Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azeriler Türk bayraklarını indirdi mi?

07.10.2010 00:02
Bugün ortaya atılan bir iddiaya Ankara'ya bomba gibi düştü. Bakan Davutoğlu, iddialara açıklık getirdi
Azerbaycan'da Türk bayraklarının asılmasının yasaklanması yönünde bir talimatın yayımlandığı öne sürüldü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, söz konusu iddialarla ilgili olarak, "Bizim için Azerbaycan ve Türkiye bayrakları aynı ölçüde saygı duyulan bayraklardır. Bu konuda hiç bir kriz yok, yeni bir kriz ortaya konmaması lazım" dedi.

Azerbaycan'da yayın yapan "Azadlık" gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, ulaşım araçları ve "diğer bazı yerlerdeki" Türk bayraklarının kaldırılması talimatı verildi.

Gazete, bu talimatın Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan verildiği bilgisine ulaşıldığını bildirdi.

Gazetenin haberine göre, talimat doğrultusunda yalnızca Türk bayrağı değil "Bir millet, iki devlet" yazılı sloganların da kaldırılması emredildi.

Gazete, taşıtlardaki Türk bayraklarının yasaklanması yönündeki talimatın ilk önce Ulaştırma Bakanı tarafından verildiği yorumu yapıldığını, ancak genelgenin "başka yerleri" de kapsamasının dikkat çektiğini belirtti.

DIŞİŞLERİ BİLGİ İSTEDİ

Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Azeri medyasında çıkan bu haber üzerine, Azerbaycan Dışişleri'nden konuya ilişkin bilgi istediği öğrenildi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçilik yetkilileri ise iddiaları Azeri yetkililerle görüştüklerini belirterek, haberin doğru olmadığını ifade ettiler.

Yetkiler, Türkiye'yi temsil eden hiçbir kurum, kuruluş ve Türk Şehitliği'nde bulunan Türk bayraklarının da yasaklanmadığını belirttiler.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu da kendilerine Azerbaycan'daki Türk bayraklarının indirildiği şeklinde bir bilgi ulaşmadığını belirtti.

Davutoğlu, "Bu tür haberlerle dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile Türkiye arasında kimse herhangi bir sıkıntı varmış hissi uyandırmamalıdır. Bizim için Azerbaycan ve Türkiye bayrakları aynı ölçüde saygı duyulan bayraklardır. Bu konuda hiçbir kriz yok, yeni bir kriz ortaya konmaması lazım" diye konuştu

Kaynak : http://www.internethaber.com/azeriler-turk-bayraklarini-indirdi-mi-299440h.htm#ixzz11caS6NFa
Bu haber toplam 1696 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri