Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Bahçeli'ye son söz

14.03.2009 19:16
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisiyle ilgili iddialarına sert çıktı.
Erdoğan, "Bahçeli benim için karanlık odalarda kiminle konuştun diyor. Sayın Bahçeli sen eğer bir şey biliyorsan bunu ispat etmiyorsan namertsin." dedi.

Yalova'da katıldığı mitingin ardından saat 15.30'da helikopterle Bursa Atatürk Stadyumu'na inen Başbakan Erdoğan, buradan otobüsle Şehreküstü Meydanı'na geçerek seçim sürecindeki 42. mitingini gerçekleştirdi. ıÜüBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte miting alanında kurulan sahneye çıkışında vatandaşları selamladı. Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra beraberinde miting alanına gelen Edibe Sözen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve Bursa milletvekilleri vatandaşlara tanıtıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Sevgili Bursalılar' diyerek başladığı konuşmasını "Bu gün bir kez daha Bursa'dayım. Bugün bir kez daha Fomara meydanındayım, Bursalı kardeşlerimin arasındayım. Bugün Başbakan olarak Bursa'ya 21. ziyaretimi yapıyorum. Çünkü Bursa ile gurur duyuyorum. Çünkü Bursa bizim aşkımız, Bursa bizim sevdamız, Bursa bizim coşkumuz ve heyecanımız." dedi.

'TARİHTEN GELEN MESULİYETİMİZ VAR'

"Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece dedik ülkemizin her bir vilayetine layık olmaya çalıştık ve 81 vilayetin 81'ini dolaştım. Ülkemizin her bir iline merkezine, köyüne ulaştım 81 il ve 892 ilçeye binlerce beldemize ve köyümüze hizmet taşıdık. Köydes ve Beldes projeleri ile bu hizmetlerimizi götürdük." diyen Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Bizler tarih kokan bu Bursa'yı nasıl ihmal ederiz? Bursa'nın her karışı medeniyetten izler taşıyor. Bursa'nın her karışı tarih kokuyor, her karışında kültür var. İşte şurada yanıbaşımızda merhum Osman Gazi, onun yanında merhum Orhan Gazi, Birinci Murat, İkinci Murat, Yıldırım Beyazıt, Çelebi Mehmet, Emir Sultan, Devlet Hatun. Biz bu vatanı bu toprakları onlardan emanet aldık. Bursa bize onların mirası. 780 bin kilometre kare bize onların emaneti, bizim yükümüz ve emanetimiz ağır, bizim mesuliyetimiz ağır. Allah'ın izniyle bu emaneti bu zamana kadar layıkıyla taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz."

Erdoğan, Ertuğrul Gazi'nin, Orhan Gazi, Birinci Murat, İkinci Murat, Yıldırım Beyazıt'ın torunlarına küçük düşünmenin yakışmayacağını, Fatih'in Yavuz'un torunlarına küçük düşünmenin yakışmayacağını, Uludağ'ın ulu insanlarına küçük düşünmek yakışmayacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu tarihi başkentte, bu yeşil Bursa'da tüm dünyaya haykırıyoruz. Sen Türkiyesin, sen Bursasın, Bursalıya küçük düşünmek yakışır mı? Öyleyse gereğini yapacağız. 29 Mart'ta bir kez daha gereğini yapacağız. Sevgili Bursalılar biz bir hedefle yola çıktık. Bu ülkenin saygınlığını ve itibarını yükselteceğiz dedik. Bu ülkeyi kurduğu medeniyete layık olacak noktaya getireceğiz dedik. 6 buçuk yıldır bunun için çalışmaktayız." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyümesinden, kalkınmasından, rahatsız olanların bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, haklının yanında oldukça rahatsız oluyorlar. Kim ne derse desin Türkiye dik duracak, Türkiye'nin başını öne eğmedik, bundan sonra da eğdirmeyecegiz. Türkiye'nin onurunu çiğnetmedik, bundan sonra da çiğrnetmeyeceğiz. Çünkü bizim dedelerimiz de onu yapmamıştı. Haksızlık karşısında susmadık, susmayacağız. Bize Şeyh Edebali'nin ve Osmangazi'nin vasiyeti budur. Bu vasiyete harfiyyen uyacağız. Filistin'de adaletsizlik varsa, Atatürk'ün aynen orayla ilgili açıklaması var, 'Filistin topraklarında bizler gereği neyse bunu yaparız' demiştir."

71 buçuk milyon Türkiye vatandaşının başını artık yere eğdirmeyeceklerini altını çizen Başbakan, dünyanın her yerindeki soydaşların da başlarını yere eğdirmeyeceklerini vurguladı.

EKONOMİK KRİZ

Bursa'nın bir tarih ve medeniyet şehri olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, Bursa'nın aynı zamanda bir sanayi merkezi olduğunu ve ülkenin ihracatta ikinci ili olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti: "Zeytin üretiminin yüzde 60'ı burada yapılıyor. Otomobil üretiminin yüzde 58'i burada yapılıyor. Kamyonet üretiminin yüzde 29'u burada yapılıyor. Bursa sanayicisi ile de Türkiye için çok değerli. Bursa ekonomik krizi çok yakından takip ediyor. 1929'dan beri en büyük küresel krizin içinden geçiyoruz. Bütün ülkeler bu krizden etkileniyor. Macaristan, Rusya, Polonya, bizden daha çok etkileniyor, ancak AK Parti olarak tedbirlerimizi aldık. Aldığımız tedbirleri Eskişehir'de açıkladık."

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Krizi ülkemizden uzak tutmak içni gereken her türlü tedbiri almaya devam edceğiz, bundan kimsenin endişeşi olmasın Türkiye 6,5 yıl boyunca köklü reformlar yaptı. Türkiye artık sıradan ekonomiler arasında değil Avrupa'nın 6. büyük ekonomisiyiz, ihracatımızı 79 senede 36 milyar dolardı, 2008 sonu itibari ile bunun üzerine 96 milyar dolar daha koyduk 132 milyarz dolar oldu. 2002'de Türkiye'de satılan otomobil sayısı 91 bin idi, 2008'de krize rağmen 306 bin otomobil satıldı. Tabi bir yıl önce bundan daha fazla sattığı için düştü. Her zaman kar edeceksin diye bir kural mı var? Siz 90'lı krizlerde ne yaptınız hey sayın Baykal, 2002'de ne yaptınız ey sayın Bahçeli, diğerlerini zaten konuşmaya değmez. 2008'de 1940 bin buzdolabı satıldı. 2002'de 824 bin 2008'de 1575 bin çamaşır makinası satılmış. Krize rağmen bunlar oluyor neden bunları görmüyorsunuz? 2007'de 22 milyar dolar küresel yatırım çektik. Geçen yıl krize rağmen 18 milyar dolar yatırım çektik, sadece ocak ve şubat aylarında 2 milyar dolarlık yatırım çektik. Bugün Fransa'ya ait firma yılda beş bin kamyon üretecek bir tesisini Bursa'da açıyor. Bu üretimin yarısını ihraç edecek. Sayın Baykal bunları gör, sayın Bahçeli bunları gör, yandaş medya bunları gör. Günlerdir ekonomik krizi istismar etmenin peşindesiniz. İşsizliği istismar etmenin derdindesiniz. 1980 öncesi benzin ve mazot kuyruklarını unutmadık, sayın Baykal enerji bakanıydın."

MHP-DSP iktidarında hastaların dışında ölülerin de rehin kaldığını belirten Erdoğan, kendi dönemlerinde bunların yaşanmadığını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: "Biz niye böyle yaptık çünkü bizim aldığımız terbiye bu. Çünkü bizim dedelerimiz bir sağlıklı nefesi bir devlete bedel görmüş, biz böyle bir ecdanın torunlarıyız, bu ecdadın torunlarına bu yakışır bu. 18 yaşından küçük çocuklarımız sosyal güvenlik kapsamında. Bulgaristan'dan, Batı Trakya'dan ve diğer yerlerden ülkemize göç eden soydaşlarımıza çok önemli yasalar çıkardık. Bunlar devrim niteliğinde reformlar."

'KRİZ YANDAŞ MEDYAYI DA VURUR'

Medyayı da eleştiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ayağını sağlam yere basan bir ülke var. Bunların yandaş medyasına dikkat edin, bunların yandaş medyası ellerini oğuşturuyor krizi çıktı diye. Artık hükümeti yıpratırız diye seviniyorlar. Ama onlara biz bu ülkede bu bayramı yaptırmayacağız. Kriz duasına çıkıyorlar. Yalanlarla iftiralarla üzerimize geliyorlar, istismar siyaseti ile üzerimize geliyorlar, her gün sayfa sayfa iftiralar atıyorlar. Ben o yandaş medyaya diyorum ki, bu kriz tellallığı beni vurmaz, vurursa seni vurur, çünkü o bankada benim param yok, seni paran var. Olan oldu zaten niye çünkü alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste." "Ülkede hiç kimse abad olacağını zannetmesin, kimse Türkiye'yi farklı yerlere çekmenin gayreti içine girmesin." diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Bak çıktı sayın Baykal, Ergenekon'un avukatıyım dedi. Sayın Baykal zaten bu konularla şimdiye kadar Antalya'nın Elmalı hazineleri kaçırıldı bu ülkede. Beyefendi Antalya milletvekili idi ve o zaman da siyasetin içideydi. Bunlar daha sonra bulundu ve Türkiye'ye getirildi. Sayın İstemihan Talay o zaman Elmalı hazinelerini kaçıranlardan 'onların avukatlığına soyunanlar dikkatli olmalı' dedi. Şimdi de 'Ergenekon'un avukatıyım' dedi. Sen avukatlığına devam et, biz milelletin avukatıyız. Çünkü biz yola çıkarken öyle dedik, bu partiyi millet kurdu, bu parti ahmetin mehmedin partisi değil. 81 vilayetten benim miletim bize milletvekili verdi. Bunlar Sivas'tan öte geçemez diyoruz ve geçemiyorlar da zaten. Sayın Bahçeli bazen kimyası bozuluyor. O da diyor ki 'bu çizgi başkalarının çektiği çizgidir'. Şunun bunun çektiği çizgi bizi ilgilendirmez, sen gitte 81 ili dolaş ve siyaset yap, hepsine git. 71 buçuk vatan evladını tamamını bizim ayırt edemeyiz."

ERDOĞAN'DAN BAHÇELİYE: İSPAT EDEMİYORSAN NAMERTSİN

MHP lideri Bahçeli'nin kendisine yönelik eleştirilerine cevap veren Erdoğan, "Bursa'dan Bahçeli'ye sesleniyorum. Benim yasaklı olduğum dönem, ben niye yasaklı oldum. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Talim Terbiye Kurulu'nun onayından geçmiş bir şiiri okuduğum için yasaklı oldum. Bu kardeşiniz belediye başkanlığı yaptığı dönemde CHP'den İstanbul'u nasıl aldım nasıl bıraktım İstanbullular bunu iyi biliyor. Bahçeli benim için karanlık odalarda kiminle konuştun diyor. Sayın Bahçeli istemezdim ama sen beni mecbur ettin. Söyleyecek iddia sahibi iddiasını ıspatla mükelleftir. Bu iddianın sahibi Bahçeli'nin kendisi. Sayın Bahçeli sen eğer bir şey bilyorsan bunu ispat etmiyorsan namertsin. Bu kadar açık konuşuyorum. Çünkü senin klavuzun kimdir bilemem. Ama bu kadar ağır konuşuyorum. Ben hangi karanlık odalarda kiminle konuşmuşum eğer bunu ıspat etmezsen namertsin. Ben siyasete milletimle geldim yürüdüm ve milletimle devam edeceğim. Benim hiçbir savcı veya başsavcıyla hiçbir görüşmem olmamıştır. Eğer bunu açıklamıyorsan tarih de seni affetmeyecektir ve ben de seni affetmiyorum. Bir başbakan böyle iftira içine girmez ve bunu Türkiye Cumhuriyeti başbakanı için söylüyorlar. Dürüst ol ve bildiğini açıkla. Benim mileltim dürüst davranmayanı affetmez." diye konuştu.

'SON MANŞETİ MİLLET ATACAKTIR'

Bu ülkede son manşeti milletin atacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Son sözü benim milletim söyleyecek. Biz bunlara aldırmayacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Milletimiz için üretmeye devam edeüceğiz. Yavuz Selim mahallesini Kükürtlü'den ayırmadık ayırmayacağız. Hamitler Mahallesi'ni Çekirge'den ayırmadık ayırmayacağız. Bursa'ya ne yaptıysak her yere aynısını yaptık. Bursa'da yerel hizmetler konusunda yeni bir döneme başlıyoruz. Osmangazi belediye başkanımız Recep Altepe nasıl Osmangazi'nin çehresini değiştirdiyse inanıyorum ki bu birikim ve deneyimini Bursa geneline yayacaktır. Recep bey benim aynı zamanda asker arkadaşımdır, onun için bu mücadeleye gerek milltvekili gerek bakan arkadaşım ve şahsım adına iyi hazırlanmalıyız."

Başbakan Erdoğan, mitingin ardından Bursa Valiliği'ne otobüsle gelerek Vali Şahabettin Harput'u ziyaret etti. Yolda sık sık durup halka oyuncak dağıtan Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte halkı selamladı. Erdoğan, daha sonra Akçalar'daki Karsan Otomotiv Fabrikası'nın açılışı için valilikten ayrıldı. Erdoğan, açılışın ardından fabrikayı gezecek ve Bursa'dan ayrılacak. (CİHAN)

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri