Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli 5 yıl hapsi göze alıyor

15.09.2009 10:33
MHP lideri Bahçeli’nin, ‘’Demokratik Açılım’’ konusunda TBMM’de yapılacak bir gizli oturumu açıklayacağını söylemesi, hukuki bir tartışma yarattı. TCK’ya göre gizli oturumu açıklamak 5 yıla kadar hapsi gerektiriyor.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, ‘’Demokratik Açılım’’ konusunda TBMM’de yapılacak bir gizli oturumu açıklayacağını söylemesi, hukuki bir tartışma yarattı. Türk Ceza Kanununa göre gizli oturumda konuşulanları açıklamak 5 yıla kadar hapsi gerektiriyor. Böyle bir durumda Bahçeli hakkında dokunulmazlığı bulunduğu için fezleke hazırlanacak. Yargılama ise milletvekili sıfatı sona erdikten sonra yapılabilecek.
Türk Ceza Kanununun 336’ıncı maddesi ‘’Yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı ve niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklayan kimseye üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir’’ hükmünü öngörüyor.

HALKTAN GİZLENEMEZ
Bahçeli, gizli oturum önerisine karşı çıkarken ‘’ Türkiye’nin bölünmesi projesine ilişkin tartışmaların devlet sırrı olarak görülmesi mümkün değildir. Gerçekleri Türk milletinden gizlemek için TBMM’nin bu konuyu gizli oturumda ele almasını isteyenlerin neden utandıklarını Türk milleti çok iyi değerlendirecektir. AKP’nin Meclis’in kapalı oturum yapmasındaki ısrarını sürdürmesi halinde, oturum sonrası ne cereyan ettiğini Türk milletine bizzat açıklayacağımızı şimdiden ilan ediyorum’’ dedi.

HÜKÜMET GERİ ADIM MI ATACAK ?
Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek de, Bahçeli’ye tepki gösterdi ve ‘’Ben bunu tanımam, açıklama yaparım diyorsa, buna ne söylenir bilemem. Tribünlere oynanması yerine daha soğukkanlı değerlendirme lazım. Konunun önemi açısından Meclis iç tüzüğünde kapalı oturum hükmü var. İlk kez de yapılmıyor. Bizim milletten sakladığımız bir şey de yok’’ dedi.
Ancak gizli oturum tartışmalarının ardından hükümetin de ‘’Demokratik açılım’’ konusunda bayramdan sonra gizli oturum yapma fikrinden uzaklaştığı belirtiliyor. AKP içinde de ‘’Halktan bir şey gizleniyor imajı doğacak, muhalefet bunu aleyhimizde kullanacak’’ görüşü ağarlık kazanıyor.

10 YIL AÇIKLANAMIYOR
Anayasa ve TBMM iç tüzüğünde gizli oturum konusunda şu hükümler yer alıyor:
‘’ Kapalı oturum yapılması, görüşmelerin sır olarak saklanmasına söz vermek demektir. TBMM Genel Kurulu, Başbakanın veya bir bakanın veya bir siyasî parti grubunun yahut yirmi milletvekilinin yazılı istemi üzerine kapalı oturum yapabilir. Kapalı oturum önergesi verilince, kapalı oturumda bulunabilecek şahıslar dışında herkes, toplantı salonundan çıkarılır. Salon boşaldıktan sonra kapalı oturum önergesinin gerekçesi dinlenir. Bakanlar ve dinleyici olarak Cumhurbaşkanı kapalı oturumlarda bulunabilirler. Kapalı oturum sırasındaki görüşmeler hakkında, kapalı oturumda bulunanlar ve bulunma hakkına sahip olanlar tarafından hiçbir açıklama yapılamaz. Bunlar Devlet sırrı olarak saklanır. Kapalı oturum tutanakları ve özetleri, kapalı oturum tarihinden itibaren on yıl geçtikten sonra yayımlanabilir. Bunların daha önce veya sonra yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulunun teklifi üzerine işaret oyuyla karar verir. ‘’


Bu haber toplam 1504 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri