Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağış'tan açıklama

23.10.2009 14:07
''Türkiye'nin Cumhuriyetin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi''
Bağış, Eskişehir Genç İşadamları Derneği tarafından Anadolu Üniversitesinde düzenlenen ''Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği ve Beklentiler'' konulu panelin açış konuşmasında, Eskişehir'in farklı etnik kimlikleri, siyasi düşünceleri ve dinleri içinde barındırdığını, ülkenin hoşgörü şehri durumunda olduğunu belirtti.

Türkiye'nin AB üyeliği hedefine değinen Bağış, şöyle konuştu:

''AB, Türkiye'nin Cumhuriyetin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesidir. Türkiye'nin AB sürecine girdiği yolda Sayın Başbakanımızın 17 Aralık 2004'te Brüksel'de yumruğunu masaya vurduğu günü unutamayız. Türkiye'nin AB sürecine başlaması Adnan Menderes'in 1959 yılında ilk başvuruyu yapmasıyla başladı. Ancak, bu sürenin ilk 45 yılı müzakere tarihi bile alamadan geçti. Bütün suçu Avrupalılara atmak haksızlık olur. Bizde yaşanan askeri darbelerin ve olumsuzlukların etkisi var. Bugün çok şükür müzakereler başlamış, 33 müzakere başlığının 11'ini açmış, azim ve kararlıkla AB yolunda ilerleyen bir ülkeyiz. Türkiye'de AB yolunda çok önemli değişiklikler yaşanıyor. Bu ülkede 5 yıl önce insanlar 'Kürdüm' demeye korkardı. Bugün devletin televizyonda 24 saat Kürtçe yayın var. 10 yıl önce bu ülkede en büyük ilimizin belediye başkanı ders kitaplarındaki şiiri okuduğu için hapsedilmişti. Bu ülkede kitaplar yakıldı. Eskiden ilerleme raporlarından insan hakları ihlallerinden bahsedilirdi. Bu ilerleme raporunda çok şükür böyle şeyler yok. Çünkü, Türkiye çok daha demokratik, çok daha şeffaf, çok daha özgür, çok daha müreffeh ve çok daha zengin bir ülke haline geldi. Bugün her zamankinden daha çok Avrupalıyız.''

Bağış, AB yolundaki en önemli ögenin Türkiye'nin kararlılığı ve isteği olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aralık ayında en zor ve teknik konulardan biri olan olan Çevre faslını açacağız. Çevre faslını açmak için 1500 sayfalık çevre strateji belgesi hazırladık. Farklı yakıtların havayı kirletmesini önlemek için yönetmelikler hazırladık. Bunun sonucunda çocuklarımız daha temiz havayı teneffüs edecek. Bu, ülkeye artı bir değer getirecek. AB'de bugün birey ve insan önemli. AB süreci Türkiye'nin standartlarını yükseltmektedir. Bu ilerlemeyi ayırımcılık yapmadan el ele vererek başarabiliriz. AB'yi gençlere ve öğrencilere her platformda daha iyi tanıtmalıyız.''

Bu arada, Bağış'ın konuşması öncesinde M.D. adlı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencisi genç kız, slogan atarak protesto gösterisinde bulunmak istedi. Polislerin müdahale ettiği M.D, Bağış'ın ''Bırakın konuşsun, AB standartlarında herkesin üç dakika konuşma hakkı var. Neymiş isteği öğrenelim'' demesi üzerine polisler öğrenciyi etkisiz hale getirmekten vazgeçti. Öğrenci, daha sonra polislerin nezaretinde salondan çıkarıldı.
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri