Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski ülkücüler, Bahçeli'yi istifaya çağırdı!

14.09.2010 02:35
"Referandumda parti taassubu ve lider sultası geride kaldı, milletin özgür iradesi sandığa yansıdı."

Samsun İl Genel Meclis Üyesi Sabri Arslan, referandumda parti taassubu ve lider sultasının geride kaldığını, milletin özgür iradesinin sandığa yansıdığını söyledi.

MHP yönetimini açıktan eleştirmesiyle dikkatleri üzerine çeken ve partiden ihraç edilen Arslan, referandumdan çıkan sonucun, insanların vicdanlarının sesini dinlemeye yettiğini ifade etti.

Birlik ve beraberliğin, parti kavgalarından daha önemli olduğuna inandığını belirten Arslan, "Türkiye'de artık demokrasi kültürü gelişiyor, toplumun siyasetçiye ve idareciye bakış tarzı da gelişiyor. Bunu göremeyen siyasetçiler yok olmaya, toplumun gerisinde kalanlar, topluma önderlik yapmayı kaybetmeye mahkumlar." dedi.

Anayasa değişiklik paketinin, AK Parti projesinden çok, millet projesi olduğu için farklı partilerden oy yüzdesi yüksek bir kesimin, projeye destek verdiğini hatırlatan Arslan, şöyle konuştu: "Sandıktan çıkan yüzde 58'lik 'evet' oyu, yüzde 42'lik 'hayır' diyenlere ciddi bir ikaz anlamı yüklüyor. Referandumda projenin öncülüğünü yapan AK Parti'nin de dikkatli olması ve bu anayasal değişiklikleri toplumsal manada milletin değer yargılarına yönelik milli birlik ve beraberliği bozmadan devam ettirmesi yönünde de bir uyarı misyonu yüklemiştir. Bu projeye destek veren, bizim gibi düşünen ülkücü arkadaşlarımız ve milliyetçi arkadaşlarımız, devletin bekasını milletin birlik ve beraberliğini birinci derecede görev bildikleri, önemsedikleri için desteklemişlerdir. Yoksa, ne MHP'ye muhalefet yapmak, ne de AK Parti'yi veya başka bir partiye şirin gözükmek için destek vermediler."

"MHP YÖNETİMİ ERDEMLİK GÖSTERİP, İSTİFA ETMELİ"

Samsun İl Genel Meclisi Bağımsız Üyesi Sabri Arslan, referandum sonucunda CHP'nin tabanını toparlarken, MHP'nin tabandan koptuğunu, bu durumdan parti üst yönetiminin ciddi ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Referandum süreci ve neticesinde bilhassa MHP'nin her halükarda kaybeden bir pozisyona büründüğünü kaydeden Arslan, "MHP'yi yönetenlerin ne kadar yanlış yaptıklarının farkında olmaları, yönetememenin gereği olarak acilen bulundukları görevi bırakmaları gerekir. Bunun demokratik bir erdem olduğunu belirtmekte fayda görüyorum." diye konuştu.

AYDIN: "SAĞDUYULU HALK MANİPÜLASYONA BOYUN EĞMEDİ"

Referandumda 'evet' oyu vereceğini açıkladıktan sonra MHP Lideri Devlet Bahçeli ve parti teşkilatları tarafından hem eleştirilip hem hakaretlere maruz kalan MHP Samsun eski Milletvekilli Ahmet Aydın da yapılan değişikliğin ülke için yeterli olmadığını ama bu değişikliklerin diğer anayasayı değiştirmek için ön ayak olduğunu söyledi. Referandum tahminlerinde yanılmadığını belirten Aydın, şöyle dedi:

"Yüzde 60 civarında bir 'evet' oyu bekliyordum. Başta AK Parti olmak üzere diğer sağ partilere mensup insanlar 'evet' oyu verdiler. Türkiye'nin geleceğinin birinci sınıf demokrasiden geçtiği büyük insan kitleleri tarafından idrak ediliyor. Milliyetçi muhafazakâr tabana sahip partilerin tereddütsüz bu anayasa değişikliğine 'evet' demesi gerekirken, partilerin üst yönetimini ele geçirmiş, gaspçı yöneticileri tarafından bu partilerin milliyetçi muhafazakâr kitlesini manipüle edilerek 'hayır' demeye zorlandı. Ama seçmenlerin sağduyusu büyük çoğunluklar bu manipülasyonları gördü, çözdü ve boyun eğmeyerek 'evet' dedi. Geçmişte 40-50 yıl bu seçmen kitlelerini nasıl aldattıklarını Demirel ve Cindoruk gibi politikacılar nezdinde gördüler. Bunlara benzer diğer partilerin başındaki, seçmeniyle hiçbir ilgisi olmayan düşüncelere sahip, yani manipülasyoncuları fark ederek tavrını 'evet'ten, demokrasiden ve değişimden yana koydular."

"BAŞKANLIK SİSTEMİ KAÇINILMAZ OLDU"

MHP Samsun Eski Milletvekili Ahmet Aydın, zorlu referandum sürecinden sonra dar bölgeli çoğunluk sistemi ile seçimlerin yapılabileceği ve Türk milletini en çok yakışacak ve faydalı olacak başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

'Bundan sonra partiler yasası, seçim yasası gibi yeni yasalar ve başkanlık sistemine uygun değişiklikler yapılmalıdır' diyen Aydın, "Peygamber Efendimiz'in (SAS) 'ümmetim dalalette ittifak etmez.' sözüne uygun olarak, milleti çoğunluğu ile seçilen başkan ve dar bölgeli seçim sistemi ile dar bölgede halkın bilerek ve isteyerek seçeceği parlamenterlerle Türkiye daha iyi idare edilecek. Geçmişteki bazı koalisyon dönemlerinde görülen yanlış insanların, hırsızların ve bölücülerin bakanlık makamlarına kadar yükselmesinin önüne geçilecektir. Bazı cumhurbaşkanlarımızın yaptığı gibi Çankaya Köşkü'nden dışarı çıkmadan 7 yıl ülke yönetmek gibi ucube durumlar ortaya çıkmayacak. Türkiye hem içeride iyi yönetilirken, dünyada da en yüksek düzeyde temsil edilecek diye düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

SEZER: DEMOKRASİ YOLUNDA ÖZLENEN BİR SONUÇ ALINDI

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Çetinkaya Belde Belediye Başkanı Hadi Sezer ise referandumda millet olarak beklenen sonucu almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

12 Eylül'de 'evet' oyu vereceğini açıkladıktan sonra, MHP'den ihraç kararına karşın istifa ederek bağımsız belediye başkanı olan Sezer, referandum sonuçlarının ülke için hayırlı olmasını diledi.

Referandumda alınan yüzde 58'lik 'evet' sonucunun ülke için hayırlara vesile olmasını dileyen Sezer, "Bizim partiye rağmen, demokratik duruşumuz baştan beri belliydi. Yapılacak güzelliklerden ülkemiz faydalansın demiştik. Bu duygu, düşünce içinde özlenen neticeye vardık. Bu sonuçtan, başta MHP üst yönetimi olmak üzere tüm teşkilatların ders çıkarmasını ümit ediyorum." açıklamasında bulundu.

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri