Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan,İran'a ne teklif etti?

16 Kasım 2008 / 11:38
'Doğalgaz çıkarıp, satın alalım'
İRAN'da bulunan giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Gürel, Türkiye'ye daha fazla doğalgaz verilmesini istedi. Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın İran'daki Güney Pars Havzası'ndan doğalgaz çıkarması ve bu gazın Türkiye'ye satılması önerisinde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozeri ile görüştü. İran Televizyonu'nun haberine göre, bu konudaki görüşmeler sürerken, İran Petrol Bakanı Nozeri, Türkiye'nin anlaşmaların devamından yana olduğunu mevcut anlaşmalara ek olarak daha fazla doğalgaz almak için yeni istekte bulunduğunu açıkladı. İranlı bakan, bu isteğin değerlendirildiğini Güney Pars Havzasındaki 22, 23 ve 24'üncü doğalgaz fazlarında yapılacak arama ve üretim için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile müzakerelere de devam edildiğini bildirdi. Anlaşma sağlanması halinde Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının önemli bir bölümünü buradan karşılayabileceği kaydedildi. Bakan Gulam Hüseyin Nozeri, İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya, Türkmenistan doğal gazının da İran üzerinden Türkiye'ye ihracatı konularında da görüşmelerin sürdüğünü ekledi.

Bakan Güler de Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın da doğalgaza ihtiyacı olduğunu bildirirken, "Türkiye halen İran'dan günde 27 milyon metreküp doğalgaz alıyor. Güney Pars Havzası'ndaki fazların işletilmesiyle, günde 23 milyon metreküp daha gazın Türkiye'ye ulaştırılabilecek" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri