Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli Gazi den emekliye ayrıldı!

18 Ocak 2009 / 21:24
MHP Genel Başkanı, Gazi Üniversitesi'nden 9 bin ek göstergeyle emekliliğe hak kazandı.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı, ekonomist Dr. Devlet Bahçeli 15 Ocak itibariyle emekli oldu. Gazi Üniversitesi kadrosunda bulunan Bahçeli'nin emekliliğine ilişkin belgeler son çalışma yeri olan aynı üniversite tarafından hazırlandı. 17 yıl 7 ay memuriyet hayatı olan Bahçeli'nin milletvekili görev süresinin de eklenmesiyle 9 bin ek gösterge ile emekli olduğu öğrenildi.

Bahçeli'nin çalışma hayatı

Dr. Devlet Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğrenci iken Ülkü Ocakları kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Bahçeli, bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi.

1972 yılından itibaren Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Yine 1970'li yıllarda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜMİD-BİR) kurucularından ve genel başkanlarındandır.

Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Dr. Bahçeli yine bu süre içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.

17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Bahçeli, 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultayında parti yönetimine seçildi ve Genel Sekreterlik görevine getirildi.

MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllardır sürdüren Bahçeli, çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu ve 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongre sonrasında Genel Başkanı görevini üstlendi. 1999'da yapılan genel seçimlerde MHP'nin ikinci parti çıkması üzerine DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığına geldi. 2002 seçimlerinde partisi barajı geçemediğinden ilk olağan genel kurulda genel başkanlığı bırakacağını ilan etti, ancak daha sonra, parti tabanından gelen yoğun talep ve çabalar üzerine, 12 Ekim 2003 tarihindeki MHP Olağan Kongre'sinde tekrar Genel Başkan seçildi.

22 Temmuz 2007'de yapılan seçime MHP Genel Başkanı olarak katıldı. Partisinin barajı geçmesiyle birlikte, yeniden milletvekili olarak meclise girdi.


habervaktim

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri