Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Çağlayan son noktayı koydu

24 Aralık 2008 / 14:19
Bakan Çağlayan Ankara adaylığı konusunda son noktayı koydu: Adaylığım kesinlikle sözkonusu değil.
'Yılın Verimli İşçi İşveren İş Kadını ve İş Adamı Ödül Töreni'ne Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve ödül alacak kişiler katıldı. Bakan Çağlayan konuşmasında, 27 yıl boyunca hem sanayici hem işçilik yaptığını belirtere, verimliliği sözde değil özde yaşayan biri olduğuna değindi.

Verimlilik konusunun kriz olmadığı ortamda konuşulmasının pek anlam ifade edemedeğine dile getiren Çağlayan, "1994 - 1999 ve 2001 yılları arasındaki krizleri iş adamı olarak yaşadım. Kriz gelene kadar verimlilik kelimesinin ne olduğunu bilmezdim. Ne üretirsen üret alan var mantığının olduğu dönemdi. 2001 krizindeki yapılan verimliliği 99 yılında yapsaydık, krizden etkilenmezdik. Verimlilik olmazsa olmasımızdır" dedi.

Bakan Çağlayan, 2002 yılından sonra Türk özel sektörüne teşekkür ettiğini belirterek, yakalanan siyasi istikrara gerçek manada büyümeyi yakalandığını ifade etti. Türkiye'nin sanayi mamülünde yüzde 90 bir ihracat gerçekleştirdiğini öne süren Çağlayan, hepsinin temelinde verimliliğin emeği yattığına değindi. Küresel krizin Türkiye'yi etkilemeye çalıştığını kaydeden Çağlayan, "2009 yılının ilk 2 çeyreğinde krizin etkileri artacaktır.

Alacağımız hedefler Türkiye'yi bu krizden en az hasar ve en çabuk ülke çıkaracaktır. Bunları moral vermek için söylemiyorum. Sanayici ve işçilerle beraber el ele çıkacağız bu krizden. Çok sıkıntılarla karşılaştım hayatım boyunca her şeyi çözdüm, çözemediğim tek şey iş gücü ve nitelikli elemandır" diye konuştu.

"Hiç bir işverenin beraber kazandığı bir işçisini isteye isteye çıkaramaz" diyen Bakan Çağlayan, "İşçi olmasa işveren olmaz, işveren olmasa da işçi olmaz. Bu krizden beraber çıkacağız" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin 'Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak isminiz geçiyor' demesine Çağlayan, "Ankara'ya aday olmadığımı söylemiştim. 15 aydır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yapıyorum. Bu bakanlıkta yapacak çok işim var. Ülkemiz önemli bir dönemden geçiyor. Sanayi ve ticaret alanında yapılacak çok işler var. Yaptığım bakanlıkta dah çok şeyler yapacağımı biliyorum. Şu anda kendi işime devam ediyorum. Adaylığım kesinlikle sözkonusu değil" şeklinde cevap verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri