Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli MHP'li vekile fena kızacak!

08.11.2010 01:12
MHP'li Rıdvan Yalçın, "Fikirlerimiz Ahmet Davutoğlu ile iktidarda." dedi

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davut-oğlu'nun izlediği aktif dış politika, Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) beğeni topluyor.

 

MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, bu beğeniyi, "Kendimiz muhalefetteyiz ama fikrimiz iktidarda." sözleriyle ortaya koydu. Yalçın, Türk bayrağının dünyanın her tarafında bağımsızlık sembolü olarak dalgalandığını anlatan Davutoğlu'nun sözlerini de övdü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Çin'i kapsayan gezisinde AK Parti ve MHP milletvekilleri arasında çarpıcı bir diyalog yaşandı. Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı Urumçi'de cuma ve cenaze namazı kılan Davutoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı da burada kutlamıştı. Eşi Sare Hanım ile birlikte Sincan Uygur Özerk Bölgesi yetkililerine kahvaltı veren Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türk bayrağının önemine işaret ederek, "Türk bayrağı sadece bir ulus devletin değil, aynı zamanda istiklalin, sömürgeciliğe karşı yükselen bağımsızlık bilincinin bayrağı." demişti. Küçük bir devlet olan Komor Adaları dışişleri bakanının kendisinden, Türk bayrağını ülkesinde dalgalandırma talebinde bulunduğunu da anlatan Ahmet Davutoğlu'nun konuşması, geziye katılan milletvekillerini duygulandırdı. Heyette bulunan AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, yanındaki MHP Milletvekili Rıdvan Yalçın'a dönerek, "Rıdvan, bu Türkiye sevdasıyla, misyonuyla Sayın Bakan'dan daha büyük ülkücü var mı?" diye sordu. Bu sözlere gülümseyerek karşılık veren Yalçın'ın sözleri ise, "Mehmet Emin, biz muhalefetteyiz ama fikrimiz iktidarda." şeklinde oldu.

MHP'li Rıdvan Yalçın'ın da göndermede bulunduğu sözler, 12 Eylül ihtilali sonrası kullanılmıştı. Merhum Türkeş ile birlikte idamla yargılanan isimlerden olan MHP'li eski bakanlardan Agah Oktay Güner'in, 'milliyetçi' söylemde bulunan Kenan Evren ve arkadaşları için, "Biz içerideyiz ama fikrimiz iktidarda." dediği öne sürülmüştü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çin ziyaretine Uygur Türklerinin yaşadığı bölgelerden başlamıştı. Davutoğlu, eşi ve beraberindeki kalabalık bir heyetle Türk dilinin büyük üstadı Kaşgarlı Mahmud ve Türk klasiği olan Kutadgu Bilig'in yazarı Yusuf Has Hacib'in külliyelerini de ziyaret etmişti. Davutoğlu'nun ziyaretine AK Parti'den M.Emin Ekmen (Batman), Metin Kaşıkoğlu (Düzce), Şevket Gürsoy (Adıyaman), Ayşe Akbaş (Balıkesir), Muharrem Selamoğlu (Niğde), İkram Dinçer (Van), CHP'den Şevket Köse (Adıyaman), Malik Ejder Özdemir (Sivas), MHP'den Rıdvan Yalçın (Ordu), Erkan Akçay (Manisa), BDP'den ise İbrahim Binici (Ş.Urfa) katılmıştı.


 

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri