Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli onayıyla Barzani'ye yardım

30.08.2010 09:58
MHP lideri Bahçeli', "Mehmetçik katili ve Türkiye'ye meydan okuyan küstah" dediği Barzani'ye 57. Hükümet'teyken silah ve para verdi.

Mutlu Çölgeçen ve Tayfun Yiğit'in haberi

Sabah, Irak Bölgesel Yönetim Lideri Mesut Barzani'ye yönelik sert eleştirilerde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili önemli bir ayrıntıyı açıklıyor. Bahçeli'nin "Mehmetçik katili, Türkiye'ye meydan okuyan küstah" olarak nitelendirdiği Barzani yönetimine yapılan nakit para dahil çok kritik yardımlara hükümet ortağı olarak onay verdiği ortaya çıktı.

BARZANİ'NİN TALEBİ

"Çok özel" belge ve bilgilere göre DSP lideri Bülent Ecevit başkanlığındaki 57. Hükümet dönenimde Kuzey Irak'ta Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Barzani ile yapılan görüşmelerde bir takım talepler gündeme geldi. Barzani içinde bulunduğu sıkıntıları gündeme getirerek hükümetten bazı taleplerde bulundu. Barzani'nin bu talebi üzerine konu hükümet ortakları arasında çok gizli bir şekilde değerlendirmeye alındı. Sınırlı sayıda bakanın haberden olduğu karar sonrasında KDP'nin taleplerinin yerine getirilmesi benimsendi. KDP yönetimine aralıklarla yapılan nakit para yardımını da içeren liste belirlendi. Milli Savunma Bakanı MHP'li Sabahattin Çakmakoğlu'nun da "onay" imzası yer aldığı kararlara hükümetin MHP kanadı herhangi bir şerh koymadı. Buna göre; 1999-2002 yıllarında görev yapan 57. Hükümet döneminde Mesut Barzani başta olmak üzere KDP yönetimine belirli aralıklarla 8 milyon dolar nakit para yardımında bulunuldu. Yine aynı dönemde KDP'ye silah, mühimmat, araç, gereç, giyecek ve yiyecek verildi.

8 MİLYON DOLAR

KDP yönetimine yapılan tüm yardımlar devlet birimleri aracılığıyla gerçekleştirildi. Yardımlar, ilgili birimlerin yanısıra MHP'li Sabahattin Çakmakoğlu'nun sorumlu olduğu Milli Savunma Bakanlığı tarafından da kayıt altına alındı.

1999-2002 arasında KDP yönetimine yapılan yardımlar

NAKİT PARA: KDP yönetimindeki isimlere 8 milyon dolar nakit yardımı yapıldı. Yardımlar elden verildi ve tutanak altına alındı.

SİLAH: Kaleşnikof, Bixi, Kanas, Havan 60, Havan 81, Havan 106, Havan 120 mm, RPG-6, LMGK- Makinalı Tüfek, SMGK-Makinalı Tüfek, A-4, A- 6 Makinalı Tüfek, Obüs 8.76x27

MÜHİMMAT: Kaleşnikof, Bixi, Kanas, Havan 60, Havan 81, Havan 106, Havan 120 mermileri, RPG-6, LMGKMakinalı Tüfek mermisi, SMGK-Makinalı Tüfek mermisi, A-4, A-6 Makinalı Tüfek mermisi, Obüs 8.76x27 mermisi, el bombası, doçka (14.5)

MALZEME: Ambulans, traktör, CJ-5 jeep, Toyota kamyonet, el dürbünü, el telsizi, şarj cihazı, batarya, mobil role, jeneratör, battaniye, panço, pusula, yün kazak, palaska, arka çantası, matara, parka, bot.

GIDA: Buğday unu, pirinç, yeşil mercimek, ay çiçek yağı, toz şeker, domates salçası, çay, kırmızı mercimek, bulgur, makarna, patates, beyaz peynir, zeytin.

KONSERVE: Bamya, barbunya, taze fasulye, imam bayıldı, bezelye, İzmir köfte, kebap konserveleri. Bisküvi, fındık ezme, poşet bal, poşet puding, tavuk konserve, sığır eti konserve, tahin -pekmez, poşet süt ve top kek.

'Oyuna gelecek miyiz?'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devletin imkanları ile düzenlediği açık hava toplantılarında Türkiye'yi toz pembe gösterdiğini savundu. Tokat Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitingte yaklaşık 4 bin kişiye konuşan Bahçeli, "Açılımın içinde ne var halen açıklamıyor. Yargıda atamayla sayıyı 17'ye çıkartarak yargıyı siyasallaştırmaya çalışıyor. Anayasada bazı değişikliler yaparak Yüce Divan yolumu kapatmaya çalışıyor. Bu oyuna gelecek miyiz?" diye konuştu.

'Mehmetçik katili zalimin kartviziti'

MHP lideri Devlet Bahçeli, özellikle son yıllarda Irak Bölgesel Kürt Yönetim Lideri Mesut Barzani'ye sert eleştirilerde bulunuyor. Barzani'yi "PKK'yı Türkiye'ye karşı koz olarak kullanan kişi" olarak tanımlayan Bahçeli, şu ifadeleri kullanıyor: "AKP'nin suskunluğu karşısında cüret bulup her fırsatta Türkiye'ye meydan okuyan küstah da Barzani'dir. Başbakanın güvendiği, elini sıktığı, işbirliği yapmaya çağırdığı, beraber yemek yediği, hoş geldiniz dediği, karşılıklı görüştüğü Barzani budur. Dışişleri bakanının utanmadan sıkılmadan 'Mesut abi' diyerek ailesine dâhil ettiği Mehmetçik katili zalimin kartviziti bunlardır."

Sabah

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri