Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli'yi çileden çıkaracak 2 yazı

06.02.2010 12:16
Bahçeli 4 medya patronuna ağır şekilde yüklendi.. Tehdit gibi algılanan suçlamaya köşe yazarlarından tepki gecikmedi.

 

MHP lideri Bahçeli'nin "servetlerinin kaynağı şaibeli" diye ağır şekilde suçladığı gazetelerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bahçeli'nin tehdit kokan suçlamasına aynı şekilde karşılık verdiler.. Kimisi ciddiye almadı kimisi özür bekledi kimis de "iktidar nasip etmesin" dedi.

MHP liderinin koalisyon dönemindeki tutarsızlıklarını yazan Sabah yazarı Mehmet Barlas, Bahçeli'yi ciddiye almazken "Devlet Bahçeli'nin sataştığı patronlar buna takılmasın..." dedi.

Bugün yazarı Nuh Gönültaş ise çok daha sertti. Gönültaş "Allah MHP'ye iktidar nasip etmeye..." sözüyle tepkisini dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt dünkü köşesinde "Bahçeli'ye yakışmadı" demiş ve eklemişti: "Öfke ile kaleme alınmış bu açıklamanın açtığı yaranın tadilini bekliyoruz."

Ciner cephesi

Bahçeli'nin AKP yandaşlığıyla suçladığı patronlardan sadece Turgay Ciner, Habertürk internet sitesinden kısa bir açıklama yaparak iddialara tepki gösterdi. Ferit Şahenk, Ahmet Çalık ve Akın İpek tarafından kamuoyuna yönelik bir açıklama gelmedi.

Bahçeli ne demişti?

Bahçeli 2 Şubat tarihinde Meclis'te yaşanan olaylara iliştin yazılı açıklamasında şunları söylemişti: "Bu konuda AKP destekli hısım ve akrabalardan oluşan medyadan çarpıtılmış haberler beklemek doğaldır. Ancak servetinin kaynağı şaibeli olan ve elindeki medya gücünü ticari faaliyetleri için iktidara kiralayan medya patronlarından Ahmet Çalık, Akın İpek, Turgay Ciner ve Ferit Şahenk'in elindeki haberleşme vasıtaları ve elemanları ile partimize yönelik karalamaların odağı haline geldikleri görülmektedir. Söz konusu olan medya temsilcilerinin gerçeğe aykırı ve ahlaken sorunlu yayınlarının devamı halinde, aziz milletimiz bunları affetmeyecek ve milliyetçi, ülkücü irade ise bu ahlaksızlığı asla unutmayacaktır."

Tayvan parlamentosundaki görüntülere benzer görüntülerin yer aldığı TBMM oturumu ertesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yayınladığı yazılı açıklama, şaşırtıcıydı.
Bu açıklamada TBMM Genel Kurulu'nun bir boks ringine dönüştürülmesini kınayacak yerde, Bahçeli bir bölüm medya patronlarını hedef almıştı.
Şöyle demişti Bahçeli:
- Servetinin kaynağı şaibeli olan ve elindeki medya gücünü ticari faaliyetleri için iktidara kiralayan medya patronlarından Ahmet Çalık, Akın İpek, Turgay Ciner ve Ferit Şahenk'in elindeki haberleşme vasıtaları ve elemanları ile partimize yönelik karalamaların odağı haline geldikleri görülmektedir. Söz konusu medya temsilcilerinin gerçeğe aykırı ve ahlaken sorunlu yayınlarının devamı halinde, aziz milletimiz bunları affetmeyecek ve milliyetçi, ülkücü irade ise bu ahlaksızlığı asla unutmayacaktır...
Sayın Bahçeli partisinin izleyeceği siyaseti belirlerken, geçmişte de bu tür hatalı algılamalara dayalı tepkilere kendini kaptırmış ve bundan zarar görmüş bir siyasetçi.
Örneğin 2002'nin Temmuz ayında, Başbakan Yardımcısı olarak görev aldığı koalisyonu bozup ülkeyi erken seçime götürme kararı alırken de, Doğan Medyası'nın bir etkinliğine takılmamış mıydı?

Koalisyon bozduran açılış

Hatırlayın o dönemi.
5 Temmuz 2002 tarihli gazetelerde, Frankfurt'ta Doğan Medya Grubu baskı tesislerinin açılışını bildiren haberler vardı.
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, açılışa katılan Türk ve Alman politikacılara, işadamlarına ve medya mensuplarına "Türkiye'nin AB'ye girişini hızlandırarak, samimiyetinizin en somut örneğini ortaya koymuş olacaksınız. Türkiyesiz bir AB'nin, hedeflediğiniz AB'ye ne derece uyacağını daha sıkı düşünmenizi istiyorum" sözleriyle çağrıda bulundu.
Frankfurt yakınlarındaki Mörfelden- Waldorf kasabasında kurulan dev tesisin açılış törenine, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da katılmışlardı.
Törende ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Yılmaz "Modern Türkiye yolunda kaybedecek zaman yok, kazanacağımız gelecek var", DYP lideri Tansu Çiller "Türkiye AB yolunda koşulsuz olarak Kopenhag Kriterleri'ni kabul etmelidir", AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Kopenhag Kriterleri'yle ilgili olarak ortak siyasi irade ortaya konulmaldır" şeklinde konuşmuşlardı.
Bu açılıştan üç gün sonra 8 Temmuz 2002 tarihli gazetelerde ise şu haber vardı:

Öfkeyle kalkan nasıl oturur?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Bursa İl Başkanlığı'nca düzenlenen "11'inci Kocayayla Türkmen Kurultayı" nda seçim tartışmalarına girdi ve "DSP-ANAP-DYP ortaklığı" biçiminde özetlenen hükümet formülüne rest çekti. Bahçeli "Cesaretiniz varsa gelin 3 Kasım'da seçime gidelim" dedi... Bahçeli, erken seçim önerisini AB tartışmalarıyla da ilişkilendirdi; yeni Meclis'in ortaya koyacağı yeni iktidarın, Türkiye-Avrupa ilişkilerinde de önemli adımlar atabileceğini vurguladı.
Evet... Görüldüğü gibi Doğan Medya Grubu'nun bir etkinliği Bahçeli'ye koalisyon bozdurmuştur.
Bahçeli'nin önerisi ile yapılan 3 Kasım 2002 Genel seçimlerinde ise MHP yüzde 8.3 oy oranı ile barajın altında ve TBMM dışında kalmıştır.
Bahçeli şimdi de başka medya gruplarına ve patronlarına takılmış durumda.
Oysa 17 Aralık 2009'da yaptığı basın toplantısında sağına ve soluna oturttuğu 11 gazeteci arasında Sabah'tan da, Habertürk'ten de temsilciler vardı.
Aslında Sayın Bahçeli'nin medyaya bakış açısında bir tutarlılık aramak çok doğru mu bilemiyorum.
Dönelim 2002 yılına. Devlet Bahçeli MHP Grup toplantısında konuşurken, metin dışına çıkıyor.Sonrasını Taha Akyol'un 5 Haziran 2002 tarihli yazısından izleyelim:

Akyol'un kaleminden

- Metni okuduktan sonra Bahçeli'yi dinlemeye ve salondaki MHP'lilerin tepkilerini gözlemeye koyuldum. Sonra alışılmadık bir şey oldu: Bahçeli konuşma metninin dışına çıktı. Hem de ne çıkış...
Bahçeli, "Bazı medya ve siyaset çevrelerinin Milliyetçi Hareket'i zaman zaman Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde gerekli reformlara engel olarak göstermeye çalıştıkları bilinmektedir" dedikten sonra, metin dışına çıktığı uyarısıyla medyaya salvoya başladı: 23 Mayıs- 1 Haziran arasında, yani kendisi Çin'deyken 55 köşe yazarı, AB ile ilgili ve MHP'ye de değinen toplam 107 yazı yazmıştı. Dördü dışındakiler 'MHP'yi hedef gösteriyordu.'
MHP'nin AB tutumunu yazanlar arasında Radikal toplam 19 köşe yazısıyla takım şampiyonu, bendeniz de kişisel dalda sekiz yazıyla birinci ilan edildim. (İsmet Berkan beş yazıyla ikinci ilan edilirken, Taha Akyol, Mehmet Ali Birand ve Mustafa Balbay dörder yazıyla üçüncülüğü paylaştılar.)
Türkiye'de ilk kez bir başbakan yardımcısı, kendisi ve partisi hakkında yazan gazeteleri ve gazetecileri ismen, hem de Meclis çatısı altında kamuoyuna ifşa ediyor, kendisinin eleştirildiği yazıların çetelesini sıralıyordu.

Hep böyle yapmış

Oysa bunu daha önce de yapmış Bahçeli.
Bahçeli 2002'nin Ocak başında, gazetelerin Ankara temsilcileri ile sohbet ederken üç gazetecinin, Erdal Sağlam, Mehmet Ali Birand, Mustafa Balbay'ın isimlerini vererek onları eleştiriyor.
26 Ocak 2002'de de Ertuğrul Özkök köşesinde Bahçeli'nin gazetecilerle sohbetini yorumlarken şu kehaneti seslendiriyor:
- Bana göre bu görüşmeyle Bahçeli'nin hem Türkiye'ye hem de dünyaya vermek istediği asıl önemli mesaj şu:
''Bu hükümet 2004'e kadar işbaşında.'' Bunun en sağlam temel taşı da Başbakan Ecevit'le Başbakan Yardımcısı Bahçeli arasında kurulan ''çok sağlam'' ve ''karşılıklı saygıya'' dayalı ilişki. Peki bu çerçeve içinde öteki Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın fonksiyonu ne? O da çok önemli.
Sonuç olarak diyorum ki.
Bahçeli'nin açıklamasında isimleri geçen medya patronları buna takılmasınlar.
Böyle yapmak Bahçeli'nin alışkanlığıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye'de tabanı başka, tavanı başka alemlerde olan kurumların başında gelir.

MHP tabanı, seçmeni, MHP'ye gönül verenler elbette lider Devlet Bahçeli'ye gönül verdikleri için orada değiller.

Rahmetli Türkeş'in peşinden gidenler ve onun yolunda devam ettiğini sanan seçmenler var.

MHP geleneğinin Bahçeli tarafından temsil edildiğini sanan seçmenler var.

Halisane milliyetçilik duygularıyla, ama müspet milliyetçilik duygularıyla hareket ettikleri için kendilerini MHP'yi desteklemek gerekliliğine inandıranlar var.

Yani MHP'ye oy veren seçmenlerle Devlet Bahçeli'nin düşünce dünyası arasında uçurumlar var.

Son zamanlarda MHP'deki bu tavan taban farkı MHP üst yönetiminin bazı icraatlarıyla da iyice belirginleşmeye başladı.

MHP tabanı Türkiye Gazetesi okur, Zaman Gazetesi okur ama MHP yönetimi bu iki gazeteyi tıpkı ordunun yaptığı gibi akredite etmez, parti toplantılarına çağırmaz, kendileri gitse bile salona sokmazlar.

Hatırlayın, 2009 sonunda Devlet Bahçeli gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile yaptığı kahvaltılı bir toplantıya Zaman, Türkiye, Bugün, STV, TGRT temsilcilerini davet etmemişti.

MHP tabanı bu gazete ve televizyonları seviyor, okuyor ve izliyor ama MHP lideri bu gazetelere ambargo uyguluyor.

İşte size net bir tavan-taban farkı.

Peki buna mukabil Devlet Bahçeli başka ne yapıyor?

Yaptığı şu: Kendi düzenlediği toplantılarda mutlaka Milliyet Gazetesi'nden Fikret Bila'yı ve Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Balbay'ı sağına ve soluna oturtuyor. Geri kalan medya temsilcileri nereye oturursa otursun önemli değil. Onun için önemli olan Cumhuriyet ve Milliyet...

Mustafa Balbay bir süredir Ergenekon'dan cezaevinde olduğu için onun yerine ulusalcı Tercüman temsilcisi oturuyor.

Bahçeli bir keresinde kendisinin hayran olduğu gazeteci olarak Fikret Bila'yı örnek göstermişti.

Devlet Bahçeli ve MHP üst düzey yönetimi insanları kategorize etme konusunda oldukça başarılılar.

Daha önce Türkiye'de sivilleşmeyi savunan ve statükoya karşı çıkan 11 gazeteci yazarı "vatan haini" ilan etmişlerdi.

Şimdi de dört medya grubunun patronları MHP liderinin hedefinde.

Muhalefetteyken böylesine kategorize etme yetkisini kendinde gören MHP Genel Başkanı, Allah muhafaza, bir şekilde iktidara gelse kim bilir herkesi kendine göre nasıl da kategorize eder.

Bu nedenle Allah MHP'ye iktidar nasip etmeye...

MHP yönetimi böylesine kategorize çabası içine girdikçe "MHP iktidara gelse ülke bölünür" tezini güçlendiriyorlar. Uyguladıkları ilkel, kafatasçı, kan esasına dayalı milliyetçi politikalarla sadece Kürtler'i değil Türkler'i de itiyorlar.

Bu işin bir tarafı. Bir diğer tarafı da şu:

MHP, AK Parti ile ilişkileri biraz da bilerek geriyor. Çünkü AK Parti Hükümeti'nin yapmayı planladığı bir Anayasa değişikliğine destek vermemek ve bunu da tabanına sıkılmadan anlatabilmenin planlarını yapıyor!

Ortamı gerer, AK Parti ile ilişkileri şiddet boyutuna getirirlerse, Türkiye'yi daha da sivilleştirecek, ilk defa sivillerin yapacağı bir anayasaya destek vermemek için kendilerine göre sebepleri olacak!

Dediğim gibi, Allah bu kafaya iktidar nasip etmeye...

 

Bu haber toplam 1472 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri