Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağımsız yargıya vurulan 2 darbe

19.07.2009 12:13
AYM Başkanvekili 'Ergenekon'a bilgi sızdırmak'tan suçlu bulundu. HSYK üyesi Ergenekon sanıklarıyla görüntülendi. İkisi de hala görevde
OSMAN ALİ FEYYAZ PAKSÜT
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt ‘Ergenekon terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 15 yıl ağır hapis cezası istemiyle yarın Ergenekon hakimlerinin karşısına çıkacak. Anayasa Mahkemesi ‘Paksüt'ün mahkemenin gizli bilgilerini bazı Ergenekon sanıkları ve gazetecilere sızdırdığı anlaşılmasına rağmen soruşturmaya gerek olmadığına' karar verdi. İşte Osman Paksüt ve eşi Ferda Paksüt'ün dinlemelere takılan konuşmalarından yaptıkları eylemler:

Ferda Paksüt Ergenekon sanıkları ve gazetecilere mahkeme içinden bilgi sızdırırken Osman Paksüt de yanındaydı.


Eşi Ergenekon sanıkları ve gazetecilerle konuşurken Osman Paksüt de telefonu alıp konuşmaya devam etti.


Paksüt, eşinin baskısıyla bir AYM yargıcına ‘AK Parti kapatılsın dersen ilerde AYM Başkanı olursun' teklifinde bulundu.


Ferda Paksüt, eşinden aldığı bilgiler doğrultusunda gazetecilere bazı AYM yargıçları için ‘Rüşvet aldı' ve ‘İhale aldı' şeklinde bilgi sızdırdı. Bu konuşmalar yapılırken Osman Paksüt de eşinin yanındaydı.


Ferda Paksüt savcılığa Ergenekon kapsamında ifadeye giderken Yüksek Yargının zirvesindeki kişilerden biri olan Osman Paksüt de adliyeye giderek ifade alacak savcı ile görüştü.


ALİ SUAT ERTOSUN

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, Ergenekon savcıları ile birlikte PKK'nın şehir yapılanması KCK operasyonunu yapan savcılar ve faili meçhul cinayetleri soruşturan savcıların görevden alınmasını istiyerek yaz kararnamesinin çıkmasını kilitledi. Kısa sürede Ertosun'un Ergenekon sanıklarıyla toplantılara katıldığı ortaya çıktı. Ergenekon sanıklarını tahliye olunca evlerinde ziyaret eden Ertosun'un hakkındaki iddialar ve suçlamalar şöyle:

Ergenekon iddianamesinde ‘örgüt toplantısı' olarak gösterilen Kent Otel Toplantıları'nda 13 kez katıldı. Ertosun'lu toplantıların tutanakları Ergenekon şüphelisi Engin Aydın'da bulundu.

Kent Otel Toplantıları'nın sekreteri Engin Aydın, Ergenekon kapsamında tutuklanıp serbest kaldıktan sonra evine ziyarete giden kişilerden biri de HSYK üyesi Ertosun'du.

Adalet Bakanlığı'nın 15 Haziran'da tamamlayıp HSYK'ya gönderdiği yaz dönemi kararnamesi için yaklaşık 1 ay görüş belirtmeyen Ali Suat Ertosun, karkarnameye son şeklinin verileceği HSYK toplantısında Ergenekon savcılarının görevden alınmasını istedi.

Kararname HSYK'ya gönderildikten sonra Ergenekon sanığı Aydın'la yaptığı görüşme fotoğrafla belgelendi.

‘Paksüt'ün suç işlediğine şüphe yok'

Anayasa Mahkemesi Üyesi Serruh Kaleli, Başkanvekili Osman Paksüt hakkında ‘'soruşturma açılmasına gerek bulunmadığına'' ilişkin Anayasa Mahkemesi kararına katılmayarak, ‘suç işlediğine şüphe yok' dedi. İşte Kaleli'nin itirazlarından satır başları:

Osman Paksüt Ergenekon firari sanığı Turhan Çömez ile 2 kez, bazı gazetecilerle de 3 kez görüşürken ihsas-ı reyde bulundu.

Gizli görüşmeleri dışarıya sızdırarak görevini kötüye kullandı.

AK Parti kapatma davası sırasında örgüt şüphelisi şahıslara ve gazetecilere parti kapatma davası sürecine ait ve de toplumda karışıklık yaratma niyetli bilgi sızdırdı

AYM üyeleri hakkında ithamlarda bulundu.

Ergenekon savcılarının elde ettikleri deliller hukuka aykırı değil, yasal bir telefon dinlemesi sırasında karşılaşılan bir konuşma olması nedeniyle hukuka uygun elde edilmiştir.

Paksüt hakkındaki deliller muhtemel bir soruşturmanın başlangıç delili yani suçun ihbarını oluşturan ‘'bulgu delili'' niteliğinde.

Mahkemenin savcılığın ihbar ettiği deliller doğrultusunda şüpheyi ortadan kaldırmak için soruşturma ile delil toplama, yani şüphelinin gerekirse telefonlarını dinletme, savunmasını alma, adı geçenlerin tanıklıklarına başvurma gereği duymaması dikkat çekici.

Mahkememiz daha baştan delilleri hukuka aykırı sayarak şüpheliyi zan altında bırakmıştır. Karar hakkaniyetli değildir.
Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri