Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağdat'ta intihar saldırısı:38 ölü

04 Ocak 2009 / 13:44
Bağdat son ayların en kanlı pazarını geçirdi. Şii türbesi yakınında düzenlenen intihar saldırısında 38 kişi öldü.
Irak'ta bir Şii türbesi yakınında düzenlenen intihar saldırısında 38 kişi öldü, 65 kişi yaralandı.

Saldırı, Bağdat'ın Şiilerin yaşadığı Kazımiye bölgesindeki İmam Musa türbesinin dışındaki kontrol noktasında, bir kadın intihar saldırganı tarafından yapıldı. Güvenlik yetkilisi Tümgeneral Kasım Moussawi, ölenlerin büyük kısmının İran'dan gelen hacılar olduğunu söyledi.

Irak polisi, kadın intihar komandosunun üzerine sardığı bombaları türbenin dışındaki kontrol noktasında patlattığını bildirdi.

Güvenlik sözcüsü Kasım Musavi, ölen ve yaralananların çoğunun İran'dan gelen hacılar olduğunu söyledi. Musavi, "Bomba yüklü yelek giyen bir kadın, türbe yakınındaki kontrol noktalarından birine ulaşmayı başarmış ve hacılar arasında bombaları patlatmış" dedi.

Irak güvenlik güçleri, Aşure gününe hazırlanan Şiilerin en kutsal yerlerinden biri sayılan Kazımiye'deki İmam Musa El Kazım türbesine giden hacılara düzenlenen saldırıda 38 kişinin öldüğünü, 55 kişinin yaralandığı açıklamıştı.

Musavi ise ölü sayısını 35, yaralı sayısını 65 olarak verdi. Yetkililer ölü ve yaralı sayısının artabileceğini söylüyor.

2004'te Bağdat ve Kerbela'da düzenlenen intihar saldırılarında 150'den fazla Şii yaşamını yitirmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri