Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli, Diyarbakır'a kesinlikle gitmemeli

02.12.2009 19:21
'Kıyı milliyetçiliği' tezi ile ortaya çıkan Prof. Özer'den MHP Lideri Bahçeli'ye alarm sözler: Diyarbakır'a gitmemeli!
Terörle mücadele sırasında bölgeden göç eden Kürtler'in yoğun olarak Adana, Mersin, Antalya, İzmir gibi kıyı kentlerine geldiğini vurgulayan siyaset sosyologu Prof. Dr. Ahmet Özer, Türk milliyetçiliği yapan ancak aslen Balkan ve Kafkas göçmeni olan kitlenin de bu kıyı kesiminde yaşadığını belirterek, demokratik açılım sırasında en büyük tepkinin buradan gelebileceğini söylemişti. Birçok akademisyen ve sosyal bilimci tarafından desteklenen Özer'e ait "Kıyı Milliyetçiliği" tezi geçen hafta İzmir'de yapılan olaylı DTP mitingiyle adeta doğrulandı.

Milliyetçilikler birbirini besledi

"Müneccim değilim ama toplumsal gözlemlerim beni haklı çıkardı" diyerek, bundan sonra yaşanabilecek sıkıtılar konusunda uyarılarda bulunan Özer Bugün'den Süleyman Demirel'e şöyle konuştu: "Özellikle kıyı kesiminde birikmiş bir milliyetçilik var. Burada birbirini tetikleyen bir durum oldu, Türk milliyetçiliği Kürt milliyetçiliğini, Kürt milliyetçiliği de Türk milliyetçiliğini besledi. Yoğun olarak Kürtler buralara gelince kıyılarda ekonomik bir paylaşım söz konusu oldu. Onun için buralar daha hassastır. Bütün Türkiye'ye yayılacak bir patlama, çatlama, parlama olacaksa buradan başlayacaktır. Bu provakasyonu yapacak olanlar da vardır. Bunu kaşımak doğru değildir."

Bahçeli Diyarbakır'a gitmemeli

Bilgilendirmenin doğru yöntemlerle yapılmaması durumunda provakasyonların gün yüzüne çıkabileceğini anlatan Özer, "Birileri açılımı sabote etmek için Türk-Kürt çatışmasını bile göze alabilir. Su varken içersiniz, çiçeğinizi, bağınızı, bahçenizi sular, havuzda yüzersiniz. Faydalıdır, suda hayat vardır. Ama sel geldiği zaman hiç birisin yapamazsınız" dedi. DTP'nin batı illerini dolaşırken doğru üslubu kullanması gerektiğini söyleyen Özer, MHP lideri Bahçeli'nin Diyarbakır'a gitme imasını ise "Restleşme doğru değildir. Bahçeli bu ortamda Diyarbakır'a gitmemeli" diye konuştu.
Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri