Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli: Her alanda ağır sorunlar yaşıyoruz

06.04.2009 16:53
MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkiye'nin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda ağır sorunlar yaşadığını söyledi.
Bahçeli, toplumun bu sancıları çok yakından hissettiğini belirtirken, bu döneme rastlayan 29 Mart yerel seçimlerinin ayrı bir önem kazandığını ifade etti. Bahçeli, bu seçimin sadece yerel bin seçim olmadığını, bunun iktidar için bir test anlamına geldiğini iddia etti.

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli hükümete yüklendi. Bahçeli, AK Parti'nin Abdullah Öcalan'ın ele geçmesinin yıldönümünde, sokaklara taşan bölücü tahrikleri sessizce seyrettiğini iddia etti. Bahçeli, "İmralı'daki hücresi iktidar tarafından misafirhaneye çevrilmeye çalışılan bölücübaşının ele geçmesinin sözde yıldönümünde, yine sahneye çıkan mihraklar pek çok şehirde gösteriler yapmışlar ve güvenlik güçleri ile çatışmışlardır. Konuya başından beri duyarsız olan AKP zihniyeti, yaklaşan seçimin getirdiği oy kaygısı ile daha da silikleşmiş ve Türkiye'nin bazı yörelerinde alanı bölücülere terk etmiştir. Gelişmeler, yaklaşan ilkbaharla birlikte yıllardır oynanan oyunun tekrarlanmaya çalışıldığını, bu yıl seçim ortamı ile de birleştirilerek yeni bir terör ve baskı sürecinin başlatılacağının işaretini vermektedir."

MAHALLİ İDARELER

Bahçeli, ülkenin derin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlar yaşadığını da savundu. Bahçeli toplumun bu sancıları çok yakından hissettiğini belirtirken, bu dönemde yapılacak seçimin ayrı bir önem kazandığını söyledi. Bahçeli şöyle konuştu: "Yoksulluk ve yokluğun giderek büyüdüğünü, işsizliğin ve iflasların hız kesmeden arttığını, Türkiye'nin dış politikada hızla itibar kaybettiğini, inanç istismarının, iktidarla ana muhalefet arasında elden ele taşındığını, hükümet eliyle ayrışma tohumlarının atılmaya başlandığını, toplumun giderek baskı altına alındığı ve korku salındığını görüyoruz. Gelmekte olan çok ağır bir bunalımın bütün emarelerini göstermeye başlayan Türkiye'de, hükümet aciz ve teslimiyetçi; temel değerler yıpranmış ve hırpalanmış; siyaset kurumu tıkanmış ve etkisiz; hukuk yaralanmış, toplum kaygılı, insanlar korku içinde, milletimiz yoksuldur. Fakir fukara edebiyatı yaparak, tüyü bitmemiş yetimden söz ederek, Allah'tan korkan ve kuldan utanan bir iktidar vaat ederek işbaşına gelen hükümetin ve yandaşlarının karıştıkları yolsuzluklar ve kirli ilişkiler ağı birer birer çözülmeye başlamıştır. Bu nedenle, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri yalnızca yerel yöneticilerin bir seçimi olarak görülmemelidir. Bu aynı zamanda milletimizin AKP iktidarının altı yıl üç aydır kendisine reva gördüğü zilleti mutlaka sorgulayacağı, ana muhalefetin çatışmacı siyasetine dur diyeceği bir imtihan alanı olarak yorumlanmalıdır."

Bahçeli, vatandaşların geçim sorunlarının çözümü için siyaset üretmesi gereken iktidarın bunlar yerine, siyasi ve ideolojik karmaşayla milletin beklentilerini başka istikametlere yönlendirmeye çalışmakla suçladı. Konuşmasını ekonomiye dair rakamlarla destekleyen Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: "Yükselen borç stoku, düşen gelir seviyesi, bir deri bir kemik kalan üretim, gerileyen ve kaybolmaya yüz tutmuş güven, her ne kadar düşme eğilimine girmiş. Ancak yine de tehlike çanlarını uzunca bir süredir çalan cari açık, yaygınlaşan sefalet ve işsizliğin azması millet olarak en ciddi sorunlarımızın başında gelmektedir. AKP'nin iddia ettiğinin aksine, Türkiye iç ve dış borcun ağırlığı altında ezilmektedir. Toplam dış borç miktarı 2002 yılına göre bugün yüzde 123 artmıştır. Özel sektör dış borcu 2002 yılından itibaren yüzde 356 oranında artmış, bu haliyle hükümet, üreten ve bacaları tüten sektörü ciddi anlamda borç batağının içine itmiştir. 2002 yılına göre toplam yüzde 91 oranında yükselen iç borç stoku ile birlikte, bugün toplam borç stoku 2002'deki rakamın iki katını aşmıştır. Ayrıca bireysel krediler bazında, 2007 yılı sonunda, takipteki müşteri sayısı 1 milyon 338 bin iken, 2008 sonunda bu sayı 2 milyon 170 bin kişiye ulaşmıştır. 2008 başında kredi kartıyla ilgili takipteki müşteri sayısı ise 1 milyon 86 binden, 2008 sonunda bu sayıya 478 bin ilave olmuş ve 1 milyon 564 bin kişiye ulaşmıştır." Bahçeli, bugün sokakta her üç kişiden ikisinin kredi kartı ya da başka bir borcun baskısı altında ezildiğini öne sürerken, "Ekonomideki daralma, işsizlikteki yükseliş, yoğunlaşan kriz baskısı nedeniyle önümüzdeki günlerde vatandaşlarımızın içinde çırpındıkları bireysel ve kredi kart borcunu ödeme konusunda önemli zafiyetler yaşanacağı kuvvetli bir ihtimal olarak karşımızda durmaktadır."

habervaktim
Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri