Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu iddia çok konuşulur!

17.07.2010 12:29
TFF'nin dün Ankara’da yapılan mali genel kurulunda son derece üzücü olaylar yaşandı.

Fenerbahçe Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım ile Siirtspor Başkanı Fadıl Akgündüz arasında itiş kakış yaşandı. Bir iddiaya göre Yıldırım, Akgündüz’ün boğazını sıktı ve karnına yumruk attı.

Bu haber Hürriyet gazetesinin 17 Temmuz Cumartesi günkü baskısında İsmail ER imzasıyla yayınlandı. Sarı-lacivertli kulüpten ise konuyla ilgili bir açıklama gelebilir.

Kongre öncesi Ankara Sheraton Oteli’nin 2. katında meydana gelen olay, kamuoyunda “Jet Fadıl” diye bilinen Fadıl Akgündüz’ün Aziz Yıldırım ve Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’e sert sözler söylemesi nedeniyle çıktı. 3. Lig statüsünden ve gelirlerinin azalmasından yakınan Akgündüz, Aziz Yıldırım’dan, kendilerine destek olmasını istedi. Yıldırım, bu konuyu Futbol Federasyonu ile görüşmeleri gerektiğini söyleyince, TFF 2. Lig ve 3. Lig’deki 45 kulüp başkanının gözü önünde şu gergin konuşmalar yaşandı:

Fadıl Akgündüz: Tok açın halinden ne anlar? Onların karnı tok, sırtı pek. Federasyondan her istediklerini alıyorlar. Biz açmışız, parasızmışız niye dert etsinler. Doğuda, Güneydoğu’da futbol kulüpleri bitti bitecek, haberleri yok. Sanki Türk futboluna tek hizmet edenler kendileri. Biz olmasak onlar olur mu acaba...

Aziz Yıldırım: Terbiyesizlik yapma. Ben de oralardan geldim. Oraları da buraları da bilirim. Saygısızlık edip, benim asabımı bozma.

Fadıl Akgündüz: 3. Lig’de böyle gruplandırma olmaz. Bölgesel olmamız lazım. Aksi taktirde hepimiz küme düşeriz. Yeni bir düzenleme yapılmazsa ligden çekiliriz. Doğu Anadolu’daki kulüpler çok zor durumda. Sponsorluk için kulüplere ben 18 milyon lira para yardımında bulunmaya hazırım.

Mahmut Özgener: O parayı verecekseniz, federasyona yazılı başvuruda bulunun.

Aziz Yıldırım: Ben de 28 milyon lira vereyim o zaman. Fadıl bey, insanları kandırmayınız. Mantıklı projeler üretmeniz gerekir.

Fadıl Akgündüz: Aziz bey, siz ne karışıyorsunuz? Ben 10 yıl önce Fenerbahçe’ye de para yardımında bulundum. Forma reklamı verdim.

Bingölspor Başkanı Şeref Varol Güneş: Aziz beye teşekkür ederiz. Madem öyle, kendisi bize 28 milyon versin.

Mahmut Özgener: Gerekli her türlü konuşmayı yaptık. Tüm sorunlarla ilgileniyoruz. Diğer işler için benim bu toplantıdan ayrılmam gerekiyor.

Mahmut Özgener bu sözleri söyledikten hemen sonra odadan çıktı. Şeref Varol Güneş, Özgener’in arkasından, “Sizin gibi bir federasyon başkanımız olduğu için utanıyorum. Bizimle değil, sadece büyüklerle ilgileniyorsunuz. Çok ayıp” diye bağırdı. Asansöre binmekte olan Özgener’in duymadığı bu sözler ortalığı iyice karıştırdı. Aziz Yıldırım, Fadıl Akgündüz’ün üzerine yürüyerek, “Sen nasıl konuşuyorsun. Ayıp. Defol git. Ortalığı karıştırmaya utanmıyor musun” diye bağırdı. Akgündüz ne olduğunu anlayamadan, araya Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz girdi ve kendisini itekledi. Daha sonra diğer başkanlar devreye girerek, Yıldırım ve Akgündüz’ü birbirlerinden uzaklaştırdı.

Kupa finalinde Trabzon için pankart açtırmıştı

Siirtspor Başkanı Fadıl Akgündüz, 5 Mayıs’ta Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası finali öncesi Şanlıurfa sokaklarına, “Kardeş kulübümüz Trabzonspor, Şanlıurfa’ya hoşgeldiniz” yazılı pankartlar asarak, açıkça tarafını belli etmişti.

Kavga neden çıktı?

TFF 3. Lig kulüplerinin başkanları geçtiğimiz günlerde Futbol Federasyonu ile iki kez toplantı yaparak, lig statüsünü görüştü. Federasyon yetkilileri, statünün değişmesini isteyen kulüplere iki yol önerdi:
1-) 3. Lig takımları bölgesel beş gruba ayrılsın.
2-) Her takımın her yere gidebildiği 18’er takımdan oluşan 3 grup yapılsın.
Kulüp başkanları ikinci öneriyi kabul ettiler. Fakat, dünkü mali kongre öncesi fikir değiştirdiler ve Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım’ı, kendilerine yardımcı olmaları için toplantıya çağırdılar. Yıldırım, “Bu konu beni ilgilendirmez. Sizin muhatabınız federasyondur” deyince, söz düellosu başladı.

iDDiA

Boğazını sıktı yumruk attı
Bingölspor Başkanı Şeref Varol Güneş, Aziz Yıldırım ile Fadıl Akgündüz arasındaki itiş kakış sırasında Yıldırım’ın önce Akgündüz’ün boğazına sarıldığını, arkasından karnına yumruk attığını söyledi.

F.BAHÇE

İtiş kakış var vurma yok

Sarı lacivertli kulübün yöneticileri, Aziz Yıldırım’ın Fadıl Akgündüz’e vurmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Olay sırasında sadece itiş kakış yaşanmıştır” açıklamasını yaptılar.

Kendi aralarında fısıldaşıp gülüştüler

Fadıl Akgündüz ile gırtlak gırtlağa gelen Aziz Yıldırım, daha sonra diğer başkanlarla birlikte kongre salonuna geçti. Yıldırım ile, yan yana oturduğu Adnan Polat’ın kendi aralarında fısıldaşıp gülmeleri dikkat çekti.

GÖKÇEK GELMEDİ SORULARINI GÖNDERDİ

Mali kongreye katılıp Özgener yönetimini topa tutması beklenen Melih Gökçek, bunun yerine federasyonun yanıtlaması istemiyle 15 soru gönderdi.

Ankaraspor'un küme düşürülmesi nedeniyle Futbol Federasyonu’na tepkili olan Ankaragücü Kulübü Delegesi Melih Gökçek ile oğlu Ankaragücü Başkanı Ahmet Gökçek, beklenenin aksine mali kongreye katılmadılar. Melih Gökçek’in genel kurulda bir konuşma yapıp, Mahmut Özgener yönetimini sert biçimde eleştirmesi bekleniyordu. Ancak Melih Gökçek bunun yerine mali konularda 15 sorunun yer aldığı bir dilekçe gönderdi. Başkan Özgener, bu soruların cevaplarını Futbol Federasyonu’nun resmi sitesinde vereceklerini açıkladı. Sorulardan bazıları şöyle:

2009 yılında federasyonda 392 kişi çalışırken, bu rakam 2010’da 480 kişiye yükseltilmiştir. Alınan kişiler içerisinde yönetim ve diğer yan kurullar üyelerinin yakınları var mıdır?

Hangi kurum, kuruluş ve spor kulüplerine hangi amaçla kaç lira yardım yapılmıştır ?

Amerika’daki kamp ve maçlara kimler götürülmüştür? Kaç liraya mal olmuştur?

Hakem ve gözlemci giderlerindeki yüzde 150’lik artışın nedeni nedir ?

2016 Avrupa Şampiyonası giderleri 8 milyon 327 bin lira gözükmektedir. Bu çok büyük bir rakamdır. Dökümlerini verir misiniz?

Yönetim Kurulu üyeleri içerisinde kim kaç lira maaş ve ücret almaktadır?

Başkanın kaç danışmanı vardır, ne kadar maaş almaktadır?

Genel Sekreter ve yardımcıları ne kadar maaş almaktadır ?

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR VAR

Mahmut Özgener, kulüp başkanlarını eleştirerek, “Geçtiğimiz sezon sonu belirli maçlar etrafında fırtınalar yaratıldı ve Futbol Federasyonu olarak müdahale etmek zorunda kaldık” dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Türk futbolunda ‘bazı kötü alışkanlıkların’ olduğunu savunarak bunların değişmesi gerektiğini söyledi. Özgener, federasyonun dün Ankara’da yapılan mali kongresinde yaptığı konuşmada, kulüp başkanlarına eleştirilerde bulunarak, “Geçtiğimiz sezon sonu yaklaştıkça yine açıklamalar birbirini kovaladı, belirli maçlar etrafında gerilim fırtınaları yaratıldı. Federasyon olarak belirli anlarda müdahale etmek zorunda kaldık. Tüm yaşananlara rağmen bize yasalarla verilen görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştık” dedi. Özgener, 2009-2010 bütçesindeki 16.7 milyon liralık zararın normal olduğunu da savundu. 301 delegeden 197’sinin katıldığı kongrede yapılan oylama sonucunda federasyonun bütçesi ibra edildi

Kaynak:
Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri