Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağış: Biz korkmuyoruz AB mi korkuyor

24.02.2010 20:07
Egemen Bağış, 70 milyonluk Türkiye'nin 500 milyonluk AB'nin Hristiyanlaştıracağından korkmadığını belirtti.

Başmüzakereci Egemen Bağış, 70 milyonluk Türkiye'nin 500 milyonluk AB'nin kendisini Hristiyanlaştıracağından korkmadığını belirterek, "500 milyonluk AB mi 70 milyonluk ülkenin kendisini İslamlaştıracağından korkuyor?" dedi.

Bağış, temaslarda bulunmak için geldiği Litvanya'da Vilnius Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimleri Enstitüsünde çok sayıda öğrenciye Türkiye-AB ilişkileri hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin AB üyelik yolunun kolay olmadığının bilincinde olduklarını belirten Bağış, "AB üyeliği geçici bir arzu değil, Türk dış politikasının stratejik bir hedefidir" dedi.

AB'nin sadece Türkiye'nin üyeliği vasıtasıyla Türkiye'nin barış ve istikrar için çabaladığı bölgelere kendi değerlerini taşıyabileceğini kaydeden Bağış, "Başka bir deyişle, Avrupa için yeni siyasi, ekonomik ve stratejik fırsatlar ortaya çıkacak. AB'nin küresel bir güce dönüşebilmesi için Türkiye'nin üyeliği kaçınılmaz" diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye-İsrail, Lübnan-İsrail, Rusya-Gürcistan, Bosna-Sırbistan, Suriye-Irak, Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarında bölgede istikrar ve barışın sağlanması için arabulucu rolünde olduğunu belirten Bağış, Afrika, Balkanlar ve diğer bölgelerdeki operasyonlarıyla da Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasına da en fazla katkıda bulunan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini vurguladı.

Bağış, dünyadaki 1,5 milyar Müslümanın Türkiye'nin Avrupa seyahatini yakından izlediğini belirterek, 2004 yılındaki AB zirvesinin ardından Türkiye'deki akredite Müslüman ülkelerin medya sayısında önemli bir artış olduğunu ve Türkiye'nin üyeliğinin Müslümanların Batı demokrasisine entegrasyonunu kolaylaştıracağını kaydetti.

-"AVRUPA'NIN İSLAMLAŞMA KORKUSU"-

Bakan Bağış bir öğrencinin, Avrupalıların Türkiye'nin üyeliğinin güvenlik sorunu oluşturacağı ve AB'nin Müslümanlaşacağı endişelerini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, "Bunun güvenlik sorunu oluşturabileceğine dair bazı dar görüşler maalesef olabiliyor. Türkiye 32 ülkedeki barış misyonunda görev yapan bir ülke. NATO'nun en önemli üyelerinden biri ve NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip" diye konuştu.

Dünyadaki İslam fobisine de değinen Bağış, İspanya'da metroyu bombalayanların, ABD'de 11 Eylül'ü düzenleyenlerin Suudi Arabistan'da veya Pakistan'da değil, ABD ve Almanya gibi ülkelerde eğitim aldığını kaydetti.

Batıda eğitimlerini ve gelişimlerini tamamlayan bu kişilerin terörist olmayı tercih ettiğini kaydeden Bağış, bu yüzden insanları ötekileştirmek yerine daha anlayışla yaklaşıp kazanmaya çalışmanın önemine dikkat çekti.

Avrupa'da bazılarının, Türkiye'nin üyeliğinin ülkeyi İslamlaştıracağı şeklinde dar bir dünya görüşüne sahip olduğunu belirterek, "70 milyonluk bir ülke olarak 500 milyonluk AB'nin bizi Hristiyanlaştıracağından korkmuyoruz da, onlar 70 milyonluk Türkiye'nin 500 milyonluk AB'yi İslamlaştıracağından mı korkuyor?" diye sordu.

Bağış, kendisinin küçüklüğünden beri aynı takımı tuttuğunu ve bazı arkadaşlarının takımını değiştirmesi için çok çabaladığını, ancak başarılı olamadıklarını belirterek, insanların düşüncelerinin ve inançlarının kolay kolay değiştirilemeyeceğini kaydetti.

Devlet Bakanı Bağış'ın verdiği konferansı çok sayıda öğrencinin yanı sıra, ABD, İngiltere, İrlanda ve Azerbaycan Büyükelçileri de dinleyici olarak katıldı.

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri