Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli'den şaşırtan oy taktiği

06.12.2010 19:39
MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin genel seçimlerde partisine oy kazandırmak için bulduğu son yöntem...

MHPGenel Başkanı Bahçeli'den iktidar formülü : "Her Ülkücü Arkadaşımdan 24 Oy İstiyorum" , "Bunu Gerçekleştirdiğimiz Takdirde, 19 Milyon Oy İle Tek Başımıza İktidara Geliriz. Bu Hiç De Zor Değil"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ilkokul arkadaşlarını araştırdığını belirterek, "Nerede kim var, nerede kim kaldı onları arıyorum. MHP'nin içinde veya dışındaysa onları süzüyorum. Sonra da MHP'ye oy verdirme gayreti içerisinde oluyorum" dedi.

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Mersin'in Tarsus ilçesine gelen Bahçeli, MHP Tarsus İlçe Binası'nda partililerle biraraya geldi. 2010 yılı itibariyle Türkiye'deki toplam seçmen sayısının 49 milyona ulaştığını kaydeden Bahçeli, 2011 yılındaki olası nüfus artışıyla birlikte bu rakamın 50 milyona yükseleceğinin tahmin edildiğini anlattı.

Bahçeli, "Eğer bugün için 49 milyon seçmenin tamamının sandığa gittiğini düşünürseniz bu 'tek başına güçlü bir iktidar' anlamına gelir. Tek başına iktidarın anayasal ifadesi 276 milletvekiline sahip olmak demektir. Daha güçlü sağ ve solun etkilenmesine kalmayacak, bıçak sırtında olmayacak bir iktidar en az 285 ve yukarıda bir milletvekiline sahip olmak zorundadır. Eğer tek başına iktidar hedefliyorsanız 285 ve yukarı milletvekilinin çıkarılmasını düşünecek, bunu paylaşacak ve inanacaksınız" dedi. Belirtilen milletvekili sayısına ulaşabilmek için de en az yüzde 40 oy oranına ulaşılması, bunun da 17 ile 19 milyon oy anlamına geldiğine dikkat çeken Bahçeli, 'tek başına iktidar' olabilmek için yüzde 40 oy hedefleyen bir partinin buna ulaşabilmek için plan ve programını yaparak, hedefe ulaşma noktasında emin adımlarla ilerleyeceğini anlattı. Bahçeli, "Tüm bunlar gerçekçi değerlendirmelerdir. Parti olarak önümüze koyduğumuz aşılabilir hedeflerdir. 1-1.5 yıl önce kurulmuş birtakım iç ve dış odakların desteğiyle kamuoyunda birden parlatılan bir siyasi iktidar, halktan yüzde 46.6 oranında oy alabiliyor. Peki neden 40 yıllık bir mücadelenin sonucu olan, hükümet deneyimi olan bir parti iktidar olmasın? İşte bunu hesaplayacaksınız. Bunun için bütün ülküdaşlarımıza önemli görev ve sorumluluklar düşüyor" diye konuştu.

Herkesin kendine göre bir sosyal hayatı olduğunu dile getiren Bahçeli, her insanın aynı zamanda da ilk ya da ortaöğretimin yanı sıraüniversiteeğitimi aldığını, belirli bir sosyal çevrede hayatını sürdürdüğünü anlattı. Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şimdi böylesi bir durumda sadece MHP'lilerin oylarını toplamak yerine, nerede ne kadar ülküdaşınız varsa buraya toplayacaksınız. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar gereği bu bir zorunluluktur. Buna mecbursunuz. Ama fert olarak hayatında hiç MHP'ye oy vermemiş ilkokuldaki 5 arkadaşınızı, ortaöğretimdeki 5 arkadaşınızı, 5 asker arkadaşınızı, 5 mahalle arkadaşınızla birlikte sokaktaki 4 arkadaşınızı bulacaksın. Hepsini toplarsanız 24 eder. Hayatın hiçbir döneminde MHP'ye oy vermemiş şahsi dostluğun, arkadaşlık bağlarıyla 24 'hatır oyu'nun önümüzdeki dönem yapılacak olan genel seçimlerde MHP'ye vermelerini sağlayacak ve bunun çabası içinde olacaksınız. Demek ki, bir ülküdaşımın 24 oy getirme kararlılığında ve davranışında olması gerekiyor. Bu 24 oy az bir oy değildir. Şimdiden ben ilkokul arkadaşlarıma bakıyorum. Nerede kim var, nerde kim kaldı onları arıyorum. MHP'nin içinde veya dışındaysa onları süzüyorum. Sonra da MHP'ye oy verdirme gayreti içerisinde oluyorum. Ve şimdi düşünün 49 milyonu 24'e bölerseniz ortaya çıkan rakam ülkücülerin oy temin etmesi gereken hane sayısını korur. Demek ki, o hane sayısı 24 oy getirirse siz 19 milyon oy ile iktidar olursunuz. Bu inandırıcı olmayan bir hesap mı?"
 

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri