olmuş. Fakat Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı iki memleketi birbirine bağlayan elle tutulur, gözle görülür bir bağ oldu aynı zamanda. Sonsuza kadar devam edecek bir birliktelik kurulmuş artık. BTC iki ülkeyi birbirine bağlayan organik bir bağa dönüşmüş durumda.
İlişkiler yeni aşamasına girdiği bu dönemde, Azerbaycan artık önemli ekonomik gelişme kaydetmiş. Petrol satışlarından gelen gelirler elde edildi. Azerbaycan Türkiye'ye ilk yatırımlarını yaptı. Bu yatırımlar başka ülkelere de yapılabilirdi. Hatta böyle yatırımlar daha karlı olabilirdi. Fakat Türkiye'nin gelişmiş ekonomiye sahip bir ülke. Bu yüzden Azerbaycan seçimini Türkiye'den yana kullandı. Bu politik bakımdan yeni bir aşamadır. Artık Azerbaycan da Türkiye'yi uluslararası düzeyde destekleyebilir nitelikte. Azerbaycan bu olanağa sahip. Pek çok etkili uluslararası etkinliğin Azerbaycan'da yapılması tesadüf değil. Türkiyeli yandaşlarımız bu tür etkinliklerde Azerbaycan'ın desteğini daha iyi görmekte ve duymaktalar.

Kaynak:
Bu haber toplam 1190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri