Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aziz Yıldırım canlı yayında

12 Eylül 2008 / 15:04
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım canlı yayında. FB TV'ye konuk olan başkan, önemli açıklamalar yapıyor.
FB TV'de İnsan Topaloğlu'nun konuğu olan Aziz Yıldırım, kafalarda kalan birçok soruya açıklık getiriyor.

Programa ayrıca gazeteciler de konuk oluyor. Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Cem Şengül, Sabah Gazetesi Spor Müdürü Serdar Ali Çeliker, Zaman Gazetesi Spor Müdürü Serkan Akcan, Hürriyet Gazetesi Spor Servisi İstihbarat Şefi Mehmet Arslan ve Akşam Gazetesi Spor Yazarı Alaattin Metin, Başkanımız Aziz Yıldırım'a canlı yayında sorular yöneltiyor.

YAYIN HAKLARI

Yayın haklarında sorumluluk federasyonda gibi gözüküyor. Halbuki federasyon düzenleyici olmalı. Önerim yeni değil. Avrupa'nın 5 büyük ligi uyguluyor. 7 milyarlık bir gelir var 2 1/3'ünü bu 5 ülke alıyor. Biz de bu ülkeler arasına katılırsak iyi olur diye düşündük. Herkes elini taşın altına sokacak. Kimseyi suçlayamayacağız çünkü kulüpler olarak işin içinde olacağız. Sonunda herkes menfaatini elde edecek. Herkes buranın başına gelebilir. İlle Aziz Yıldırım olması gerekmez.

KADRO YETERLİ

Kadronun Avrupa'da başarılı olacağına inanıyorum. Giden oyuncu sadece Aurelio. Kezman'ı sonradan gönderdik. Santrofor sıkıntısı çekiyorduk Guiza'yı aldık. Biz almasaydık Barcelona alacaktı. Lig bitmeden ön sözleşme imzalamasak alamazdık.

EMRE'Yİ GALATASARAYLILAR YAZIYOR

İkincisi Emre'yi aldık. Kendisi Türk futbolunun önde gelen isimlerinden
Bu camia ileride "iyi ki aldık" diyecek. Büyük basındır bu çocuğu affedecek. Ailesine baktığınız zaman iyi. Temiz sayfayı açıp destek olmalıyız. Samimi olalım Galatasaray'a gitseydi ithamlar olmayacaktı. Galatasaraylı kalemler kasıtlı yazıyor. Avrupa'da futbolcu rahat. Bizde forma için deriz oynatırız. Semih bana Partizan maçı öncesi "baldırımda sorun var" dedi. "Oynaman lazım" dedik oynadı.

SENNA NEDEN GELMEDİ?

Transferler kaçırdım getirdimle olmuyor. İspanya'da futbolcuların sözleşmeleri madde madde yazıyor. Bonservisinde 24 milyon euro yazıyor. 17. madde üzerinden ceza gelebilirdi. Fenerbahçe'nin ceza alma ihtimali üzerine vazgeçtik.

Fenerbahçe Avrupa'da tecrübe kazandı gelenek başladı bu gruptan çıkarız.

AURELİO NEDEN OLMADI?

Aurelo senelik 1.100 bin euro alıyordu. Menajeri geçen aralık ayında Valencia'ya götürmek istiyorum dedi. Valencia'nın sportif direktörüne sorduk biz almıyoruz dediler. Menajer, 'Madem ki Aurelio'yu vermiyorsunuz, Vederson'u verin. Ona 6 milyon euro veriyorlar' dedi. Deivid, Vederson ve Aurelio'nun beynini yıkamış. Geçen sezon sonunda biz kendisine 2 milyon euro teklif ettik. Menajerine de yüzde 10..

Onun teklifi ise 3 milyon euro, artı menajeri de 1 milyor euro. Eudo 1.2 alıyor. Lugano da o miktarda alıyor. Marco'ya bu parayı verirsek diğerleri ne yapar? Aurelio bize "menajerim ne derse o olur" dedi. Herkes Josico'yu görecek. Aurelio para için gitti. Yıllık 2.1 milyon euro aldığını duyduk. Doğru yanlış bilemem.

TUNCAY'A CEMİL TURAN OLURSUN DEDİM

Tuncay'a gelince herşeyi parayla ölçemezsin. Gel Roberto Carlos'un kaptanı ol. Fenerbahçe'de tarih olursun. Cemil Turan ve Lefter gibi olursun dedim. Hayır ben İngiltere'de oynamak istiyorum dedi. Olay bu kadar basit..

Guiza sigara içiyor. Medya basıyor fotoğrafını. İspanya'dan gelmiş kimse ona karışmıyor. Kötü mesaj veriyorsunuz. Çarşaf ile ilgili Guiza'yı sorgulayacak değilim. Bunu siz soracaksınız. Belki oradaki basın yanlış yazmış olabilir.

OYUNCULAR BENDEN ÇEKİNİR

Oyuncular benden çekiniyor. Siz Aydın Doğan'dan çekinmiyor musunuz? Çekinme veya saygı duyarlar. Yanlış yaparsan sizi uyarmıyorlar mı? Herkes bunu bıraksın. Oyuncu işine geldiği gibi hareket eder. Çünkü 22 yaşında çocuk bunlar.

TRANSFERLERİN MALİYETİ

Şimdi Alex'i yazıyorsunuz bedava gidecek diye. 10 milyon euroya Alex'i bonservisini size veriyorum satın. 4 yıllık mukavelesi sona eriyor. Eğer ben aldığım değerden daha aza giderse eksi alırım. Kezman bile hesap yaparsanız 8'e aldım 2 sene oynadı 4'ü gitti ben 4.5'a sattım kar ettim. Mukavelesi bitmiş futbolcunun ise bizimle işi bitmiştir." Anelka 5.3 sterlini aldık, 8.3 milyon sterline sattık.

RÜŞTÜ MESELESİ

Rüştü'ye biz 750 bin euro garanti para verdik. 250 bin euro da maç başı ücretlerden kazancaktı. Ama Rüştü pazartesi günü gitti Beşiktaş'a imza attı.

ZİCO PARA YÜZÜNDEN GİTTİ

İsterse şampiyon olsun. Zico'yu geldiğinde tanıyor muydunuz? Giderken de kıymetli oldu. İlki 1.8 milyon euro ikici yıl 1.9 euro alıyordu. İlk yılda şampiyon yapma kaydı vardı. İki yıl sonunda bizden istediği 3.5 milyon euro. İnsin diye bekledik. Kardeşi 500 bin euro istiyor. Santana 750 bin euro istiyor. Etti 4.6'ya gittik. Pazarlıkta tıkandık. Şampiyon yapsa bile gönderirdik.

ETO'O'YU ALACAKTIK

Kendisiyle görüştük rakamlar yükseldi. Eto'o'yu alacaktık. Hayatında Eto'o'yu görmeyen menajeriyim diye konuşuyor. Basın da bunu yazıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri