Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli'nin erken seçim sırrı

07.08.2009 13:01
İddanamede, Ergenekon'un MHP lideri Bahçeli'yi tehdit ettiğiyle ilgili bir bölüm de yer alıyor.
Eski Başbakan Bülent Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün ifadesinde, Ergenekon'un, MHP lideri Bahçeli'yi "Partin ikiye bölünecek" diye tehdit edince Bahçeli'nin Ecevit'e danışmadan erken seçim kararı aldığını ifade etti. Birgün, bu işleri organize eden kişilerin sonra pişman olup seçim kararını iptal ettirmek istediğini, ancak Ecevit'in önlediğini söyledi

Ergenekon soruşturması kapsamında bilgisine başvurulan eski Başbakan Bülent Ece-vit'in koruma müdürü Recai Birgün, koalisyon hükümeti döneminde Ergenekon'un MHP lideri Devlet Bahçeli'yi "Partin ikiye bölünecek" biçiminde tehdit ettiğini, bu nedenle de Bahçeli'nin Ecevit'e danışmadan erken seçim kararı aldığını iddia etti.

Hükümeti boz telkini
Birgün ifadesinde, "Sonraki süreçte MHP Genel Başkanı'na 'Şu anda DSP ikiye bölündü. Meclis'te ikinci parti sen görünüyorsun. Bu şekilde hükümeti boz, biz Ecevitsiz bir hükümet formülünü gündeme getirip seni başbakan yapacağız' dediler. Ancak Bahçeli, bu formüle sıcak bakmadı. Çünkü Meclis'te tek başına iktidar olamayacağını biliyordu.
Daha sonra bize gelen bilgilere göre, Bahçeli'ye 'Eğer hükümetten çekilmezsen DSP'ye yapılan operasyon senin partine de yapılacak, partin ikiye bölünecek' diye tehdit ve baskı gelince o tarihte Ecevit'in bilgisi olmaksızın koalisyon hükümetinden ayrı erken seçim kararı aldığını ilan etti" dedi.
Ecevit'in erken seçime gitmenin intihar olacağını söylediğini açıklayan Birgün, şöyle devam etti: "Ancak Bahçeli kesin kararlı olunca 3 Ekim'de seçim kararı alındı. Seçime bir ay kala bu işleri organize eden kişi ve gruplar seçimlerde düşündükleri sonucu elde edemeyeceklerini ve kurdukları yeni oluşum ve partilerin başarılı olamayacaklarını düşünüp Meclis'i tatil olmasına karşın olağanüstü toplayıp seçim kararını iptal ettirmek istediler.
O zaman Ecevit, mutlaka seçimin yapılması gerektiğini, alınmış karardan dönmenin kendilerine yakışmayacağını söyledi. Türkiye'ye yarar sağlamayacağını söyleyip seçimin ertelenmesi girişimini önledi."

Kılınç, Ecevit'ten DSP'yi istedi
Birgün ifadesinde emekli MGK Genel Sek-reteri Tuncer Kılınç'ın 2004'te Ecevit'in Oran'daki konutuna gelerek görüştüğünü de açıkladı. Birgün, "Bizzat kendilerinin temiz, sağdan ve soldan oy alabilecek bir partiye ihtiyaç duyduklarını, askerler olarak DSP'nin yönetiminin kendilerinin oluşturduğu bir gruba devredilmesini istediklerini söyledi" dedi. Birgün, "Başbakan, Kılınç'a siyaset yapmak isteyenin partiye gelip üye olabileceğini, prosedüre göre delegelerce seçildiği takdirde yönetimde görev alabileceğini kibarca anlattı.
Kılınç, isim vermedi ama kendi arkadaşları olduğunu, bu kişilerin yönetime gelmesi halinde başarılı olacağını söyledi" dedi.
Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri