Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli: Hükümet gerekeni yapmalı

31.05.2010 13:40
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı açıklama yayınladı
Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın Latin Amerika gezisinden hemen dönmesi gerektiğini savunurken, İsrail Büyükelçisinin geri çekilmesi gerektiğini ve İsrail'in gemileri iade ederek, özür dilemesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Bahçeli'nin yazılı açıklaması şöyle:

“Türkiye dün gece yarısından sonra yaşanan iki saldırıyla sarsılmıştır. Hatay'ın İskendurun ilçesinde Deniz Üs Komutanı'na bağlı ikmal birliğine yapılan hain terör saldırılarında 6 askerimiz şehit olmuş, 9 askerimiz de yaralanmıştır. Bunun yanı sıra Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Türk bayraklı sivil gemilerimiz İsrail'in askeri saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımıza ilişkin bilgiler henüz netlik kazanmamıştır. Bu iki saldırıyı nefretle kınıyorum. Şehitlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaraları kardeşlerimize acil şifalar dileklerimi iletiyorum. Gazze'ye İsrail tarafından uygulanan insanlık dışı abluka altında yaşam savaşı veren Filistinliler'e insani yardım malzemesi götüren gemilere saldırıda bulunulması barbarlıktır. İsrail'in Türk bayraklı sivil yardım gemilerine uluslararası sularda askeri müdahalede bulunması uluslararası hukuka aykırı, ahlak ve insanlık dışı düşmanca bir saldırıdır. Bu saldırının anlaşılması, kabul edilmesi ve izahı hiçbir şart altında mümkün değildir. İsrail'in Türk gemilerine düşmanca saldırısı karşılıksız bırakılmamalıdır. Türk hükümetinin, Türkiye'ye açıkça düşmanlık ilanı olan bu saldırıya tepkisi geçici ve göstermelik olmamalı, kağıt üzerinde ve sözde kalmamalıdır. Başbakan Erdoğan'ı Latin Amerika gezisini keserek derhal Türkiye'ye dönmeye ve bu saldırıya karşı etkili, sonuç alıcı ve bu hasmane hareketle orantılı somut tepki göstermeye davet ediyorum.

Bu çerçevede AKP hükümeti;

- İsrail'deki Büyükelçimizi derhal ve süresiz olarak geri çekmeli,

- İsrail'le askeri alandaki ilişkileri ve savunma sanayi işbirliğini kesmeli,

- Uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Yasası'na açıkça aykırı olan bu saldırıyı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne götürerek İsrail'in en ağır şekilde kınanması için gerekli girişimlerde bulunmal,

- İsrail'in zorla elinde tuttuğu gemilerimizin süratle iadesi sağlanmal,

- Bu düşmanca saldırı nedeniyle tazminat dışında İsrail'in Türkiye'den açıkça özür dilemesi için gereken yapılmalıdır."

DHA
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri