Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli neden rahatsız oldu?

20 Ocak 2009 / 21:44
MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında bir konuşma yaptı. Bahçeli, İsrail karşıtı gösterilerde Fİlistin bayrakları ve Hamas liderlerinin posterlerini taşıyan gruplara tepki gösterdi. İşte ayrıntıları:
BAHÇELİ'NİN RAHATSIZLIĞI
"Ortadoğu'da ateşkesin kalıcı olması en büyük temennimiz. Parti olartak Filistinli kardeşlerimiz yanındayız. Türkiye'de yapılan gösterilerde maksadını aşan eylemler var. Garip kıyafetleriyle ellerinde Türk bayrağı olmadan, Filistin bayrakları ve Filistinli liderlerin posterlerini taşıyarak gösteri yapan eylemcilerin maksadının ne olduğu sorgulanmalıdır. Bazı gösteriler maksadını aşıyor. Türk milleti ve Başkentimiz stratejik planların merkezinde olmalıdır. Biz soruna tek bir yönden bakamayız. Yaşanan gelişmeler AK Parti'nin yeni bir hezimetini ortaya çıkarmaktadır. Son balon ise, Ortadoğu'da sözü geçen ülke efsanesinin gerçek yüzünün ortaya çıkmasıdır. İsrail Başbakanı'nın Ankara ziyaretinden 5 gün sonra saldırıların başlaması buna işarettir. Gazze konusunun gündeme gelmediği anlaşılmıştır. Başbakan'ın sözlerini bizzat Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yalanlanmıştır."

HÜKÜMETE VE ERROĞAN'A YÜKLENDİ
"Bu siyaset anlıyışı bir omurgasızlık örneğidir. İsrail ile ilişkilerde de çelişkiler yaşanıyor. Milli imkanlarını küresel kargaşada kaybetmiş ülkelerin nafile hamleleri göz önündedir. Akıllı ve etkili stratejek hamlelerin önüne engel konulmamalıdır. Yapılan yanlışlar milletimizin siciline işlenir. Yeni bir AKP ihtilafını daha ortaya çıkartmış. Büyük Ortadoğu Projesi ile ilgili Başbakan'ın itirafı budur. Bu konuşmada ölü doğmuş bu BOP'tan söz ederken bunun Ortadoğu barışına yönelik olarak kurulduğunu, kalkınmaya amaçladığını söylemişti. Türkiye başkalarının yaptığı bölgesel senaryolarda piyon olmayacak kadar önemli bir ülke. Diplomasi geleneği de o kadar köklü ve derindir. Uluslararası alanda atılacak her adım derin analizler sonucu olmalı. Ham hayallerin üstünde tutulmalıdır. Uluslararası ilişkiler, üstünün toprakla örtüleceği bir mevta değildir."

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SORULAR
"Türkiye, Başbakanı'na başka ülkeler tarafından görev verilecek kadar öküçük bir ülke midir? Küresel aktörlerle AKP'nin birlikte yürüdüğü bu yolda kaçınılmaz noktalar karşımıza geldiğinde ne yapılacağına dair planlar yapılmış mıdır? Başbakan'ın BOP'un eşbaşkanlığı anayasaya uygun mudur? Erdoğan, aldığı bu görevleri ilgili ülkelere iade etmiş midir. Geniş bir dünya coğrafyasında yüz milyonlarca insanı ilgilendiren bu projenin arkasındaki güçler müttefik ülkelerdir. Kan gölü ortadayken bunların gerçekten barışı istediklerine Başbakan'ı kim ikna etmiştir. Başbakan'ı ve hükümetini kimler bu konudaki arayışlara yöneltmiştir? AK Parti'nin uluslararası ilişkileri, siyasal meşuiyeti başka yerlerde yorumladığı bir saha olarak algıladığı bir gerçektir. Bu itibarla bu oyun bozulduğuna göre şimdi hangi küresel senaryonun bir parçası olma peşinde koştuklarını, dış politikamızı kimin tezgahına sokacağını öğrenmek lazım."

YİNE 'YAPAMAYAN GİDER' DEDİ
"Erdoğan'ın bu konuda takınacağı tavır ve izleyeceği politika bundan sonra yapacakları konusunda da önemli ipuçları verecektir. Ya bugüne kadar geldiği gibi devam edecek ya da ilkeli bir başrol oyuncusu olacaktır. Bağımsız siyasetin en canlı örneği ise aziz cumhuriyetin kuruluşu ile başlamıştır. BOP'un ölü doğduğunu sonunda ilan ettiniz. Şimdi milli duruş zamanı. Başarırsanız takdir edeceğiz. Ama yapamıyorsanız gidersiniz. Yapacak olan gelir. AKP hükümetinin drumun vahametini kavradığına dair bir emare yoktur."

OBAMA YÖNETİMİ İÇİN UYARDI
"Obama yönetiminin ortaya koyacağı politikalar Türkiye'nin karşısına karanlık bir tablo çıkarmaya adaydır. Karşımıza çıkacak tehlikeleri hala göremeyen Başbakan, bu yolda hiç bir ciddi hazırlık yapmadan gözü kapalı devam edeceğinin işaretlerini vermektedir. Bu konuda önümüzdeki günler Türkiye-ABD ilişkilerinde bizi karanlık günlerin beklediğini göstermektedir."

EKONOMİ POLİTİKALARINA SERT ELEŞTİRİ
"Türkiye iyi yönetilememesinin sonucu olarak sorunlar yumağına teslim olmuş, gelişmelerin öncesi olmaktan uzun bir süre önce uzaklaşmıştı. AKP iktidarına hakim olan ekonomik politikalarla yapısal sorunların giderilmesi bir yana, sürekli ertelenen gerçek gündem, sanal gündemin arkasında kalmıştır. Hukukta ve ekonomide kargaşalar yaşanmaktadır. Her hanede bir kardeşimiz evine ekmeği nasıl götüreceğinin derdine düşmüştür.AKP hükümetinin olan biten bu sorunlara bigane kalması, vatandaşın gerçek durumunu görmemesi iki yüzlü siyasetin bir göstergesidir. Buna rağmen Erdoğan'ın derman üretmek için yola çıktıklarını söyleyebilmesi gerçeğen tersyüz edilmesinden başka bir anlam taşımayacaktır. Çıkar gruplarının dertlerine derman olmak ise söylenenlerin haklılık payı vardır."

İŞSİZLİK RAKAMLARINA DİKKAT ÇEKTİ
"İşsizlik oranı geçen yıla göre artarak yüzde 11'e ulaşmıştır. İşsizlik konusu önce inşaat sektörüyle başladı ve en son sanayi sektörüne kadar gelmiştir. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için yapılan başvuru sayısında rekor artış görülmüştür. İşsizlik sadece rakam bazında artmamakta, aynı zamanda niteliği de değişmektedir. İktidarın bunu ciddiye almamasına kanıt olarak elektrik ve doğalgaz zamlarına seyirci kalması gösterilebilir. Bu şartlar altında bir çok şirket, çalışanını çıkarmakta ya da işletmeyi kapatmaktadır. Erdoğan hükümetinin iftihar ettiği ekonomik büyüme yeni iş alanlarının hazırlanmasına, istihdamın sağlanmasına zemin hazırlayamamıştır. Başarısızlığı ayan beyan ortadadır."

Habervaktim.com

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri