Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Azerbaycan'da ezan yasağı genişliyor

04.11.2009 20:24
Bakü'de Türk şehitliğindeki bayrakları indirdiği için kriz yaşadığımız Azerbaycan'dan dini kısıtlama: Camileri kapattı. Şimdi, ezan yasağını Bakü dışındaki camilere de yayıyor.
Azeri basınında yer alan haberlere göre, Bakü'nün bazı camilerinde ezan sesinin dışarı verilmesi yasaklandı. Dini İtikat ve Vicdan Hürriyetlerini Savunma Merkezi (DEVAMM), başkentin üç camisinde daha ezanın yasaklanması için yönetimin çaba sarfettiğini duyururken, yasağın resmi olarak henüz camilere bildirilmediği belirtiliyor.

Sadece başkent Bakü'de değil, Gence'nin dört camisinde de öğle ezanının dışarıdan duyulacak şekilde okunmasına izin verilmediği gelen haberler arasında. Gence'deki yasağın, Dini Kurumlar Devlet birimi şehir temsilcisi Firdovsi Kerimov tarafından uygulamaya sokulduğu iddia ediliyor.

Yerel medyanın haberine göre, bu durumdan Kafkasya Müslümanları İdaresi (KMİ) başkanı Hacı Allahşükür Paşazade de rahatsız ve camilere temsilcilerini gönderdi. KMİ başkan yardımcısı Hacı Salman da, ANSPRESS'e yaptığı açıklamada, haberleri doğruladı ve meselenin araştırıldığını bildirdi.

Ülke içerisinde son birkaç yıl ezan ve camilerle uğraşan bir grubun ortaya çıkması, Azeri Müslümanları oldukça rahatsız etmiş durumda. Camilerin, kimlerin talimatı ile kapatıldığı ya da yıkıldığı bilinmiyor! Bu konuda çeşitli iddialar ortaya atılmakta. En ilgi çeken iddia ise, iktidar içerisindeki Rusya'ya yakın bir grubun, sürekli devlet başkanı aleyhinde, insanları ayaklandırmak istemesi ve ülkede kargaşa çıkarmak için faaliyette bulunması.

BBC AZERİ HALKIN TEPKİSİNİ YANSITTI

Ülke içerisinde son birkaç yıldır artan din üzerindeki baskılar Azeri vatandaşları da rahatsız ediyor. Kapatılan ve yıkılan camilerle ilgili kararları tam olarak kimlerin verdiği konusunda kafa karışıklığı da sürüyor.

Azerbaycan'da yaşananları gündemine taşıyan BBC, cami kapatmalarının beş ay önce çıkarılan yeni din yasası sonrasında başladığına dikkat çekti. Ülkede farklı kesimlerin tepkisini çeken cami kapatmalarının, devletin din üzerindeki baskıyı "radikal akımlar" bahanesiyle artırması olduğu kaydedildi.

Gence'de kapatılan Akli Sünni Camii müezzini Vidad Abasov'un kızgın olduğunu aktarılırken, Abasov'un evinin arka bahçesinde ezan okuduğu ve namazların burada kılındığı ifade edildi.

Azerbaycan'ın yeni din yasası, yurt dışında eğitim gören kişilerin imam olmasını yasaklarken, tüm dini grupların devlet kurumlarına yeniden kayıt yaptırmasını zorunlu kılıyor.

RADİKAL AKIMLAR BAHANE; AMAÇ KONTROLÜ ELDE TUTMAK

Gence'deki caminin "tadilat" için kapatıldığı savunulurken, sadece ülkede yaşayanlar değil, uluslararası insan hakları kuruluşları da Azerbaycan'da din özgürlüğü üzerindeki baskının arttığını ifade ediyor.

Kapatılan Ebu Bekir Camii imamı Gamet Süleymanov da, 'radikal akımları önleme' gerekçesiyle kapatılan camilerin ve artan baskıların doğuracağı öfke ve dışlanmışlık duygusunun daha tehlikeli sonuçları olacağı uyarısında bulunuyor.

Gelişmeleri değerlendiren uzman Azar Valiyev ise, yeni yasanın köklerinin George Bush'un 2002'deki 'Terörle savaş' doktrinine uzandığını, dini ibadetler ve faaliyetler üzerindeki baskıların yıllardır sürdüğünü kaydediyor.

Dini İşler Birimi başkanı Hidayet Oruçov'un "yeni bir Çeçenistan, Dağıstan, ya da İnguşetya olmak istemiyoruz" açıklamasını da, Valiyev "İfade ve din özgürlüğünü kısıtlamak için olmayan tehlike abartılıyor" şeklinde yorumluyor.

Öte yandan, Azeri hükümetinin bir yandan camileri kapatıp bir yandan bazı büyük camileri restore etmesi de "hükümet kendi seçtiği İslam dışında bir anlayışın varlığını engellemeye çalışıyor" sözleriyle değerlendiriliyor.

Dunyabülteni.Net
Bu haber toplam 3142 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri