Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli'den hükümete sürpriz teklif

23.04.2010 22:20
MHP lideri 23 Nisan resepsiyonunda önce çocuklar için af istedi ardından da bedelli için açıklama yaptı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 90. yıl dönümü nedeniyle ''çocuk affı''nın düşünülmesinin isabetli olacağını belirterek, Hükümetin bu konuyu ele alıp tartışmasında yarar olacağını söyledi.

Bahçeli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çocuklardaki suçluluk oranının arttığına dikkati çeken Bahçeli, Adalet Bakanlığının hükümlü ve tutuklu sayısının ne kadar olduğunu iyi görmesi gerektiğini belirtti.

Bahçeli, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 90. yıl dönümünün kutlandığını, 90 yıl önce Hacı Bayram Camisinde kılınan Cuma namazından sonra Meclisin açıldığını, bu süre içerisinde egemenliğin millete ait olmasının vurgusunun yanı sıra çocuklara armağan edilen bir bayram olarak kutlandığını kaydetti.

Bahçeli, şöyle devam etti:

''Şu an için çocuklardaki suçluluk oranının ne kadar arttığını Adalet Bakanlığı istatistikleri ortaya koymalıdır. Çocuklarda hükümlü ve tutuklu sayısının ne olduğu iyi görmelidir. Öyle zannediyorum ki siyasi iktidar, çocuk suçlu sayısında artışın, hükümlü ve tutuklunun cezaevlerinde karşı karşıya kaldığı sorunları dikkate alarak çocuklarımızı birçok tehlikelerden birçok alışkanlıklarından kurtarabilecek bir tedbiri geliştirmesinde yarar olacağı düşüncesinden hareket etmek lazımdır. O zaman 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 90. yılında, bir çocuk affını düşünmek kanaatimce çok isabetli olur. Bunu, Hükümetin ele alıp tartışmasında yarar vardır diye düşünüyorum.''

''ÇOCUK ÇOCUKTUR...''

Teklif ettiği çocuk affının, sadece taş atan çocukları mı yoksa her çocuğu mu kapsaması gerektiğine ilişkin soru üzerine Bahçeli, ''Çocuk çocuktur. Çocuk suçlusu, bu tabirle ifade ediliyorsa, taş atanı da atmayanı da başka türlüsü de ne kadar çocuk varsa onları dikkate alarak üçüncü bir yaklaşım içerisinde çocuklarımızı suçlu olmaktan ve suçluluk içerisinde ezilip daha kötü yollara sapmadan kurtarmak lazım. 90. yıla bir anlam kazandırılacaksa, bunun yapılması lazım yoksa asar mısın keser misinle bu işler olmaz'' diye konuştu.

Bahçeli, MHP'nin çocuk affına yönelik bir teklif verip vermeyeceğinin sorulması üzerine, ''Bu Hükümetin görevi. Biz, görüşümüzü söylüyoruz. 90. yılda çocuk ve çocukların sorunlarının ve bu sorunlarının çözüm yollarını düşünen sempozyumlar, toplantılar yapılmaktadır. Toplantılarda ortaya konulanlar dikkate alınmalıdır. Bunun Siirt'i, İstanbul'u, şurası, burası olmasın. Çünkü, suçlu çocuk, her tarafta gittikçe sayı olarak artıyor. Çocuk kaçırmalarından tutun, çocuklara olan çirkin davranışlara kadar her şey artıyor. 90. yıla böyle bir anlam kazandırmakta yarar var'' görüşünü ifade etti.

''BEDELLİ ASKERLİK, YAKIŞIK ALMAZ''

MHP Genel Başkanı Bahçeli, gündemde bedelli askerlik konusunun tartışıldığının anımsatılması üzerine ''Terördeki artış devam ediyor. Aynı zamanda belli aralıklarla şehitlerimiz oluyor. Bedelli askerlik yöntemini düşünmek, gündeme taşımak yakışık almaz'' dedi.

Bahçeli, Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri ve olası referanduma ilişkin sorularını da yanıtladı. Anayasa değişikliği teklifi konusundaki tavırlarının çok net olduğunu ve bu tavırlarının değişmeyeceğini kaydeden Bahçeli, ''Eğer referanduma giderse, çok gergin ve tartışmalı geçer. Anayasa değişikliği konusu madde madde ele alınarak halkın aydınlatılması ve onun tercihinin netleşmesi yolunda olacağına ihtimal vermiyorum. Referandum, bir seçim öncesi rekabeti, hızlı bir yarış şeklinde kendini gösterecektir. Bu da Türkiye'yi bugüne kadarki kamplaşma ve cepheleşme konusunda daha da keskinleşecek, kamplaşmayı daha da derinleştirecektir'' diye konuştu.

Bugün Mecliste yaptığı konuşmada ''federasyon tehlikesi'' konusuna değindiğinin anımsatılması üzerine Bahçeli, ''Bazı yanlış tavırların ve yanlış kararların Türkiye'yi nereye götürebileceği ihtimalleri üzerine uyarı vazifemizi yapıyoruz'' dedi.

Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri