Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeliden Hükümet'e eleştiri

16 Aralık 2008 / 14:54
MHP lideri, 2009 bütçesi ile ilgili TBMM'de görüşlerini açıklıyor. Hükümete sert suçlamalarda bulunan Bahçeli, krizin açık işaretlerini sıraladı.

Bahçeli'nin konuşmasına başladığı sırada Başbakan Erdoğan'ın kabine için ayrılan bölümde olmaması dikkat çekti. Erdoğan'ın bir süre sonra Genel Kurul salonuna geldi. Bahçeli'nin açıklamaları şöyle:

Bugünkü görüştüğümüz bütçe AKP hükümetlerinin 7'inci bütçesidir. Bundan önceki örnekleri başarısız olmuştur. Bütçe görüşmeleri çok sancılı bir dönemde yapılmaktadır. Bütçenin hazırlanma ve görüşülme süreçleri sıradanlaştı. konunun ele alındığı dönemdeki tutumlar ciddiyetine gölge düşürdü.

Üretim temellerinden tamamen kopmuş başka alanlara yayılan kriz durumundan söz etmemiz yanlış olmayacaktır. Krizde suçu olmayanlar bunun cezasını çekecek.

Üretim endişemizi taşımayan hükümettten endişemizi anlayabilmesi bekelenemez. Üretimden çok tüketimi önerenler soruna çözüm bulamayacaktır.

Sanayileşme sadece fabrika bacasının tütmesi ile açıklanamaz. Hükümet etmesi gerekenler sorun çözme kültürünü geliştiremiyor. Dar ve kısır gündemlerle uğraşılması ümitleri tüketiyor.

En uafa biz siyasi gerilim ve cepheleşme milletimizi anında etkisi altına almaktadır. Hükümet meseleleleri omurgasından yakalamaktan aciz. Hükümet sorunları doğru yorumlayamiyor. hükümet krizi hafife alarak teğet geçeceğini söyledi. Türk ekonomisinin yapısı bir yılı aşkın süredir kriz işaratleri vermektedir. Büyümenin sıfıra yakın çıkması bunun açık ifadesidir. Hükümet çöküşü izlemekle yatinmektedir. Hedefler hükümetin krizi dikkate almadığını gösteriyor.

Bu özürlü bakış açısı gelecek yılın da kaybedilmesine neden olacaktır. Kurlardaki ynaklık 2009 hedeflerini geçersiz hale getirecektir. 50 milyar dolarlık cari açık rakamı da gerçekçi olmayacaktır. Bütçenin hiç bir tarafına krizin etkileri yansıtılmamıştır.

2009 yılının her bakımdar zor geçeceği ortadayken bu gelir artışının tutarlı olmadığı ortadadır. İthalattan beklenen KDV oranı çarpıklığın göstergesidir. Otomotivde satışlar durma nıoktasına gelmişken yüzde 10.9 ÖTV artışı beklemek çarpıklığın bir başka yönü.

Açlık ve yoksulluk sınırında yaşam mücadelesi verenlerin yükü daha da artacaktır.Tehlikeli olan isi böyle bir dönemde milli varlıkları haraç mezat elden çıkarma çabasıdır.

Üretimde azalma işsizlikte patlama ihracatta durgunluk olacağı ortadadır. Bütçenin gelir hedeflerini tutturması mümkün görünmemektedir. Böyle bir dönemde kamu haracamaları azaltılmayıp artırılmalı..

Kamu haracama artışları bir politika değişkeni olarak kullanılmalıdır. Zaman bu dönemi en az hasarla atlatmanın hesabını yapma dönemidir.

Krizin açık işaretleri bütçenin hiç bir parametresinde görülmediği görülmektedir.

Hükümetin derin bir siyaset basiretsizliği yaşadığını söylemek için pek çok neden vardır. Bizim amacımız gaflettten başını kaldırmayan hükümetin faturayı aziz milletimize ödetmemesidir.

Yıllardır tekrarlanan önce ekonomik kriz sonra siyasi istikrarsızlık ve kutuplaşmalar gelişmenin önündeki en önemli engellerdir. Tehlikeli ciddi bulmayan tedbirleri zamanında almayan siyasi iktidarların zararı milletimize olacaktır. Basit hesaplarla krize davetiye çıkarmak yüreğinde millet sevgisi taşıyan kimseye fayda vermez.

Ülkemizde ve komşularımızda derin çatışmalar başkaldırı provaları önümüzdeki yılların çok zor geçeceğinin işaretidir.

İşsizlik ve durgunluk sosyal patlamaya çok müsait ortam hazırlıyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri