Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağımsızlık yaradı

19 Ağustos 2008 / 17:39
Geçtiğimiz Şubat Ayında Bağımsızlığını İlan Eden Dünyanın En Genç Devleti Kosova, Bağımsızlığın Mutluluğunu Yaşarken, Üretim İçin de Çare Arıyor.
Geçtiğimiz Şubat ayında bağımsızlığını ilan eden dünyanın en genç devleti Kosova, bağımsızlığın mutluluğunu yaşarken, üretim için de çare arıyor.

Yıllar süren çatışmaların ardından sakin günlere dönen Kosova'da, Yugoslavya döneminden kalma devlet tesisleri de özelleştiriliyor. Yıllarca üretimde olan fabrikalar şimdi harabe haline dönmüş durumda. 2.5 milyon nüfusuyla Avrupa'nın ortasında göz kamaştıran Kosova, önümüzdeki dönemde yatırımcıların ilgi odağı haline gelmesi bekleniyor. Bu arada Kosova Cumhuriyeti hükümeti yetkilileri, Türk yatırımcıları ülkeye davet etti.TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

Kosova Topluluklar ve Geri Dönüşüm Bakan Yardımcısı Rifat Krasniç, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada bağımsızlığı yıllarca süren mücadeleden sonra elde ettiklerini kaydetti. Krasniç, "Yüzyıllarca biz bağımsızılğı bekledik. Halkımız şu anda bağımsızlığın mutluluğunu yaşıyor. Önümüzdeki en büyük engel ülkede halen üretim olmamasıdır. Başkent Priştine'den başlamak üzere yatırımcıları ülkemize davet ediyoruz. Türk yatırımcılar, rahatlıkla gelip, yatırım yapabilirler. Çünkü ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle kısa sürede gelişeceği ortadadır. Şu anda sıkıntılarımız var; ancak kısa sürede çözmeye çalışacağız. Ülkemizde sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor. Çünkü halen Sırbıstan döneminden kalma trafolar var. 2 saat elektrik veriliyorsa 6 saat verilmiyor. Buna da çare arıyoruz." dedi.

Kosova hükümetinin, savaş yıllarında ülkeden göç etmiş vatandaşları tekrar döndürmek için bir dizi çalışma başlattıklarını anlatan Bakan Yardımcısı Krasniç, ülkeye dönen vatandaşlara yeni ev vereceklerini söyledi. Özellikle Sırpların çıkacak yasadan yararlanacağıı belirten Krasniç, Türklere de çağrıda bulunmayı ihmal etmedi. Kraşniç, Türk yatırımcıları Kosova'ya davet ederken, "Rahat olsunlar, biz hükümet olarak onlara gerekli yardımları gösteririz. Çünkü, Kosova üretim sorununu çözmeyi hedefliyor. Devlet yatırımlarını özelleştirme yoluyla yeniden üretime gemek istiyoruz" diye konuştu.sondakika
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri