Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baba Arslan'ın Hesapları Değişmiş

26 Temmuz 2008 / 11:45
Danıştay davası sırasında ağız değiştiren baba İdris Arslan'ın hesabında garip para hareketleri tespit edildi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Ergenekon İddianamesi'ndeki "İdris Arslan'ın Tutuklu Sanıklara Para Yatırması ve Hesap Hareketleri Konusu" bölümünde, "Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın ve annesi ve babası İdris ve Hatice Arslan'ın banka hesabındaki artışlar ile Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım'ın akrabalarının banka hesabındaki artışlar tarih bazında incelenip Danıştay saldırısının dava ve duruşma süreci dikkate alındığında 04.09.2006 ve 07.01.2008 tarihlerinde her iki sanığın yakınları ile İlhan Parlak'ın hesaplarına para girişi olmasının dikkat çekici bulunduğu belirtilmiştir." denildi.
İddianamede, Danıştay saldırısı sanıklarının tutuklu bulundukları Ankara Sincan F Tipi Cezaevi kayıtlarının incelendiği belirtiliyor. Kayıtların incelenmesinde, Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan'ın sanıklar İsmail Sağır, Tekin İrşi ve Erhan Timuroğlu'na değişik tarihlerde ve özellikle Danıştay saldırısı davasının duruşma tarihlerinden önce değişik miktarlarda para yatırdığının tespit edildiği vurgulanıyor.
Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında görevlendirilen Yeminli Mali Murakıplar tarafından hazırlanan raporda ilgili şahısların gelir durumu, banka hesaplarının ortalama hareket büyüklüğü, maaş ve diğer düzenli gelirleri ile ekonomik hayatın doğal seyri çerçevesinde olağan görülmeyen işlem ve hareketlerin rapora konu edildiği belirtiliyor.

Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan'ın banka hesabında 21.11.2006'dan itibaren önemli artış tespit edildiği; şahsın Bank Asya Üsküdar Şubesi nezdindeki katılım hesabına 4 seferde toplam 22 bin 200 euro para girişi olduğu; para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği, şahsın hesabında vadeli olarak 20 bin 414 euro bulunduğu anlatılıyor.

Alparslan Arslan'ın annesi Hatice (Porsor) Arslan'ın da Bank Asya Üsküdar Şubesi nezdinde hesabı bulunduğu, Hatice Arslan'ın banka hesabında ise 04.09.2006 tarihinden itibaren önemli varlık artışı tespit edildiği, şahsın katılım hesabına 3 seferde toplam 30 bin dolar ve 10 bin euro para girişi olduğu; para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği; şahsın hesabında vadeli olarak 26 bin 745 dolar ve 7 bin 067 euro bulunduğu ifade ediliyor.

Danıştay saldırısının akabinde ve olaya ilişkin dava sürecinde saldın faili Alparslan Arslan'ın anne ve babasının banka hesaplarındaki para girişi tutarının 100 bin 290 YTL'ye karşılık geldiği vurgulanıyor.

Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım'ın akrabası Muhsin Yıldırım'ın da İş Bankası Pınarhisar Şubesi nezdindeki hesaplarında 26.04.2007'den itibaren dikkat çekici artış görüldüğü; Osman Yıldırım'ın akrabası Mehmet Yıldırım'ın Ziraat Bankası nezdindeki hesabına 14.01.2008'de 8.000 YTL'lik para girişi olmasının dikkat çekici bulunduğu; para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği belirtiliyor.

Danıştay saldırısı sanığı İlhan Parlak'ın Ziraat Bankası nezdindeki hesabında 27.11.2007'de 40 bin YTL, 31.12.2007'de 101 bin 50 YTL ve 08.01.2008'de 72 bin 502 YTL varlık artışı görüldüğü; 08.01.2008 tarihli varlık artışı Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın yakınlarına ait hesaplardaki varlık artışıyla paralellik arz ettiği, para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği kaydediliyor.

Bu bölümün sonunda şu ifadelere yer veriliyor:

"Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın anne ve babasını banka hesabındaki artışlar ile Osman Yıldırım'ın akrabalarının banka hesabındaki artışlar tarih bazında incelenip Danıştay saldırısının dava ve duruşma süreci dikkate alındığında, 04.09.2006 ve 07.01.2008 tarihlerinde her iki sanığın yakınları ile İlhan Parlak'ın hesaplarına para girişi olmasının dikkat çekici bulunduğu belirtilmiştir.

Emekli maaşı ile geçinen, Danıştay saldırısından önce hesaplarında dikkat çekecek bir hareket olmayan, Danıştay eyleminden sonra ise hesaplarında elden nakdi olarak yatırılan paralar ile önemli artışlar olduğu tespit edilen Alparslan Arslan'ın yakınlarının banka hesaplarındaki bu artışlar dikkat çekicidir.

İdris Arslan'ın banka hesabındaki bu artışlar ile süreç içerisinde birbirine tamamen zıt beyanlarının paralel seyrettiği değerlendirmeye esas bir durum olarak Mahkemenin dikkatine sunulmuştur.

İdris Arslan'ın Alparslan Arslan'ın ismini vermesi ile soruşturmaya dahil edilen bu nedenle de Alparslan Arslan ile arasında husumet oluşan Süleyman Esen dahil olmak üzere kendi oğlu Alparslan Arslan dışındaki diğer sanıklara talepleri olmadan para göndermesi de değerlendirmeye esas bir durum olarak mahkemenin dikkatine sunulmuştur."

Kaynak:
Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri