Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

B.Anıt'a 4 kez suikast girişimi

07 Ağustos 2008 / 16:03
Org. Özkök'ü hedef aldığı bilinen üç ayrı saldırı planına Genelkurmay'ın “Org. Büyükanıt 4 kez suikast teşebbüsüne maruz kaldı” açıklaması eklendi.
Eski genelkurmay başkanı Özkök'ü hedef aldığı bilinen üç ayrı saldırı planına Genelkurmay'ın “Org. Büyükanıt dört kez suikast teşebbüsüne maruz kaldı” açıklaması eklendi: Meğer bir korku imparatorluğunda yaşıyormuşuz...

CHP'nin alınan yeni araç konusundaki eleştirisini cevaplayan Genelkurmay, Org. Büyükanıt'a yönelik suikast girişimlerini ilk kez resmen doğruladı ama bu korkunç açıklama gündemi nedense sarsmadı. Büyükanıt'a yönelik ilk suikast girişimi 1996'da gerçekleşti. 2005'te Çukurca'da, geçen yıl da Ankara'da hedef alınan komutana bir diğer saldırı planı da Ergenekon operasyonunda ortaya çıktı. Emekli Orgeneral Hilmi Özkök de “Yorum yok” dediği üç suikast girişimine hedef olmuştu. 2000'de Siirt'te öldürülmek istenen Özkök'e diğer iki saldırı hazırlığını ise ABD ve İngiltere ihbar etmişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a emekliliğinde kullanması için alınan ve gümrük vergileriyle birlikte değeri bir trilyon liraya ulaşan zırhlı araç, CHP ile Genelkurmay'ın arasını açtı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bu yılki Yüksek Askeri Şura'dan (YAŞ) irtica nedeniyle ihraç kararı çıkmamasını değerlendirirken, Büyükanıt için alınan trilyonluk zırhlı araca da gönderme yapmıştı. Genelkurmay, Kılıçdaroğlu'nu hedef alan sert açıklamasında Büyükanıt'a, bugüne kadar dört suikast girişimi olduğu için zırhlı araç alındığı açıkladı. Genelkurmay'ın zırhlı araca gerekçe gösterdiği suikast girişimleri şunlar:

İLK SUİKAST 1996'DA • Büyükanıt'a yönelik ilk suikast girişimi, 7. Kolordu Komutanlığı yaptığı 1996 yılında Diyarbakır'da gerçekleşti. Silvan yakınlarında durdurulmak istenen Necip Odabaş adlı kişi, güvenlik güçlerine ateşle karşılıklı verdi. Öldürülen Odabaş'ın üzerinden, Büyükanıt'ı hedef alan başarısız suikast girişimine ilişkin dokümanlar çıktı. Dokümanlar incelendiğinde, beline 16 adet bomba bağlayıp üzerine gazi kıyafeti giyen Odabaş'ın, Diyarbakır'daki 30 Ağustos törenleri sırasında Büyükanıt'ın bulunduğu şeref tribününe bir metre yaklaştığı; ancak teller yanlış bağlandığı için bombaları patlatamadığı anlaşıldı.

ÇUKURCA'DA 14 KG C4 • Büyükanıt'a yönelik ikinci suikast girişimi ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı döneminde gerçekleşti. Büyükanıt, 2005 mayısında askeri birlikleri denetlemek için Hakkari'ye gitti. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Terör Masası Danışmanı Ercan Çitlioğlu, güzergâhta, Büyükanıt geçmeden yarım saat önce uzaktan kumanda düzeneğiyle patlatılmaya hazır 14 kg C4 bulunduğunu açıkladı.

ANAFARTALAR'DA HEDEFTİ • Canlı bomba Güven Akkuş, vücuduna sardığı plastik bombayı, 23 mayıs 2007 günü saat 18.45'te Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nın kapısında patlattı. Patlamada altı kişi öldü, yüzü aşkın kişi yaralandı. PKK'lı Akkuş'un asıl hedefinin, Büyükanıt olduğu iddia edildi. Patlamanın gerçekleştiği gün, Anafartalar Çarşısı'na birkaç yüz metre uzaklıktaki Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde Savunma Sanayii Fuarı'nın resepsiyonu vardı. Saat 20.00'de başlayacak resepsiyona Büyükanıt da katılacak ve oraya gitmek için Anafartalar Çarşısı'nın önündeki yolu kullanacaktı.

ERGENEKON'DA YER ALDI • Büyükanıt'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı yürüttüğü 2005 yılının şubat ayında İzmir ve Balıkesir'e yaptığı ziyaretlerin dokuz sayfalık 'gizli' koruma planı ise Ergenekon Operasyonu kapsamında basılan İşçi Partisi (İP) Genel Merkezi'nde bulunan bir CD'den çıktı. İP'te bulunan koruma planı, Ergenekon iddianamesine şöyle yansıdı:“İP Genel Merkezi'nde yapılan aramada ele geçirilen CD içerisindeki 'Hikmet Çiçek'e ulaşanlar' isimli klasördeki 'Koruma Planı' isimli word dosyası incelendiğinde, 8 Şubat 2005 tarihli ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın koruma planı başlıklı dokuz sayfalık yazı olduğu; içeriğinde Büyükanıt'ın belirtilen tarihte İzmir ve Balıkesir illerine yapacağı ziyaretler sırasındaki koruma planının olduğu anlaşılmıştır.”

HİLMİ ÖZKÖK ÜÇ KEZ ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ • Önceki Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e de üç suikast girişiminden bulunulduğu öne sürülmüştü.

İLK GİRİŞİM SİİRT'TE • Ergenekon iddianamesinde, Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde Hilmi Özkök'e Siirt'te suikast düzenlendiği; ancak Özkök'ün suikastten son anda kurtulduğu belirtildi. Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Hayrullah Mahmut Özgür'ün Beşiktaş'taki evinde ele geçirilen belgeler arasında bulunan altı numaralı dokümanda, 2000-2002 döneminde Özkök'e Siirt'te düzenlenecek suikast şöyle anlatıldı: “Kara Kuvvetleri Komutanı iken Siirt'te öldürülmeye çalışılan Hilmi Özkök'ün başarılı olması istenmiyordu. Kıvrıkoğlu ve ekibinin emri ile Siirt'te birlik denetlemeleri sırasında helikopterinden parça sökülerek sabotaj yapılacaktı; ancak olaydan haberdar olan Özel Kuvvetler personeli, Özkök'ün denetlemelere bir başka helikopterle gitmesini sağlayarak suikasti engelledi.
Özel Kuvvetler, dürüst ve rüşvete bulaşmamış bir komutan olduğu gerekçesiyle Özkök'ü bilgisi dışında korumaya almıştı. Sabotaj yapılan helikopter ise kalkıştan iki dakika sonra acil iniş yaptı. Özkök'ün bindiği helikopter ise sorunsuz şekilde Diyarbakır'a indi”.

ABD İHBAR ETTİ • Özkök'e yönelik ikinci suikast girişimin ise Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturmasının ardından 2004 şubatında düzenlendiği öne sürüldü. İddiaya göre; bu suikast girişimi, dönemin ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde görevli Martin Rollinson tarafından ihbar edildi. Rollinson, ihbarı Özkök'e yakın olan bir kurmay albaya söyledi. Sözü konusu kurmay albay ise bu bilgiyi hızla Özkök'le yüzyüze görüşerek anlattı.

ÜÇÜNCÜ İHBAR İNGİLTERE'DEN • Özkök'e yönelik üçüncü suikast girişiminin ise İngiltere'den gelen bir telefon ihbarıyla engellendiği iddia edildi. Buna göre; telefon ihbarını alan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi, hemen durumu Genelkurmay Başkanlığı'na bildirdi. Genelkurmay, ihbarla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşamadı.

Ancak suikast girişiminin hangi gün olabileceğine dair kesin olmasa da bazı bilgilere ulaşıldı. Bunun üzerine Özkök'ün etrafındaki koruma kalkanı arttırıldı. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı da harekete geçti ve Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümgeneral Fehmi Büyükbayram, Özkök'ün kullandığı güzergâhı değiştirdi ve yoğun önlemlerle girişimi önledi.

Haber: Soner Arıkanoğlu/Taraf
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri